Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Kluczowy sposób na rozładowywanie stresu w związku

Stres, który doświadczamy w innych dziedzinach życia, niż nasza relacja małżeńska, często przekłada się na komunikację i postawę jaką przyjmujemy wobec siebie nawzajem. Warto nauczyć się i stosować pewne narzędzie, które rozładowuje stres i chroni naszą więź.

Są pary, które narzędzie to stosują intuicyjnie. Kiedy dzieci pójdą spać lub gdy jest wolna chwila, siadają razem i zaczynają rozmawiać. Nie jest to jakakolwiek rozmowa, albo zwykła rozmowa! Narzędzie, które chcę Ci zaprezentować, bo wnosi ono wiele dobrego w życie małżonków, to rozmowa wspierająca. Warto wiedzieć jak się ją przeprowadza, ponieważ przy nieumiejętnym stosowaniu, efekt może być odwrotny od zamierzonego. Kiedy współmałżonek nie słucha – poziom stresu niestety się zwiększa, frustracja rośnie bez względu na to, czy jesteś stroną, która mówi o swoich problemach, czy próbujesz pomóc.

Bardzo ważnym elementem jest pora, kiedy taką rozmowę należy przeprowadzić. Jedni potrzebują jej zaraz po przyjściu do domu, inni chcą mieć najpierw czas na poukładanie sobie choć trochę wrażeń danego dnia, nabranie dystansu. Powinniście zacząć wtedy, gdy oboje będziecie gotowi, aby przeprowadzić rozmowę.

Jak długo powinna ona trwać?

Przeciętna ilość czasu jaką powinniście poświęcić to od dwudziestu do trzydzieści minut. Pamiętajcie, że nie rozmawiacie w trakcie rozmowy wspierającej o konfliktach między Wami, ale omawiacie wszystko to, co jest trudne, ale związane jest z innymi dziedzinami życia.

Technika aktywnego słuchania, która jest mało przydatna, kiedy rozmawiacie o konfliktach, w przypadku rozmowy wspierającej jest bardzo ważna. Kiedy partner mówi przekazujesz mu na różne sposoby informację, że wspierasz go i rozumiesz oraz udzielasz wsparcia. Powoduje to wzrost zaufania i wzajemnej miłości.

Na czym polega rozmowa wspierająca?

  1. Najpierw jedno, a potem drugie. Każde z Was ma 15 minut na to, by opowiedzieć o trudnościach dzisiejszego dnia. Mów o tym, co było trudne, co spowodowało przykre emocje.
  2. Nie proponuj rozwiązań! Twoim zadaniem jest wysłuchać i zrozumieć. Sednem tego narzędzia jest wysłuchanie, stworzenie możliwości wypowiedzenia się i przekazanie informacji – „rozumiem, co przeżywasz, uczestniczę w tym razem z Tobą, jestem po Twojej stronie”

Każde podsunięcie rozwiązania przed zakończeniem rozmowy zasygnalizuje, że bagatelizujesz problem i lekceważysz współmałżonka. To tak, jakbyś powiedział – „To żaden problem. Po prostu …” Dopiero wysłuchanie i zrozumienie stwarza miejsce na to, by rada została dobrze przyjęta.

Jeśli chodzi o kobiety i mężczyzn, to każde z nich odmiennie reaguje na proponowanie rozwiązań. Kobiety nie znoszą tego. Jednoznacznie oczekują przede wszystkim rozumienia i wsparcia. Mężczyźni przyjmują rady lepiej, ale UWAGA! – to nie znaczy, że nie oczekują wsparcia. Obiegowe opinie mylą się co do tego, że mężczyzna oczekuje wyłącznie znalezienia rozwiązania. Być może niektórym z nich trudno jest mówić o tym, co czują, póki nie zaczną zauważać swoich uczuć i nazywać ich (myślę, że są kobiety, które mają również z tym problem). Jeśli ktoś podtrzymuje opinię „bo mężczyźni nie mają takich umiejętności”, uniemożliwia rozwój i naukę budowania relacji partnerowi, nie tylko ze współmałżonkiem, ale i z samym sobą. Nawet jeśli wypracowanie takiej umiejętności dla kogoś może być trudne, nie jest to niemożliwe. Każdy krok w kierunku nabycia umiejętności emocjonalnych powoduje ogromne pozytywne konsekwencje dla kondycji psychicznej danej osoby. Każda następna zmiana przychodzi o wiele łatwiej.

Dla mężczyzn, jasne postawienie sprawy, że nie trzeba dawać rozwiązania, kiedy jest problem, tylko wysłuchać i wesprzeć, pozwala im zdjąć z ramion brzemię odpowiedzialności za to, by stanąć na wysokości zadania i jakoś zaradzić temu co się dzieje. Wystarczy wysłuchać w odpowiedni sposób i dać sygnał „jestem po Twojej stronie, jestem z Tobą”.

  1. Daj wyraz prawdziwego zainteresowania. To nie jest chwila, kiedy możesz rozważać własne sprawy, ani błądzić gdzieś myślami. Patrz na współmałżonka, utrzymuj kontakt wzrokowy, ale pamiętaj – to nie może być sztuczne. Dobrze jest zadawać pytania, które pomogą partnerowi się otworzyć. Pytaj, nie dlatego, że zainteresowały Cię szczegóły sprawy, ale dlatego, że chcesz lepiej zrozumieć przeżycia drugiej osoby. Kiedy partner mówi – kiwaj głową, potakuj i mów „uhm”.
  2. Wyraź swoje zrozumienie. Stosuj takie wypowiedzi, które pokażą, że wczuwasz się w problem, wiesz o co chodzi i rozumiesz przeżycia współmałżonka. „Też bym tak zareagowała! Rozumiem Twoją reakcję.”
  3. Pokaż, że jesteś po tej samej stronie. Kiedy partner mówi o swoich błędach, potknięciach i porażkach, to nie wydawaj osądów moralnych, nie pouczaj! Wspieraj go nawet wtedy, gdy jego postępowanie nie było sensowne. Nie trzymaj strony przeciwnika, bo współmałżonek poczuje się urażony lub odrzucony. Jeśli na wiadomość o kłótni męża z koleżanką z pracy, która podważa jego kompetencje i opowiada o tym szefowi, powiesz, że mąż zbyt łatwo daje się wyprowadzić z równowagi i uważasz, że ona się troszczy o niego, to myślę, że ta rozmowa nie zmniejszy poziomu stresu u Twojego męża. Jeśli tego nie powiesz, choć tak myślisz, nie znaczy to że jesteś nieszczera. Twoim zadaniem jest udzielić wsparcia, pokazać, że jesteś po tej samej stronie, solidaryzujesz się w odczuciach. Raczej powiedz – „Jestem zła na nią, że w ten sposób rozmawiała z szefem”, „To podłe i niesprawiedliwe”
  4. Pokaż, że współmałżonek nie jest sam/a. Daj do zrozumienia, że jesteś solidarna z partnerem. Chodzi o to, żeby pokazać, że współmałżonek nie jest sam, ale to problem Was obojga. Współodczuwasz, to zmartwienie jest również Twoje. To Wasz problem. „Chętnie poszłabym powiedzieć jej, że takie zachowanie jest nie na miejscu”. „Jeśli ją spotkam, to dam jej odczuć, że mam do niej pretensje”.
  5. Wyrażaj swoje uczucia. Mów o tym, że kochasz, że partner jest dla Ciebie ważny/a, przytulaj, bądź czuła/y.
  6. Potwierdzaj uczucia współmałżonka. Niech uczucia zostaną uświadomione, przeżyte i wyrażone do końca. Dzięki temu dajesz prawo partnerowi, do tego, by czuł/a właśnie tak, a nie inaczej. Swoją postawą pozwalasz, aby rozmowa dawała ujście negatywnym emocjom. Mów: „Mnie też by to zmartwiło/To rzeczywiście bardzo trudne/Rozumiem Twoją złość”

Jeśli jedna strona wypowiedziała się, teraz zamieniacie się rolami. Ten kto mówił teraz słucha, rozumie i wspiera, dając informacje zwrotne.

Być może zamiast rozmowy wspierającej potrzebujecie w danej chwili rozmowy o rozwiązaniach. Zanim zaczniecie rozmawiać, ustalcie co jest najbardziej potrzebne w danym momencie. „Widzę, że jesteś zdenerwowany. Jak Ci mogę pomóc? Wolisz, żebym Cię wysłuchała, czy raczej pomyślimy, co dalej robić?” Takie pytanie może być bardzo pomocne, a czasem nie będzie potrzebne, bo z kontekstu sytuacji, będzie wiadomo, czego potrzebuje druga osoba.

Rozmowa wspierająca jest bardzo ważnym narzędziem, które dla związku przynosi wiele korzyści. Buduje przyjaźń, wzmacnia więź i rozwiązuje problem nagromadzenia trudnych emocji. Pozwala nieustannie poprawiać umiejętności emocjonalne, które posiadamy. Dzięki niej będziecie nieustannie na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie Twojego współmałżonka, z czym on/ona się zmaga.

W Twoim ręku znajduje się narzędzie, które może zmienić wiele. Podziel się proszę, w jaki sposób rozmowa wspierająca wpływa na Waszą relację.

Zdjęcie pobrane zostało ze strony pl.freepik.com

Mobile version: Enabled

LOGO_LW_CZARNEPrzypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
Otrzymasz pomysły dt budowania szczęśliwego związku, które wysyłam co jakiś czas (nie zasypię Cię bezwartościowymi mailami) oraz

Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup