Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Jak działa psychoterapia?

Być może doświadczasz konfliktów wewnętrznych, których nie jesteś do końca świadoma. Za to czujesz jakiś nieokreślony niepokój, jakąś niecierpliwość. Niby wszystko jest ok, nie ma właściwie żadnych problemów, a Ty nie potrafisz się cieszyć z tego, co jest. I nie szukasz pomocy, bo nie wiesz jak działa psychoterapia.

Być może przeżywasz trudne emocje, z którymi nie wiesz, co zrobić. Nie czujesz się szczęśliwa. Wybuchasz, złościsz się albo milczysz nieubłaganie. Myślisz sobie – „jeszcze im (mu) pokażę”.

Albo cierpienie psychiczne, które utrudnia Ci, bądź czasem wręcz uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. „Życie boli”, a przyszłość nie wydaje się, żeby miała przynieść ukojenie.

Zadajesz sobie pytanie, czy może pojawić się zmiana w Twoim życiu na skutek tego, że będziesz uczestniczyć w procesie terapeutycznym i o co w tym procesie chodzi?

Chciałabyś zrozumieć jak działa psychoterapia? Pomyśleć o niej jako o czymś dobrym, bezpiecznym, pożądanym w Twoim/Waszym życiu?

Psychoterapia to proces, który mocno angażuje Ciebie.

A psychoterapeuta to ktoś, kto jest przez Ciebie jakby „zatrudniony” do tego, byś mogła poznać lepiej siebie.

Tylko… po co?

Abyś mogła zrozumieć, skąd i po co pojawiają się Twoje emocje. Pod wpływem silnych, niekomfortowych uczuć pojawia się być może często w Tobie presja, by powiedzieć coś, czego byś nie chciała.

A czasem podejmujesz jakąś decyzję lub działanie, które nie jest w efekcie ani dobre dla Ciebie, ani dla relacji – w małżeństwie, w związku, w rodzinie. Być może krytykujesz, wypowiadasz przykre, nieprzemyślane słowa czy wykrzykujesz pretensje.

Zamiast, na spokojnie, rozmawiać, gwałtownie odchodzisz, trzaskasz drzwiami, albo zamykasz się w sobie, nie dając sobie prawa do tego, by powiedzieć o swoich potrzebach. Ani do tego, by pozwolić, aby partner Cię zrozumiał.

Być może powtarzasz w podświadomy sposób to, czego doświadczyłaś kiedyś? Być może chodzi o coś zupełnie innego? Po prostu o to, co dzieje się tu i teraz. Ale nie rozumiesz o co do końca Ci chodzi…

anthony-tran-vXymirxr5ac-unsplash

Jak działa psychoterapia?

Terapeuta pomoże zrozumieć Ci Twoje emocje. Również to, dlaczego zachowujesz się w określony sposób. Zastanowicie się razem, czy to co robisz służy Ci i jakie ma konsekwencje. Na skutek rozmów zdobędziesz elastyczność, zarówno wobec tego, co odczuwasz jak i w jaki sposób działasz. Stopniowo wprowadzisz zmiany w swoim zachowaniu jak i myśleniu o sobie. Poczujesz, że Twoje możliwości się zwiększą. Sięgniesz po nowe rozwiązania. Wzmocni się Twoja odporność psychiczna.

Wrócisz myślami do przeszłości, do Twojego dzieciństwa. Zrozumiesz i spojrzysz inaczej na własną historię. Ona ma wpływ na to, co dzieje się obecnie.

Niektóre wydarzenia, mimo, że trudne, być może czegoś ważnego Cię nauczyły, a inne zapraszają Cię do tego, byś przytuliła mocno i ciepło tą małą Dziewczynkę, która nadal jest w Tobie. Możesz nauczyć się dawać jej to, czego ona być może nigdy nie otrzymała – wsparcia, serdeczności, zaopiekowania, zachwytu.

Bardzo często źródło problemów tkwi w krytycznym sposobie myślenia, który masz dla siebie samej. Możesz przestać się krytykować, a zacząć myśleć o sobie życzliwie i wpierająco.

Bardzo ważnym czynnikiem leczącym w psychoterapii jest sama relacja terapeutyczna. Z każdym spotkaniem będziesz mogła powiedzieć więcej.

Terapeuta nie ocenia.

Dzięki temu będziesz mogła powiedzieć wszystko to, co przyjdzie Ci do głowy. Wypowiedzieć każdą myśl, bez cenzury, nawet tą nieuczesaną. Nabierzesz zaufania, otworzysz się na informacje płynące ze swojego wnętrza i zaczniesz rozumieć to, co do tej pory było zakryte przed Tobą.

Bo było trudne, być może bolesne albo niekomfortowe.

Psychoterapeuta to ktoś, kto będzie towarzyszyć Ci w długiej i często niełatwej drodze do samej siebie. Stoi przy Tobie, byś się nie wycofała, nie straciła odwagi, nie przestraszyła tego, co być może zobaczysz. Będzie patrzył na świat z Twojej perspektywy. Jest tą osobą, która pomaga Ci rozpoznać Twoje zasoby, możliwości, pokonać wątpliwości i opory.

pexels-alex-green-5699456

Jak działa psychoterapia?

Czujesz się rozumiana i doświadczasz empatii. Wreszcie przestajesz być osamotniona i czujesz coraz mniej zagubiona. Z czasem coraz bardziej samodzielna, sprawcza i działająca.

Zmieniasz to, co można zmienić i chcesz zmienić.

Patrzysz na problemy, przyszłość, samą siebie z innej perspektywy.

Na początku terapii odreagowujesz to, co trudne. Być może masz poczucie krzywdy, żal lub odczuwasz złość wobec otocznia. Możesz rozmawiać na sesji również o lęku i bezradności. Odpuszcza Ci napięcie wewnętrzne. Jesteś coraz bardziej spokojna.

Rzeczywistość przestaje być czarno-biała, a staje się kolorowa. Przestajesz przeskakiwać między idealizacją a dewaluacją. Potrafisz sprawy i problemy oglądać pod różnym kątem.

Pojawiają się możliwości i pomysły, bo coś zmienić, spróbować nowych rozwiązań starych problemów. Nie jesteś w tym sama. Możesz omówić to, co chcesz zrobić, ale i to, co się dzieje aktualnie lub co się właśnie stało. Jednocześnie pojawiają się nowe emocje. Czujesz, że możesz więcej i inaczej!

Jak działa psychoterapia?

Psychoterapia to przygoda, dzięki której zmieniasz szlak, wchodzisz na nowe ścieżki. Rozwijasz się, przekracza granice, które do tej pory były ścianą lub szklanym sufitem. Jak w każdej przygodzie, są chwile przyjemne, zaskakujące i pełne ekscytacji. Są też etapy, kiedy być może idziesz przez pustkowie, niebezpieczne tereny czy mroczną krainę. W żadnej wersji nie jesteś sama.

Ty wybierasz drogę i określasz cel!

Proces terapeutyczny pomaga Ci rozpocząć proces, byś stała się najlepszą wersją samej siebie. Byś nie zawahała się sięgnąć po to, co najlepsze dla Ciebie!

Twoje zmiana jest darem, prezentem, dla Twojego współmałżonka, partnera, dla Twojej rodziny i środowiska, w którym żyjesz. Oni korzystają na tym również. Choć nie dla każdego ta zmiana będzie tak samo komfortowa.

Prawdopodobnie Twoja zmiana pociągnie innych ku zmianie.

Będą reagować i wchodzić w interakcje jakoś inaczej, bo to Ty będziesz inna!

No, i jak działa psychoterapia?

Jeśli nic nie zmienisz, nic się nie zmieni…

 

Jeśli chcesz przeczytać więcej…

Jak być szczęśliwym?
Jak pokonać lęk i niepokój? Mogą w czymś pomóc, czy zawsze szkodzą?
Podcast 3 – Czuję się samotna w związku – on jest ciągle w pracy

Mobile version: Enabled

LOGO_LW_CZARNEPrzypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
Otrzymasz pomysły dt budowania szczęśliwego związku, które wysyłam co jakiś czas (nie zasypię Cię bezwartościowymi mailami) oraz

Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup