Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Jak być szczęśliwym?

Jak być szczęśliwym? Jeśli czytasz mój artykuł, to przypuszczam, to jest to pytanie, na które szukasz odpowiedzi?

Szczęście to coś więcej niż zadowolenie z życia, które jest chwilowe i związane z przyjemnymi emocjami tu i teraz. Pojęcie szczęścia, które chciałabym Ci przybliżyć określane jest przez Martina Seligmana jako dobrostan. Więc do rzeczy…

Szczęście to coś więcej niż chwilowe zadowolenie z życia czy przyjemność tu i teraz.

Szczęście składa się z pięciu elementów:

  1. Pozytywne emocje.
  2. Pochłonięcie.
  3. Poczucie sensu.
  4. Poczucie osiągnięcia.
  5. Związki z innymi.

taniec

Każda/y z nas chciał/a/by przeżywać pozytywne emocje. To takie oczywiste! Kiedy wyglądasz przez okno w pogodny, majowy poranek, widzisz słońce, którego promienie oświetlają piękną zieleń świeżych liści. Czujesz na twarzy lekki powiew wiatru. Do Twoich uszu dobiega piękny śpiew ptaków. Przyroda rozkwita i Ty wewnątrz siebie czujesz ten pęd do życia, optymizm, nadzieję. Chce się żyć! Zbieramy takie chwile i zachowujemy w naszej pamięci jakbyśmy nawlekały/li koraliki na nowy naszyjnik. Taki, który powoduje, że codzienność zmienia się i jak zwykła stylizacja przystrojona naszyjnikiem staje się wyjątkowa i piękna.

Nie tylko okoliczności są ważne, ale również Twoje wewnętrzne nastawienie dziś. Niech ono wychwytuje piękno, dobry nastrój. Niech samo w sobie generuje myśli pełne nadziei, optymizmu i wiary w Twój potencjał.

Wewnętrzne nastawianie i gotowość do wdzięczności nastraja nas na odbiór przyjemnych emocji.

Pochłonięcie powoduje, że czas staje w miejscu. To co robisz angażuje Cię tak bardzo, że zapominasz o tym co wkoło. Nie myślisz o tym, co będzie, ani o tym co było. Jesteś tu i teraz. Wiąże się to z pasją, hobby ale i być może z wykonywaniem Twojej pracy, jeśli ją kochasz.

Które czynności pochłaniają Cię bez reszty?

Jeśli budujesz szczęśliwe małżeństwo to być może seks jest takim obszarem, gdzie nie wiesz, ile minęło czasu i zapominasz o tym, co wokół. Może prowadzicie ekscytujące rozmowy i raz po raz patrzycie sobie głęboko w oczy? A może razem robiliście coś wspólnie np. malowaliście pokój i nie wiesz kiedy ten czas minął. Każde z Was czuło się częścią dwuosobowego zespołu?

ognisko

Jak być szczęśliwym? Jeszcze pytasz?

Poczucie sensu stoi jakby ponad emocjami. Wiesz, co jest ważne. Określiłaś to, co cenisz, czyli znasz swoje wartości. Wiesz jak one są obecne w Twoim życiu. Twoje wysiłki, działania, Twoja praca odzwierciedla to, co naprawdę ważne dla Ciebie. Całe Twoje życie ma swój ważny dla Ciebie kierunek. Być może jest budowanie najważniejszej relacji w Twoim życiu jaką jest małżeństwo. Być może obszar duchowości lub poczucie wspólnoty z innymi. Może chcesz mieć życie pełne ekscytujących wrażeń. Wybór tego, co dla Ciebie ważne jest czymś specyficznym tylko dla Ciebie. Świadomy wybór ważnych dla Ciebie wartości oraz przełożenie ich na cele i zadania. To ekscytujące zadanie wzięcia życia w swoje ręce! Myślałaś/eś o tym w ten sposób? Czujesz, że tak naprawdę od Ciebie zależy jak przeżyjesz swoje życie? Czas i tak upłynie! Działaj proaktywnie! Niech nie będzie straszne dla Ciebie planowanie przyszłości, próbowanie nowych rzeczy, udział w różnego rodzaju warsztatach, czy sięgnięcie po proces terapii, jeśli chciałbyś pracować nad zrozumieniem siebie, czy poszerzyć swoje możliwości.

Po co żyjesz? W jaki sposób wyjaśniasz to sobie? Jak to definiujesz?

Poczucie osiągnięcia pokazuje, że chcesz mieć coś na kształt checklisty, którą można byłoby odhaczać. Po to, by widzieć postęp w osiągnięciu celu. Przypuszczam, że to jeden z powodów dla którego planowanie działa. Jeśli rozpiszesz swój cel na małe kroki to, to co robisz będzie samo sobie przynosić satysfakcję. A jeśli co jakiś czas przypomnisz sobie, że cel jest dla Ciebie ważny, będzie to miało podwójną wartość.

Zwróć uwagę, że jeśli spojrzysz tak na swój związek, jak na coś, co składa się z etapów to jesteście jakby w pewnym procesie. Na każdym etapie możesz wyznaczyć sobie coś, co możecie osiągnąć w konkretnym czasie, albo po prostu razem zrobić. Wtedy również obszar budowania małżeńskiej relacji będzie dawał okazję do satysfakcji. To może być konkretny wyjazd na weekend, randka w trakcie spaceru po lesie, wspólne obejrzenie wartościowego filmu czy warsztaty dla par, na których nauczycie się czegoś nowego w Waszym związku.

Pomyśl ile razy przyjemność dała Ci kolorowanka, sięgnięcie po planszówkę, postawienie pasjansa, bo jest efekt…, bo się udało…, bo wygrałam/em…, bo zaliczone.

Co daje Ci radość z wykonania, być może mało znaczących, czynności? Jaką checklistę lubisz odhaczać? Jaką checklistę warto by zrobić?

Masz taką naturę, że poczucie szczęścia dają Ci również związki z innymi. Jeśli robisz coś z kimś – wykonujesz pracę, śmiejesz się do rozpuku, gadasz do rana, morsujesz w towarzystwie czy działasz w zespole to ma to zupełnie inny wymiar niż wtedy, gdy działasz sam/a. Nie wspominając o dzieleniu życia, wspólnym przeżywaniu emocji, wzajemnym wspieraniu się, obdarzaniem serdecznością.

Niektórzy skupiają się na własnym rozwoju, inni chcą być ważni albo mieć władzę, są Ci, którym zależy na pieniądzach, ale jeśli zapomnisz o tym, ile mogą wnieść w Twoje życie relacje z innymi, albo zaniedbasz relację z najważniejszym dla Ciebie człowiekiem – Twoim partnerem, to stracisz bardzo wiele.

kobieta w słońcu

Zatem, jakie działania warto podjąć? Co zaplanować? Co przestać robić?

Gdzie są konkrety, czyli zadania, które pozwolą doświadczyć Ci szczęścia?

I mogłabym w tym momencie skończyć, ale… jest jeszcze coś, co nazywa się syntetyzowaniem szczęścia. Naturalne szczęście wynika z tego, że po prostu masz warunki, możliwości i zasoby, by być szczęśliwą/ym.

Co jednak, kiedy przyglądasz się wynikom badań i one mówią, że osoby rok po wygranej na loterii i rok po wylewie mają podobny poziom szczęścia?

O czym Cię to informuje? Jak być szczęśliwym?

Syntetyzowanie szczęścia to umiejętność takiego przeżywania życia, że bez względu na to, co się dzieje w tematach, na które nie masz wpływu, MOŻESZ BYĆ SZCZĘŚLIWA/Y.

Zależy to wyłącznie od Ciebie, od Twojej perspektywy, umiejętności cieszenia się tym, co masz, czego doświadczasz i kim jesteś.

Pewna matka, kiedy widziała, że syn jest smutny i rozgoryczony, wysyłała go do innych ludzi. Mówiła – idź i zrób coś dla kogoś, bo widzę, że potrzebujesz tego. To też jest sposób na posiadanie elementów składowych szczęścia – sensu (czuję, że to co robię jest „po coś”), poczucia osiągania (zrobiłam/em coś), relacji z innymi (robię coś dla kogoś), a jeśli mam z tego satysfakcję i radość to właściwie mam wszystko to, co najważniejsze.

Czy już wiesz, jak być szczęśliwym?

.

Jeśli chcesz poczytać więcej:
.

Jak działa psychoterapia?

Krzywa szczęścia w związku

Jak osiągnąć spokój wewnętrzny? Uspokój swój mózg – 5 sposobów

 

Mobile version: Enabled

LOGO_LW_CZARNEPrzypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
Otrzymasz pomysły dt budowania szczęśliwego związku, które wysyłam co jakiś czas (nie zasypię Cię bezwartościowymi mailami) oraz

Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup