Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Dlaczego warto się przytulać?

Wyobraź sobie pewną sytuację…

…wracasz do domu, zmęczona po pracy i zdenerwowana. Miałaś ciężki dzień; klienci byli marudni, odbyłaś trudną rozmowę z szefem albo zwyczajnie uciekł Ci autobus i musiałaś pół godziny czekać na następny. W drzwiach domu witasz się z mężem, a on patrząc na Ciebie bez słowa Cię przytula, widząc, że coś jest nie w porządku. Od razu czujesz się lepiej i pozwalasz sobie odetchnąć i zapanować nad negatywnymi odczuciami. Analogicznie sytuacja wygląda, gdy jesteś mężczyzną. Dlaczego warto się przytulać?

Spotkało to pewnie większość z nas. Czy zastanawiałaś/zastanawiałeś się, dlaczego tak się dzieje? Jaki wpływ na nasze życie, zdrowie i nasze relacje ma przytulanie?

 

people-2557411_1920

Sprawcą tego wszystkiego jest hormon zwany oksytocyną lub inaczej hormonem miłości. W trakcie dotyku, również przytulania, nasz organizm wzmaga jego produkcję. Wydzielanie oksytocyny hamuje nasz układ współczulny, który jest aktywny, gdy odczuwamy niebezpieczeństwo. Dlaczego warto się przytualać? Dlatego, że oksytocyna sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi i spokojniejsi. Oksytocyna odpowiada za budowanie więzi i podnosi naszą zdolność do tworzenia związków pełnych bliskości. Jej poziom wzrasta po narodzinach dziecka, ale w relacjach między dwoma dorosłymi ludźmi ma nie mniejsze znaczenie.

 

Oksytocyna to również naturalna substancja przeciwzapalna i przeciwbólowa. Dlatego w niektórych schorzeniach dotykanie w odpowiednich miejscach czy masaż są o wiele skuteczniejsze niż leki, będące substancjami chemicznymi. Kolejną znaną właściwością tego hormonu jest zapobieganie starzeniu się. Ludzie, którzy nie doświadczają na co dzień dotyku drugiej osoby, będąc z wyboru lub z powodu sytuacji życiowej samotnikami, starzeją się przedwcześnie.

 

Jakie inne korzyści niesie ze sobą przytulanie? Dlaczego warto się przytulać?

–        obniża poziom stresu.

Istnieją badania potwierdzające, że długotrwałe więzi tworzone w małżeństwie mogą zmienić poziom hormonów i stworzyć dzięki temu barierę obronną przed stresem

–        redukuje złość.

Działa kojąco w przypadku drobnej sprzeczki. W sytuacji, kiedy kłótnia jest poważna, trzeba podejść do tego ostrożniej i dopiero, gdy wszystko będzie wyjaśnione, powiedzieć miłe słowo i przytulić partnera/partnerkę. W ten sposób łatwiej pozbyć się negatywnych emocji i uspokoić

–        podnosi poczucie własnej wartości.

Świadomość, że Twoje uczucia są odwzajemnione i że jesteś przez kogoś kochany/kochana jest niezwykle budująca

–        wzmacnia więź między partnerami.

Przytulanie to rodzaj komunikacji niewerbalnej, która może przekazać drugiej osobie pewne treści jak „Wiem, jak się czujesz. Rozumiem Cię”, „Jesteś dla mnie ważny/a”, czy „Nie jesteś sam/a, jestem z Tobą”.

 

woman-1281830_1920

Warto zauważyć, że przytulanie nie jest równoznaczne z seksem. Dla wielu osób jest on najwyższym stopniem bliskości, jednak okazuje się, że przytulanie ma dużo większy wpływ na to, jak wygląda nasz związek. Bez gestów czułości seks byłby tylko rozładowaniem fizycznego napięcia.

 

Przytulanie jest podstawą intymnej relacji. Buduje zaufanie, poczucie bycia kochanym i ważnym. Możemy tym prostym gestem dawać partnerowi pozytywne komunikaty przez cały dzień – żegnając się przy wyjściu do pracy, wchodząc do pokoju, w którym on/ona pracuje, zmywając naczynia czy wieszając pranie. Przytulnie jest ważne również po współżyciu. Powoduje, że partnerzy zbliżają się do siebie, sprawia, że czują się dobrze i chcą kontynuować to poczucie w życiu codziennym. Dla małżeństw z dziećmi może być to jedna z niewielu chwil na pobycie ze sobą i okazanie sobie zainteresowania.

 

Nie denerwuj się jednak na męża, kiedy po zbliżeniu zasypia. Mężczyznom zdarza się to dużo częściej niż kobietom, ponieważ w ich organizmie podczas stosunku wytwarza się prolaktyna – hormon, który powoduje senność i zmęczenie.

 

Jeśli jesteś w związku już dłuższy czas, minął etap zakochania i burza hormonów charakterystyczna dla początkowej jego fazy, nie martw się. To nie znaczy, że nie możesz sprawić, by Twój związek był szczęśliwy. Kluczem do tego jest właśnie przytulanie i inne drobne gesty (jak trzymanie się za ręce czy  patrzenie sobie w oczy) pozbawione podtekstu seksualnego. Łatwo zapomnieć o nich w wirze codziennych spraw.

 

Dlaczego warto się przytulać? Jest jeszcze jakiś inny powód?

 

Wyniki badań w tym kierunku są niepokojące – coraz mniejsza ilość Polaków znajduje w ciągu dnia czas na to, by dotykać partnera. 4% z nich w ogóle rezygnuje z tej formy kontaktu. Może warto choć na chwilę wyłączyć telefon i zamiast nieustannie sprawdzać maile czy komunikatory społeczne, zwrócić uwagę na to, czego potrzebuje Twój mąż/ Twoja żona.

 

love-3187624_1920

Virginia Satir zauważyła ważną rzecz. Według niej „by przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu”. Dwanaście uścisków – to dużo czy mało?  Jeśli Twoim zdaniem to dużo, zacznij od kilku przytuleń i innych gestów, których nie doceniamy, a które budują w związku poczucie satysfakcji i przywiązania. Jeszcze masz jakieś wątpliwości, dlaczego warto się przytulać?

 

Chcesz recepty na długi i udany związek? Przytulaj się! Tylko tyle i aż tyle. Przekonasz się, w jak dużym stopniu rozwinie to Twoją relację.

 

Chcesz siedzieć więcej?

Podcast pt. „Daj mi 15 minut, a pokażę Ci, jak budować szczęśliwe małżeństwo, uwzględniając 7 kluczowych obszarów”

Artykuły:

Kryzys w związku i etapy prowadzące ku dobrej zmianie

Gotowa na zmianę w związku?

Mobile version: Enabled

LOGO_LW_CZARNEPrzypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
Otrzymasz pomysły dt budowania szczęśliwego związku, które wysyłam co jakiś czas (nie zasypię Cię bezwartościowymi mailami) oraz

Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup