Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Czy inteligentny, to znaczy racjonalny i bez emocji?

Bez świadomości emocji, bez umiejętności rozpoznawania ich i doceniania własnych uczuć i działanie w zgodzie z nimi, nie jesteśmy w stanie budować dobrych relacji z innymi ludźmi, nie umiemy radzić sobie w świecie. Również nie potrafimy łatwo podejmować decyzji, bywamy często zagubieni, bez kontaktu z własnym „ja”.

Na pewnym etapie naszego życia nauczyliśmy się nie ufać temu, co czujemy. Samo określenie „emocjonalny” oznacza, że coś jest słabe, poza kontrolą, a nawet dziecinne. Mówi się, ze emocje zniekształcają informacje dostarczane przez intelekt. Są zatem niepotrzebne i przeszkadzają. Ile razy, gdy mały chłopczyk na placu zabaw płakał, słyszał od rodziców – „Nie bądź dzieckiem”. Kiedy dziewczynka biegła mu na pomoc, czasem słyszała w formie napomnienia – „Zostaw go! Niech sam sobie poradzi!”. Oczywiście teraz coraz mnie słyszy się takie uwagi, ale kiedy my byliśmy dziećmi, były o wiele częstsze. W efekcie cały obraz samych siebie opieramy na testach umiejętności logicznego myślenia.

Emocje i intelekt do dwie części jednej całości.

Inteligencja emocjonalna (EQ) jest tak samo ważna jak IQ. EQ obejmuje relacje, jest odpowiedzialna za poczucie własnej wartości, samoświadomość, wrażliwość na drugiego człowieka i umiejętności wchodzenia w relacje z nim oraz wywierania wpływu. Mając wysoki EQ potrafisz w pełni doświadczyć pojawiających się uczuć i naprawdę poznać siebie. Możesz dokonywać dobrych wyborów w kwestii tego, jak się odżywiać, gdzie mieszkać, jaką podjąć pracę i jak zachować zdrową równowagę między własnymi potrzebami, a potrzebami innych.

Powodzenie w życiu osiągniemy nie dlatego, że mamy wysoki poziom IQ. Ono pokazuje nam jedynie to, w jaki sposób jesteśmy spełniać normy ustanowione przez kogoś innego. EQ pomaga nam ustalać własne normy.

pexels-photo-237593

Ludzie posiadający inteligencję emocjonalną dostrzegają różnicę między tym, co ważne dla nich, a tym, co ważne dla innych; widzą również różnicę między tym, co niezbędne do przeżycia, a przelotnym kaprysem. Potrafią przetrwać tysiące niepowodzeń życiowych!

Dostrzegasz swoje potrzeby emocjonalne i potrafisz je zaspokoić?

Kiedy idziesz z innymi do restauracji to zamawiasz „to, co wszyscy”, czy potrafisz zdecydować sama, na co masz ochotę?

Kiedy masz wolne pół godziny, tylko dla siebie, potrafisz zdecydować na co je przeznaczysz, żeby był to najlepiej spędzony czas?

Dopuszczasz do świadomości, że jakieś zdarzenie, czyjeś słowa wyprowadziły Cię z równowagi (rozgniewały, zezłościły)? Jeśli tak, to przekonasz się jak krótko to trwa i dzięki temu nie stracisz kontroli nad sobą i za chwilę będziesz miała znów spokojną głowę. Twoje małżeństwo będzie przeżywało mniej konfliktów i kryzysów.
Dorastanie emocjonalne, to proces, który trwa całe życie. Zawsze możesz nauczyć się uświadamiać sobie własne uczucia, akceptować je i korzystać z informacji, jakich dostarczają, przynosząc korzyści tobie i innym ludziom. To jest jak fitness – zaczynasz od poziomu dla początkujących, potem dla średniozaawansowanych, a kończysz na naprawdę trudnych zajęciach i masz ogromną satysfakcję, że możesz, potrafisz i cieszysz się sprawnością fizyczną.

sea-wave-beach-water-46206 (1)
Pierwszym etapem jest odczuwanie własnego ciała. Często przerażenie odczuwa się jako rwanie w żołądku, smutek jako ciężar w piersi, a radość jako coś, co rozrywa Ci serce (w pozytywnym znaczeniu tego słowa). Kiedy więc czujesz, że z twoim ciałem coś się dzieje, możesz pomyśleć sobie – „Ok, to emocje”.

Drugi etap to akceptacja pojawiających się emocji. Zgoda na to, by je odczuwać, obserwować i im się przyglądać, zastanawiać jaką informację niosą.

Trzeci to pytanie – jak zareagować na to, co się we mnie dzieje? Jak sobie z tym poradzić? Jak to przetrzymać i jeszcze wyjść bardziej ubogaconym?

Ostatni etap to nauka empatii, czyli uzyskanie równowagi między dbaniem o innych, a troszczeniem się o siebie.

Zwróć uwagę jak bardzo świadomość własnych emocji przekłada się na relacje z innymi, a szczególnie na twoje małżeństwo!

Quiz siły emocjonalnej

 1. Czuję niepokój, gdy jestem odtrącona lub zignorowana.
 2. Potrafię się przyznać, kiedy coś zrobię źle.
 3. Jeśli ktoś nieznajomy nie jest wobec mnie nastawiony przyjaźnie, to jest mi przykro.
 4. Potrafię się śmiać ze swoich niedoskonałości i wad.
 5. Denerwuję się, gdy popełniam błędy.
 6. Zdaję sobie sprawy z moich niedoskonałości, nie mając poczucia winy.
 7. Mam popsuty dzień, kiedy ktoś się na mnie zezłości.
 8. Codziennie czuję wszystkie emocje, łącznie ze smutkiem, gniewem i strachem.
 9. Jeśli odczuwam intensywne emocje, tracę kontrolę nad sobą.
 10. Nie mam problemu z podejmowaniem decyzji.
 11. Kiedy inni odczuwają intensywne emocje, tracę kontrolę nad sobą.

Określ, na ile każde z tych twierdzeń jest prawdziwe. Nie zastanawiaj się bardzo długo nad odpowiedziami, bo będą one nieprawdziwe. Możliwe odpowiedzi to: nigdy, rzadko, czasem, często, zawsze. Jeśli masz wysokie EQ, to na nieparzyste pytania odpowiedziałaś „nigdy” lub „rzadko”, a na parzyste „zawsze” lub „często”.

Czego dowiedziałaś się o sobie?

Jeśli nie jesteś zadowolona z wyników testu, to nie warto się tym martwić, czy winić siebie. To ważna informacja dla Ciebie, która zwiększa Twoją świadomość o samej sobie i zaprasza do pracy nad tym aspektem Twoje osobowości.

Jeśli zdecydujesz się nauczyć rozpoznawać i odczuwać najbardziej przerażający gniew, najbardziej przykry smutek i najstraszliwsze obawy, Twoim udziałem również stanie się ekstaza. Nie żartuję 😉

 

Jeśli chciałabyś popracować ze mną na konsultacjach, to zapraszam TUTAJ

Chcesz dowiedzieć się w czym pomagają Ci emocje? –  TUTAJ

Podziel się proszę tym, co odkryłaś w komentarzu poniżej. Jeśli to zrobisz, będzie mi bardzo miło 🙂

 • Kasia Maria Dz

  Cudowne, konkretne i popychające do pracy. Myślałam, że moje EQ jest lepsze – test wykazał prawdę i zaprosił do pracy 😊 dzięki Ewa!

Mobile version: Enabled

LOGO_LW_CZARNEPrzypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
Otrzymasz pomysły dt budowania szczęśliwego związku, które wysyłam co jakiś czas (nie zasypię Cię bezwartościowymi mailami) oraz

Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup