Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Dlaczego ludzie zdradzają?

Chociaż wszyscy mają przekonanie, że związki powinny być monogamiczne i stałe, w ciągu wielu setek lat, pojawiających się następnych pokoleń temat zdrady jest nieustannie aktualny. Dlaczego ludzie zdradzają? Zastanowiemy się nad tym w dalszej części rozważań.

Chcielibyśmy wiedzieć, jaki procent ludzi zdradza. Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba zapytać jaka jest definicja zdrady. SMS-y o tematyce seksualnej, oglądanie pornografii, flirtowanie przez Internet pod wieloma względami wpisują się w tematykę zdrady.

Szacunkowe dane dt zdrady określa się w bardzo szerokich granicach, jeśli pojęcie zdrady poszerzymy o różne zaangażowania online to nawet od 26 do 75%. Wygląda na to, że problem jest bardzo powszechny.

Pojawia się rozłam w myśleniu o zachowaniu się po zdradzie. 95% mówi o tym, że nie należy okłamywać zdradzanego partnera, ale tyle samo osób mówi, że gdyby to oni zdradzali, to na pewno nie powiedzieliby o tym.

Zdrada łączy w sobie trzy elementy:

  • relacja, która jest tajemnicą lub której poziom zażyłości jest niejawny,
  • silna więź emocjonalna,
  • pociąg seksualny.

Statystyki i definicje brzmią bardzo oschle, niestety. Skoro czytasz ten artykuł, to przypuszczam, że temat ten dotyka Cię pośrednio, bo Twoja przyjaciółka lub przyjaciel zmaga się z rzeczywistością po zdradzie, albo bezpośrednio – temat ten jest dla Ciebie bardzo trudny.

Wiem, jak bardzo jest Ci trudno, ale chcę Ci powiedzieć, że to nie Twoja wina!
To partner zdecydował o tym, by rozwiązać swoje problemy w ten sposób i na niego spada odpowiedzialność, za to co się stało. I choć praca, by z tego wyjść, czeka Was oboje, zanim się za to zabierzesz, warto szczególnie zaopiekować się sobą, zadbać o swoje emocje i na spokojnie zastanowić się, co tak naprawdę chcesz zrobić.

Nie spiesz się!

Pierwszy moment, to czas wypłakania się i żalu z powody utraty złudzeń.
Warto mieć kogoś zaufanego przy sobie, komu możesz powiedzieć wszystko!

Zdrada zadaje wiele ran, szczególnie na poziome emocjonalnym. Od współmałżonka oczekuje się zaspokojenia wielu potrzeb. Chcemy, by był najwspanialszym kochankiem, najlepszym przyjacielem, empatycznym rodzicem, zaufanym powiernikiem, partnerem intelektualnym oraz towarzyszem emocjonalnym.

Jako partnerka chcę wierzyć, że jestem wyjątkowa, niezastąpiona, niezbędna i odpowiadająca na zaproszenie do szczególnej relacji, jako jedyna. Jeśli pojawia się zdrada, to znaczy, że taka nie jestem. Całe wyobrażenie o naszym związku, świecie, który razem zbudowaliśmy, zostaje zniszczone.

kobieta w ubraniu myśli przy morzu

Zdrada przekreśla wszystko. Odbiera szansę na rolę, którą miał zdradzony partner. Niszczy szansę na wspaniałą miłość. Niszczy również mój obraz siebie jako wyjątkowej osoby. Niewierność zagraża bezpieczeństwu emocjonalnemu. Zdrada zagraża również bezpieczeństwu finansowemu.

Dlaczego ludzie zdradzają?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – dlaczego mój mąż/żona/partner zdradził?

Szukając odpowiedzi można przyglądać się tematowi z różnych stron i na różnych poziomach. Są pewne okoliczności, które zwiększają ryzyko zdrady. Zwykle nie chodzi o seks, ale o bliskość emocjonalną, której nie było, o radzenie sobie (lub nieradzenie) z poczuciem straty – kogoś bliskiego, młodości, zdrowia, szansy na osiągniecie sukcesu czy marzeń.

Okolicznością zwiększającą szansę na zdradę jest przeżywanie silnego bólu emocjonalnego, który może wiązać się z trudnościami w realizacji swoich potrzeb na różnych płaszczyznach. Drugą jest cierpienie z powodu straty, która pojawiła się ostatnio i trudności w poradzeniu sobie z własną reakcją na nią. Trzecim elementem jest poczucie, że jest się nieważnym i/lub niekochanym w małżeństwie.

Zdradę warunkują:

  • Ból emocjonalny
  • Strata i trudna reakcja emocjonalna na stratę
  • Poczucie, że jestem nieważna/y, niekochana/y w małżeństwie

Bardzo często to właśnie ten partner, który zdradził, nie potrafił mówić o swoich potrzebach, o tym, że czegoś brakowało w relacji, prosić o wsparcie emocjonalne. A może nie był tego świadomy w ogóle, że może być inaczej, tłumił swoje emocje? Nie ma z nimi kontaktu?

Powodów może być bardzo wiele.

Ryzyko zdrady mogą zwiększyć niestety trudne okoliczności życiowe.

Załóżmy, że jedno z małżonków traci bliską osobę, być może ojca. Smutek, pustka i cierpienie są na tyle duże, że trudno pracować tak jak do tej pory. Na skutek spadku energii pojawia się kryzys w miejscu pracy, być może degradacja lub obniżenia zysków we własnej firmie.

Partner w kryzysie coraz bardziej zamyka się w sobie, czuje, że jest w sytuacji bez wyjścia. Nie potrafi rozmawiać o tym w małżeństwie albo te rozmowy nie spotykają się z adekwatną odpowiedzią. Powstaje bariera w relacjach między partnerami, którą trudno przeskoczyć. Poczucie osamotnienia, ból i frustracja narastają.

Dlaczego ludzie zdradzają?

Bardzo prawdopodobne jest, że w tej sytuacji szuka się czegokolwiek, co mogłoby pomóc. Szansa na jakąkolwiek bliskość emocjonalną, zrozumienie, (nawet złudną) nadzieję na przyszłość poprawia znacznie samopoczucie. Wydaje się być ratunkiem dla zgnębionego człowieka.

To perspektywa człowieka, który ogromnie zawiódł osobę, która go kocha i niczego takiego nie spodziewała się z jego strony.

pustynia i drzewo uschłe

Często decyzja o zdradzie nie zapada wprost. Wszystko zaczyna się małymi kroczkami od miłych uśmiechów, niewinnych rozmów, serdecznych słów wsparcia. Trudno z tego zrezygnować, bo ból, cierpienie i frustracja powrócą. Człowiek czuje się jakby w potrzasku. Nie myśli o konsekwencjach dla związku. Jest jakby ślepy i głuchy na ostrzeżenia, które pojawiają się w jego życiu.

Kiedy romans wychodzi na jaw, czasem to właśnie zdradzany partner, a nie ten, który zdradził, może mieć więcej sił, by walczyć o związek. Ten kto zdradził być może jest bardzo przygnębiony, w depresji, niezdolny, aby zrobić cokolwiek. Choć to nie oznacza, że nie chce ratować związku.

Wtedy potrzebna jest współpraca obu stron, a być może siła wewnętrzna tego, kto został zdradzony. Nie ma znaczenia, że czy to jest sprawiedliwe, czy wydaje się niewłaściwe? Chodzi przede wszystkim o to, by wydostać się z tego miejsca, w którym oboje się znajdują.

Oboje cierpią bardzo, ale będą mogli poprawić swoją sytuację tylko dzięki wspólnej pracy, zwiększeniu współczucia wobec siebie, pozytywnemu nastawieniu i wzmocnieniu przyjaźni.

Jeśli zdradzający partner znajduje się w tak trudnej sytuacji emocjonalnej, utrudnionej jeszcze przez uświadomienie sobie jak wiele stracił również w związku, w którym był kiedyś szczęśliwy warto zacząć od czegoś niestandardowego.

Najważniejsze jest to, by oboje stali się gotowi, by rozpocząć pracę leczenia ran. Pierwszy etap dla osoby zdradzonej jest ogromnie trudny. Ważne, aby otrzymała dużo wsparcia i ciepła ze strony kogoś bliskiego, komu może się bez obaw wyżalić. Dopiero za jakiś czas opadną emocje i będzie można myśleć racjonalnie.  Dopiero po okresie tygodnia, a może nawet dwóch można przejść do konkretnej już pracy nad leczeniem ran związanych ze zdradą.

Dla wielu związków wspólne życie po zdradzie jest czasem rozkwitu ich miłości. Uczą się lepszej komunikacji, budują o wiele głębszą więź emocjonalną. Wspomnienie romansu jest dla nich czymś trudnym i uważają go za najgorszą rzecz, jaka im się przydarzyła, ale mają satysfakcję, że udało im się przejść ten trudny czas, a teraz są szczęśliwi.

Ty też możesz uratować swoje małżeństwo!

Czy jestem w związku z właściwą osobą?

Jak sobie poradzić ze zdradą?

Kliknij w obrazek i pobierz!

Jeśli jesteś kimś, kto zdradził, znajdziesz tam wiele wskazówek,
a jeśli jesteś osobą zdradzoną, dowiesz się, czego unikać, jeśli chcecie wyjść z kryzysu

Blogging Tips LinkedIn Post Header

Mobile version: Enabled

LOGO_LW_CZARNEPrzypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
Otrzymasz pomysły dt budowania szczęśliwego związku, które wysyłam co jakiś czas (nie zasypię Cię bezwartościowymi mailami) oraz

Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup