Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Rola kwasu foliowego i jego suplementacja, czyli… jak zapobiec ciężkim wadom rozwojowym Twojego dziecka

Przygotowanie się do poczęcia dziecka wymaga podjęcia pewnych działań. Jednym z nich jest odpowiednie dobranie składników diety. Nieocenioną rolę odgrywa tutaj kwas foliowy, zwany witaminą B9.

Zaleca się, by kobiety w wieku rozrodczym i współżyjące stosowały kwas foliowy profilaktycznie, w dawce 0,4 mg dziennie. Szczególnie ważny jest tu okres do trzech miesięcy przed zapłodnieniem, a suplementację należy zakończyć po trzecim miesiącu ciąży. Podawanie wczesne jest zalecane, gdyż kwas foliowy jest ważny od pierwszego dnia kształtowania się zarodka, a kobieta o tym, że jest w ciąży dowiaduje się zwykle po paru tygodniach.

Jaka jest rola kwasu foliowego?

Jest niezbędny do tworzenia i naprawy genów oraz do syntezy białka. Powinno się go dostarczać do momentu zapłodnienia, aby wspomóc proces organogenezy – kształtowania narządów dziecka.

Niedobór kwasu powoduje ciężkie wady wrodzone, w tym:

 • rozszczepienie kręgosłupa,
 • brak lub szczątkowy rozwój mózgu,
 • wodogłowie,
 • samoistne poronienia.

Kwas foliowy zapobiega siedemdziesięciu procentom tych wad.
Na niedobory są narażone osoby pijące duże ilości alkoholu oraz te, które mają niedobory witaminy B12 (dotyka to osoby stosujące długotrwale dietę wegetariańską oraz leki na zgagę, które blokują wydzielanie kwasu solnego z żołądka).

Green smoothie

Źródła kwasu foliowego

Dostępnych jest wiele preparatów aptecznych zawierających kwas foliowy w dawce 0,4 mg. Są to zarówno leki jak i suplementy diety zawierające sam kwas foliowy, jak również preparaty witaminowe złożone, zawierające też dodatkowe składniki, jak żelazo, kwasy omega-3, beta-karoten. Jeśli miałabym wskazać, który stosować, to większym zaufaniem obdarzam środki zarejestrowane jako leki, niż suplementy diety czy dietetyczne środki spożywcze. Niemniej część suplementów diety ma bardzo obiecujące składy i warto się zastanowić nad ich zastosowaniem.

W żywności kwas foliowy nie występuje w czystej postaci. Jest wytwarzany z folianów.

Bogatym źródłem folianów są:

 • zielone warzywa: brokuły, szpinak, szparagi, bób, brukselka,
 • cykoria, rzepa, kiełki pszenicy, awokado,
 • rośliny strączkowe – fasola, groch, soja, soczewica,
 • owoce – banany i pomarańcze,
 • wątróbka,
 • otręby pszenne i chleb razowy,
 • drożdże,
 • żółtka jaj.

7274169114_452dfc516c_o

Kwas foliowy rozpuszcza się w wodzie. Nadmiar jest wydalany z moczem, dzięki czemu nadmierna suplementacja nie grozi przedawkowaniem. Jest jedno ale – według niektórych źródeł podawanie kwasu foliowego w ciąży po pierwszym trymestrze może zwiększyć ryzyko astmy u dziecka. Taki efekt zanotowano jedynie w przypadku podawania sztucznych źródeł kwasu foliowego. Nie dotyczyło to diety bogatej w naturalne źródła folianów.

mgr farmacji Anna Brandys

Mobile version: Enabled

LOGO_LW_CZARNEPrzypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
Otrzymasz pomysły dt budowania szczęśliwego związku, które wysyłam co jakiś czas (nie zasypię Cię bezwartościowymi mailami) oraz

Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup