Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Mapa emocji – u Ciebie też tak wygląda?

Emocje, które przeżywamy, znajdują odzwierciedlenie również w naszym ciele. Kiedy jesteśmy pod wpływem emocji możemy zauważyć napięcie mięśni, to, że mamy zaciśnięte zęby lub pięści, wypieki na twarzy, odczuwamy ból w żołądku, duszności, szybkie bicie serca, a nawet ból w klatce piersiowej. Na podstawie tych odczuć powstaje coś bardzo ekscytującego – mapa emocji.

Poszczególne emocje znajdują odzwierciedlenie w różnych częściach naszego ciała i każda z nich daje inne efekty. Nawet jeśli nie potrafisz nazwać tego, co czujesz, to Twoje ciało sygnalizuje Ci zmianę. Jaka jest Twoja mapa emocji?

Fińscy naukowcy z Aalto University zaprosili do eksperymentu dotyczącego emocji 700 ochotników z Finlandii, Szwecji i Tajwanu, i doszli do wniosku, że na emocje, którym ulegamy na co dzień, reagujemy wszyscy tak samo, bez względu na pochodzenie czy przynależność kulturową.

Doświadczenie polegało na tym, że wywoływano w badanych ludziach różne stany emocjonalne, a następnie poproszono ich, aby na modelach pomalowali te części ciała, w których – jak odczuwali – znajdowali odzwierciedlenie danej emocji i za pomocą koloru wyrazili je poprzez odpowiedni kolor. Kolor czerwony oznaczał zwiększoną aktywność poszczególnych części ciała, natomiast niebieski brak aktywności. Wyniki uśredniono i każdorazowo powstała niesamowita mapa emocji ludzkiego ciała.

Gdy jesteśmy szczęśliwi lub/i odczuwamy miłość, to ciepło pojawia się prawie w całym ciele.

Gdy jesteśmy szczęśliwi lub/i odczuwamy miłość, to ciepło pojawia się prawie w całym ciele. Niepokój zwykle objawia się bolesnym skurczem w klatce piersiowej, a przygnębienie odczuwamy również w całym ciele, ale jako chłód.

Naukowcy zauważają, że podstawowe emocje takie jak: szczęście, smutek, złość czy strach są umiejscowione w górnej części klatki piersiowej, co wywołuje między innymi przyśpieszone bicie serca, czy przyśpieszony oddech.

Mapa emocji

 

mapa emocji

 

  • Jakie emocje najbardziej popychają do działania?
  • Które z nich niosą największą energię? Które z tych wymienionych niosą energię pozytywną?
  • Które emocje powodują, że wycofujemy się z życia?
  • Popatrz teraz na nogi, w przypadku poszczególnych emocji. Kiedy są one gotowe do pójścia (gorące), a kiedy zamierają w bezruchu (kolor niebieski)?
  • Jaki stan emocjonalny najbardziej uaktywnia człowieka?

Co z tego wynika dla Ciebie?

Jestem ciekawa czy te pytania dały Ci do myślenia? Jeśli mnie już znasz dłużej, to wiesz, że na emocje można wpływać. Od Ciebie zależy w dużym stopniu czy jesteś szczęśliwa, czy smutna i przygnębiona. Ty sama jesteś odpowiedzialna za kształt swojego życia. Owszem, nie zmienisz wszystkiego, ale masz wpływ na wiele przyszłych zdarzeń, na to, co robisz, jak reagujesz i w związku z tym, również na to, co czujesz. Przed Tobą dwie drogi. Jedna, na której będziesz się rozwijać, uczyć nowych umiejętności, brać sprawy w swoje ręce. I druga – droga rezygnacji, smutku i zastoju. Którą wybierasz? Mapa emocji może się zmieniać tak jak chcesz.

W jaki sposób poprzez swoje myśli, wybory celów, podejmowanie adekwatnych działań wpływasz na odczuwanie tych emocji, jakie byś chciał/a?

Czytaj dalej…

Bądź dobra dla siebie – zapewnij sobie dawkę pozytywnych emocji

Czy gniew lub lęk w czymś Ci pomogą??

Zdrada – jak sobie z tym poradzić

Mobile version: Enabled

LOGO_LW_CZARNEPrzypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
Otrzymasz pomysły dt budowania szczęśliwego związku, które wysyłam co jakiś czas (nie zasypię Cię bezwartościowymi mailami) oraz

Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup