Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

10 Twoich umiejętności emocjonalnych, bez których nie da się budować dobrej relacji

Relacja małżeńska nie zależy tylko od tego, w jaki sposób się komunikujecie, ani od tego, jak bardzo pracujecie nad Waszą relacją. Zależy ona do tego, jakim człowiekiem jesteś wewnętrznie, na ile potrafisz się otworzyć, czy zdajesz sobie sprawę nie tylko z własnych emocji, ale i ran, jakie zostały ci zadane w ciągu minionych lat życia.

Umiejętność komunikowania się z własnym wnętrzem i „zaopiekowania się” sobą to podstawa do tego, by wchodzić w relację z drugim człowiekiem. Człowiek zdrowy emocjonalnie to ktoś, kto jest zdolny rozpoznawać swoje emocje, wyrażać je  w odpowiedni sposób, radzi sobie ze stresem, napięciem, lękiem, depresją oraz złością. O zwyczajach wzmacniających relację można poczytać tutaj.

Pamiętam swoją nieumiejętność radzenia sobie z emocjami, kiedy miałam dwadzieścia kilka lat, ale i potem, kiedy miałam ciut więcej. Bardzo starałam się, aby nasza komunikacja była jak najlepsza. Nie pozwalałam sobie na odczuwanie złości, nie potrafiłam o niej rozmawiać. Wydawało mi się, że nasz związek się rozpadnie, jeśli będę ją wyrażać. Oczywiście pokazywałam złość i tak, ale w zupełnie nieumiejętny, pośredni sposób. Przestawałam być otwarta, życzliwa i radosna, dusiłam w sobie to, czego nie chciałam odczuwać. Niestety nie pomagało to w rozwiązywaniu problemów, w wypracowywaniu rozwiązań, które były dla nas odpowiednie. Złość była dla mnie uczuciem nie do zaakceptowania i nie umiałam odczytać jaką informację ze sobą niesie, na jaką potrzebę wskazuje. Chciałam być idealna i również nie dawałam sobie prawa do posiadania potrzeb, które w moim rozumieniu wskazywałyby na słabość. Z drugiej strony chciałam, aby były zaspokojone. Oczywiście nie widziałam wtedy tego w ten sposób. Przysparzało nam to wiele napięć i powodów do nieporozumień. Na szczęście mam okazję budować małżeństwo z mężczyzną, który jest otwarty, cierpliwy, gotowy dawać od siebie, a jednocześnie uczy się, podobnie jak ja, wszystkiego tego, co jest potrzebne, aby związek był satysfakcjonujący i pełen radości. Jak wyrazić uznanie dla własnego męża, znajdziesz podpowiedź w jednym z poprzednich artykułów.
Ty też możesz nauczyć się wielu nowych rzeczy! Bo to jak rozładować stres przy pomocy rozmowy, to na pewno już wiesz.

zdrowe emocje

Jeśli Twoje emocje są zdrowe, to:
  1. Wyrażasz swoje uczucia w stosunku do partnera w taki sposób, jaki mu odpowiada, i jest dla niego zrozumiały. Robisz to w sposób niewerbalny, potrafisz przytulić czy zareagować czułym gestem, ale również wyrażasz uczucia przy pomocy słów – mówisz czule, chwalisz, wyrażasz uznanie.
  2. Potrafisz wczuwać się w emocje współmałżonka, skupić się na jego pragnieniach i potrzebach. Wiąże się to oczywiście ze słuchaniem, ale i z umiejętnością postawienia się w jego sytuacji.
  3. Mówisz o tym, co przeżywasz w uczciwy i otwarty sposób. Potrafisz nazywać również to, co trudne, intymne. Dzielisz się całym sobą.
  4. Jeśli masz jakieś zarzuty w stosunku do współmałżonka, znajdujesz odpowiedni moment, aby to powiedzieć i robisz to w sposób taktowny. Nie ma w tobie agresji, wycofania się lub bierności.
  5. Jeśli współmałżonek ma jakieś uwagi w stosunku do ciebie, odbierasz to bez przyjmowania postawy obronnej i bez wyrażania agresji. Jeśli trzeba jesteś gotowy otworzyć się na zmianę swojego zachowania, czy sposobu myślenia.
  6. Akceptujesz fakt, że popełniasz błędy. Bierzesz odpowiedzialność za swoje zachowanie i potrafisz przeprosić, jeśli tak trzeba; szczerze i otwarcie.
  7. Dajesz od siebie dla innych, szczególnie dla współmałżonka, nie oczekując niczego w zamian. Potrafisz dawać bezinteresownie.
  8. Potrafisz przepracować gniew, zranienie i rozczarowanie w taki sposób, że nie niszczy to relacji. Wiesz, że współmałżonek nie jest osobą doskonałą i popełnia błędy. Mimo to możecie budować razem udaną relację.
  9. Nie musisz udawać osoby silnej i zawsze radzącej sobie ze wszystkim. Potrafisz ujawniać swoją wrażliwość i słabość bez lęku i poczucia wstydu. Jesteś w stanie zasygnalizować, że potrzebujesz pomocy, a nawet wprost o nią poprosić.
  10. Jesteś optymistyczny i pełen nadziei nawet w obliczu trudności. Wierzysz, że pomimo kryzysu uda się znaleźć wyjście z sytuacji, wierzysz w drugiego człowieka i w to, że dobro jest osiągalne. Ufasz, że ostatecznie Ktoś czuwa nad wami i to jest powód dla którego nie stajesz się cyniczny, nie pogrążasz się w depresji i daleki jesteś od czarnowidztwa.

Przypuszczam, że kiedy czytasz, to myślisz sobie, że nie pod wszystkim możesz się podpisać. Nie martw się! Przede wszystkim chodzi o to, żebyś wiedział/a  do czego należy dążyć. Wzrastanie i zdrowienie to proces. Na szczęście przed wami jeszcze wiele lat. Każdy wysiłek wiele tutaj wnosi, nawet wtedy, gdy nie do końca wszystko się udaje. Popełniamy błędy. Ja też. Praca nad sobą, korzystanie z sygnałów, które przychodzą z zewnątrz, czasem prośba o radę, czy pomoc innych osób, rozmawianie o popełnionych błędach i wyciąganie wniosków to kolejne kroki , które powodują nasz wzrost. Pomocna będzie również modlitwa o to, by móc otworzyć się na leczącą miłość Boga i jego łaskę, na korzystanie z łaski sakramentu. Potrzeba dwóch rodzajów wsparcia (racjonalnego i związanego z łaską) – działania ze swojej strony, posługiwania się z rozumem, poszukiwania racjonalnej pomocy, zdobycia potrzebnej wiedzy, ale i zaufania Temu, który daje wzrost.

Otwórz się na relację ze sobą samą/samym, bądź na bieżącą ze swoim wnętrzem, wspieraj siebie! Emocje nie muszą powodować twojej bezradności. Bierz odpowiedzialność w swoje ręce za to, co należy do przeszłości, a jednak wpływa na to, co się dzieje teraz. Szukaj rozwiązań!

Jeśli uważasz tę treść za wartościową, zostaw proszę ślad po sobie 🙂

Mobile version: Enabled

LOGO_LW_CZARNEPrzypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
Otrzymasz pomysły dt budowania szczęśliwego związku, które wysyłam co jakiś czas (nie zasypię Cię bezwartościowymi mailami) oraz

Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup