Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Więź emocjonalna w związku – 7 mechanizmów psychologicznych

Więź emocjonalna w związku absolutnie nie powoduje problemów na etapie zakochania. Już w tym momencie pojawia się większość mechanizmów, które wzmacniają relację. Czy funkcjonują one w pożądany sposób, dostarczają przyjemnych wrażeń i są w stanie zaspokoić potrzeby obojga partnerów, okaże się wtedy, gdy silne emocje z początkowego etapu opadną. Małżeństwo zakłada pracę każdego z partnerów nad sobą i jednocześnie wysiłek przy budowaniu relacji. Każdy z partnerów zmienia się z biegiem czasu, a chodzi przecież o to, by nie tylko rozwijali się indywidualnie, ale również by ich związek ewoluował ku jeszcze lepszemu porozumieniu i współpracy, co generuje ogromną ilość przyjemnych emocji. Jakie są mechanizmy, które nie tylko powodują powstawanie więzi, ale jeszcze ją wzmacniają?

love-3187623_1920

  1. Zakochanie

Nie trzeba nikogo przekonywać, że etap zakochania ma ogromne znaczenie. Od niego zwykle zaczyna się więź emocjonalna w związku. Pojawiają się wielkie emocje, dominuje radość, ekscytacja, nadzieja. Wszystkie problemy i konflikty, które do tej pory człowiek przeżywał i ma ze względu na swoją historię, doświadczenia życiowe i sytuację, w której się znajduje, ulegają jakby wyciszeniu. Wydaje się, że ich nie ma, zostały rozwiązane i nigdy więcej nie będą już doskwierać. Cała uwaga skoncentrowana jest na drugiej osobie. Partnerzy chcą dowiedzieć się o sobie nawzajem najwięcej jak się da, wszystko, co dzieje się w relacji, jest niesamowite i pociągające. Koncentracja uwagi na partnerze powoduje, że go rozumiemy, odpowiadamy na jego, wypowiedziane lub nie, potrzeby. Inwestujemy swój wysiłek i czas, by dostroić się do drugiej osoby. Jednocześnie jest to dla nas samych naprawdę dobry czas; doświadczamy siebie samych jakby w najlepszej wersji. Nadzieja, ekscytacja, poczucie bliskości powodują, że choć jesteśmy tak naprawdę na etapie poznawania się, więź emocjonalna w związku jest bardzo silna.
Ten stan co jakiś czas powraca w dobrze rozwijającym się związku. Związany jest zwykle z wejściem na kolejny stopień – rozwoju i porozumienia. W szczęśliwym małżeństwie naturalne etapy, które się przechodzi, jak pojawienie się dzieci, ich dorastanie, rozwój więzi seksualnej, wyjście dzieci z domu, zmiany w życiu zawodowym, szczególne doświadczenie wzajemnego wsparcia w sytuacjach trudnych, mogą stwarzać okazję (i bardzo często tak jest) do zafascynowania sobą nawzajem na nowo.

2. Wdrukowanie

Mechanizm, który budzi wiele emocji, a czasem sprzeciwu. Współżycie seksualne, szczególnie czas wchodzenia w obszar budowania, tworzenia pewnych schematów i zachowań oraz pierwsze doświadczenia w tej sferze, powodują zapis w mózgu informacji takiego rodzaju, jakie nigdy nie miały miejsca. Pociąga to za sobą ogromny przypływ emocji i uwolnienia napięcia seksualnego. Partner i doświadczenie działania seksualnego z nim wdrukowują się w chłonny nowych doświadczeń mózg. Ma to ogromne znaczenie dla podejścia do seksualności przez danego człowieka. Determinuje w znacznym stopniu późniejszą ewentualną ocenę kolejnych partnerów, gdzie w myślach powraca się do tego pierwszego, najbardziej angażującego emocjonalnie doświadczenia.

 

marriage-1880256_1920

3. Szczególna nagroda

Zarówno orgazm, jak i w ogóle czynności seksualne, powoduje w mózgu pojawienie się endorfin. Skutkiem ich działania jest doświadczenie ogromnej przyjemności. Pojawia się ona za każdym razem, gdy małżeństwo inicjuje seks. Osoby, które nie tylko łączy zwyczajna, być może przyjacielska, bliska relacja, ale również ta seksualna, otrzymują szczególną gratyfikację, która bardzo mocno wzmacnia ich więź. Oczywiście brakuje tutaj szeregu uwag na temat czy rzeczywiście wymiar biologiczny, fizjologiczny przeżywania seksualności wystarcza, by doświadczyć tej szczególnej nagrody i by mogło to działać przez długi czas. Potrzeba czegoś więcej, ale niezależnie od tego endorfiny wydzielają się w trakcie współżycia i ma to duży wpływ na to, by więź emocjonalna w związku była silna.

4. Mechanizm odtwarzania.

Okazuje się, że dokonując wyboru partnera kierujemy się podobieństwem. Nie chodzi tutaj o wygląd, ale o to, że staramy się zwykle znaleźć kogoś o podobnym statusie – materialnym czy społecznym. Podświadomie zwracamy uwagę na osobę, która pomoże nam odtworzyć stary, nierozwiązany konflikt. Ktoś, kto doświadczył przemocy, podświadomie może szukać sprawcy, by wreszcie poradzić sobie z przeszłością. Osoba, która doświadczyła zaniedbania, chłodu emocjonalnego w dzieciństwie, może zgodzić się na związek z kimś o podobnym problemach lub z osobą, która dużo mówi, jest agresywna, ale, choć pozornie jest interakcja w tej relacji, nie ma prawdziwej bliskości emocjonalnej. Nadal nie ma konieczności ani łatwej opcji zmiany swojej postawy – wreszcie zacznę ujawniać swoje myśli i uczucia. Nie muszę tej umiejętności się uczyć, bo druga osoba nawet tego nie oczekuje. Brakuje przestrzeni na bezpośrednią komunikację, podobnie jak w domu rodzinnym, gdzie dystans i wycofanie były nie do pokonania. 

5. Wspólne doświadczenia

Współpraca, wspólne wyznaczanie celów i ich realizacja, są nieustannym źródłem wzmacniania więzi między partnerami. W ten sposób również wypełnianie obowiązków życiowych – opieka nad dziećmi, dbanie o płynność finansową, pilnowanie porządku czy dbanie o warunki życia (które dostarczają zarówno trudnych sytuacji, jak i satysfakcji i radości), budują więź emocjonalną w związku.

 

couple-437987_1920

6. Wsparcie emocjonalne

Każde z partnerów ma jakieś deficyty emocjonalne pochodzące z dzieciństwa. Czegoś w dzieciństwie brakowało, w jakiś sposób zostali niezaspokojeni lub zawiedzeni. W małżeństwie podświadomie oczekujemy, że to, na co nie było wcześniej szansy, właśnie tutaj zostaje spełnione. Jesteśmy w pewnym sensie, i w jakimś ograniczonym obszarze, dla siebie nawzajem jak zastępczy rodzice. Zapewniamy sobie, od czasu do czasu, wsparcie emocjonalne. Jest to dobre i zdrowe, pod warunkiem, że każde z partnerów czuje się odpowiedzialne za swoją równowagę emocjonalną, skłonne jest udzielać wsparcia i jednocześnie przyjąć sytuację braku wsparcia, kiedy druga strona nie może lub nie potrafi go udzielić.
Więź emocjonalna w związku może być bardzo silna, kiedy dochodzi do polaryzacji postaw. Jedno z partnerów jest osobą ratującą, a druga ratowaną. Być może chodzi o rozpacz, poczucie samotności lub bezsens. Jest to jednak sytuacja ogromnej zależności i niesymetrii w związku. Ratujący jest ogromnie obciążony. W małżeństwie mamy cele, które wymagają współpracy dwóch zaangażowanych, gotowych do pracy i wysiłku osób, i sytuacja, kiedy jeden z partnerów jest nieustannie odbiorcą, powoduje, że wspólna podróż przez życie jest bardzo trudna.

7. Świadomość własnej odrębności, bycia szczególnym zespołem (wspólnotą), a więź emocjonalna w związku.

Kiedy oboje partnerzy w swojej świadomości postrzegają swój związek jako coś odrębnego i unikalnego, to ma to ogromny wkład w ich więź emocjonalną w związku. Być może mają szczególną historię, która ich połączyła, być może wspólne wspomnienia powodują, że ich relacja jest czymś wyjątkowym w życiu każdego z nich. Wspólne rytuały, ceremonie, które są charakterystyczne dla nich, bardzo tę więź wzmacniają. Mogą one pojawić się przypadkiem i być świadomie potem kontynuowane. Każde małżeństwo może krok po kroku taki system własnej odrębności i wspólnych rytuałów budować, nadać im wysoką rangę i przeznaczać na nie czas. Będzie to ogromnie wzmacniać ich więź emocjonalną w związku. Obecność świadków ważnych chwil czy ceremonii i ich niekoniecznie głośno wyrażone przekonanie, że „my” jesteśmy kimś odrębnym, będzie również oddziaływała na myślenie o swoim związku jako o czymś wartościowym, niezaprzeczalnym i trwałym.

 

Opisałam powyżej mechanizmy, które mają ogromne znaczenie dla budowania relacji w małżeństwie. Kiedy pojawiają się trudności w budowaniu relacji, czy kryzys po pewnym czasie względnie bezproblemowego funkcjonowania, warto zastanowić się nad każdym z nich. Niezależnie od wagi czasu, który jest konieczny, by budować dobrą emocjonalną więź w związku, omówione wyżej mechanizmy mają ogromne znaczenie, by relacja małżeńska mogła się rozwijać i być stabilna przez wiele lat.

Podcast – Daj mi 15 minut, a pokażę Ci, jak budować szczęśliwe małżeństwo, uwzględniając 7 kluczowych obszarów

Zdrada – jak sobie z tym poradzić

Mój mąż mnie irytuje

Mobile version: Enabled

LOGO_LW_CZARNEPrzypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
Otrzymasz pomysły dt budowania szczęśliwego związku, które wysyłam co jakiś czas (nie zasypię Cię bezwartościowymi mailami) oraz

Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup