Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Silna więź i masaż Shantala

Na początku września mieliśmy możliwość nauczenia się jednej z bardzo ważnych rzeczy, które ubogacają więź małżeńską.

Jest nią masaż Shantala, który nie jest masażem ani terapeutycznym, ani erotycznym, za to wniósł w naszą relację bardzo wiele ważnych elementów.

Ale od początku…

Skąd się wziął pomysł na taki masaż?

Na pewno słyszeliście o położniku Frederique Leboyer, który jest autorem książki „Narodziny bez przemocy”. Stała się ona bardzo ważną pozycją w rozumieniu przeżyć dziecka w czasie porodu. Dzięki Leboyer lepiej rozumiemy niemowlę, jego wewnętrzny świat i relację, która łączy matkę z dzieckiem. Właśnie on opracował specjalną metodę masażu niemowląt, którą zaobserwował w Indiach. Hinduska masowała z wielkim skupieniu swoje dziecko, które w trakcie uspokajało się i odprężało. Ponieważ widział niesamowite efekty ruchów jej rąk, postanowił zaszczepić tą technikę w Europie.

Czy to jest absolutna rewolucja?

I tak i nie. Kiedyś, w niektórych rodzinach wykonywano masaż niemowląt, jednak z powodu niedocenienia znaczenia tego masażu przez środowisko lekarskie, pewne niedowierzanie, czy na pewno przynosi dobre skutki i czy warto go wykonywać, umiejętność ta zanikła. Myślę, że również obawa, by dziecko nie zmarzło, nie przeziębiło się, spowodowała, że nie masowano niemowląt. W naszej szerokości geograficznej rzadko temperatura jest odpowiednia by rozebrać niemowlę, a w naszych domach od niedługiego okresu czasu jest wystarczająco ciepło przez cały rok, by można było pomyśleć o masażu.

instruktor-masazu-shantala-bialoleka

Jakie korzyści powoduje masowanie niemowląt?

 • dzięki niemu zacieśnia się więź między rodzicem, a dzieckiem,
 • dziecko śpi mocniej, łatwiej zasypia,
 • układ nerwowy i trawienny dziecka jest mniej wrażliwy (rzadsze są kolki, dziecko mniej płacze),
 • maleństwo lepiej się rozwija pod względem psychoruchowym, często szybciej nadrabia opóźnienia związane z trudnym, lub przedwczesnym porodem,
 • kształtuje się świadomość granic własnego ciała u dziecka,
 • dziecko ma silne poczucie bezpieczeństwa,
 • wzrasta odporność dzięki stymulacji układu hormonalnego,
 • masaż powoduje relaks również u matki,
 • jej wieź z dzieckiem umacnia się,
 • czuje ona, że rozumie dziecko, może odpowiadać na jego potrzeby i doświadczać tego, że jej działania są skuteczne,
 • masaż pomaga złagodzić objawy depresji poporodowej,
 • ojciec, który masuje niemowlę, rozwija swoją inteligencję emocjonalną, pogłębia więź z dzieckiem, podobnie jak matka, i czuje się jeszcze bardziej kompetentnym i zaradnym ojcem, który rozumie swoje dziecko.

Masaż nie dotyczy jednak tylko maleńkich dzieci i ich opiekunów. Ogromne korzyści przynosi parom, które wprowadzają go do swoich codziennych rytuałów.

Kto nas uczył masażu?

Korzystaliśmy z wiedzy i umiejętności instruktora masażu –  Justyny Sabalskiej, która jest przesympatyczną i bardzo ciepłą osobą. Dzięki niej zapamiętaliśmy kolejność ruchów i uzgodniliśmy siłę dotyku. Nabraliśmy odwagi i wiary w swoje możliwości. TUTAJ możesz poczytać o Justynce i masażu Shantala.

obraz3

Co daje taki masaż małżonkom?

 • zacieśnia się więź między nimi,
 • doświadczają, że dotyk może być elementem budowania relacji,
 • jeśli do tej pory dotyk postrzegany był jako element związany tylko ze sferą seksualną, teraz staje się kolejnym elementem, dzięki któremu mogę wyrazić miłość,
 • w czasie płodnym, kiedy małżonkowie nie planują poczęcia dziecka, masaż Shantala daje im możliwość wyrażenia uczuć, bliskości i obecności, która jest pełna bezinteresownej czułości,
 • małżonkowie są bardziej skłonni do spokojnej rozmowy, rzadziej się kłócą, łatwiej rozwiązać konflikty,
 • układ nerwowy staje się bardziej wyciszony,
 • lepiej śpią, łatwiej zasypiają, co powoduje, że są bardziej wypoczęci,
 • mniej jest negatywnych emocji w relacji, za to głębsze wzajemne zrozumienie,
 • oboje, zarówno masujący jak i masowany, doświadczają stanu zrelaksowania,
 • masaż często  pozwala przerwać zaklęte koło zmęczenia (nie idę spać, bo jestem za bardzo zmęczony/a, żeby się wyciszyć),
 • budzi uczucie wdzięczności wobec tego, kto masuje.

W przypadku podjęcia masażu przez małżonków po porodzie, szybko odnajdują się w nowej sytuacji, na nowo jako małżonkowie. Czas spędzony na masażu jest to czas wykorzystywany bardzo efektywnie.

Jak długo trwa masaż?

Może trwać około ½ godziny, choć można go skrócić do 15 minut. Nawet 10 minut daje duże efekty.

 

Na czym polega masaż?

obraz6

 

Masaż Shantala to pewien rytuał dotknięć, głasków, nacisków dłońmi, które wykonujemy na plecach, barkach, rękach i nogach. Obejmuje w szczególny sposób dłonie i stopy osoby masowanej. Odbywa się w zacienionym pomieszczeniu, w ciszy lub przy relaksującej muzyce. Wprowadza to klimat emocjonalnej intymności, wyciszenia i uspokojenia.

 

obraz5

 

My jesteśmy w trakcie korzystania z masażu, doskonalimy nasze umiejętności. O wnioskach i efektach podzielę się z Wami już za tydzień, choć już teraz zachęcam gorąco do zapisania się na kurs masażu – KLIKNIJ.

Jeśli zastanawiasz się jak różne nieseksualne elementy wpływają na więź, zapraszam TUTAJ.

Mobile version: Enabled

LOGO_LW_CZARNEPrzypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
Otrzymasz pomysły dt budowania szczęśliwego związku, które wysyłam co jakiś czas (nie zasypię Cię bezwartościowymi mailami) oraz

Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup