Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Czy gniew lub lęk w czymś Ci pomogą??

Czy chciałabyś mieć taki zestaw przycisków, którymi zarządzasz swoimi emocjami? Przypuszczam, że przycisk „RADOŚĆ” byłby wytarty z powodu częstego naciskania, napis na nim byłby wytarty i jednocześnie nie potrzebny, bo pamiętałabyś bez problemu, który to jest. Natomiast „LĘK”, a może i „WŚCIEKŁOŚĆ” byłyby zaklejone, albo zabezpieczone, aby na pewno nie nacisnąć ich nawet przez przypadek.

Niestety próba wyciszenia jakichkolwiek emocji skutkuje takim swojego rodzaju wyciszeniem wszelkiego przeżywania, również tego, co jest fajnie – radości i uczucia szczęścia. Nie da się nałożyć filtra tylko na jeden rodzaj emocji. Jaka stąd rada? Pozostaje nam polubić swoje emocje i nauczyć się z nimi żyć oraz wykorzystywać je, by żyło się jeszcze pełnej i jeszcze lepiej.

Niektórzy ludzie zawsze wiedzą jakie emocje odczuwają. Od razu zdają sobie sprawę – „Jestem smutna” lub „Ogarnęła mnie złość”. Są tacy, którzy nie mają o tym pojęcia. Jedyne co mogą powiedzieć, to „Zdenerwowałam się” lub „Dziwnie się czuję”. Co się pod tym kryje? Czasem lęk lub obawa, a niekiedy złość lub rozczarowanie. Dla nich próba zorientowania się, co czują, to jak zanurzenie się we mgle… A Ty? Jak jest u Ciebie? Potrafisz powiedzieć, co czujesz? Jakie emocje przeżywasz, czy zupełnie sobie nie zdajesz z tego sprawy?

Pierwszym elementem radzenia sobie z emocjami jest rozumienie emocji i rozpoznawanie ich.

Do czego służą emocje?

Dzięki emocjom dysponujemy natychmiastowymi, automatycznymi i skutecznymi sposobami rozwiązywania problemów, z którymi musimy, jako ludzie, sobie radzić.

 • Emocje przygotowują nas fizycznie do działania.
  • Wyobraź sobie, że na drogę, w czasie gdy siedzisz za kierownicą jadąc do Warszawy, wyskakuje sarna. Natychmiast podnosi Ci się ciśnienie krwi, zaczyna być szybciej serce, szybkość reakcji wzrasta i bez długotrwałego analizowania skręcasz kierownicą, by uniknąć zderzenia.
 • Emocje pozwalają zaoszczędzić czas.

  • Umiarkowany lęk przed egzaminem powoduje, że bardziej przykładamy się do nauki, jesteśmy bardziej skuteczni i w efekcie zwykle zdajemy egzamin za pierwszym razem.

young-happy-woman-jumping-in-front-of-metal-wall-picjumbo-com

 • Silne emocje pomagają nam przezwyciężać przeszkody – w naszych umysłach i w środowisku.

  • Kiedy w pracy przełożony funduje nam mobbing w wyniku czego mamy trudności z wykonywaniem swoich obowiązków, decydujemy się na rozmowę z nim, aby powiedzieć mu o konieczności zmiany jego zachowania lub szukamy nowej pracy (dzięki emocjom wychodzimy ze strefy komfortu, by podjąć zmianę na lepsze).
 • Emocje przekazują informację szybciej niż słowa.

  • Jeśli dziecku coś się dzieje, przybiegamy do męża/żony i dzięki naszej mimice, zanim wytłumaczymy o co chodzi, druga strona wie, że dzieje się coś niedobrego i trzeba reagować.
  • Niemowlęta, choć nie potrafią mówić, reagują spontanicznie na uśmiech, życzliwość i zachwyt opiekuna. Nie musimy im tego tłumaczyć. Podobnie reagują starsi na sygnały pozawerbalne od innych osób.
 • Emocje wysyłają komunikaty innym i wpływają na nich.

  • Wyrażenie serdeczności i życzliwości wobec jakiegoś znajomego może sprawić, że wyświadczy on nam późnej przysługę.
  • Rozczarowanie wyrażone przez przełożonego może skłonić pracownika do lepszej pracy.
  • Gniew może spowodować, że jedna osoba nie będzie odmawiać drugiej tego, co jej się słusznie należy, ale jej to da.
  • Komunikowanie rozpaczy lub obezwładniającego smutku może skłonić kogoś do pocieszenia, udzielenia pomocy lub podjęcia innych starań, by złagodzić cierpienie.
 • Emocje są komunikatem dla nas samych.

  • Nasze emocje mogą alarmować nas, że nad czymś powinniśmy się zastanowić.
  • Czasem instynktowne odczucia. podobnie jak intuicja, mogą być reakcją na coś ważnego w danej sytuacji. Może to być przydatne, jeśli emocje skłaniają nas do sprawdzenia faktów. Jeśli jednak nie są związane z faktami, warto zastanowić się skąd się biorą – mogą to być zniekształcenia poznawcze, albo wywodzić się z przeżytej traumy.
   Przypuśćmy, że wracasz z rozmowy ze znajomym, który proponuje Ci wykup polisy ubezpieczeniowej. To, co mówi przekonuje Ciebie, ale w głębi serca masz wątpliwości. Po dłuższym zastanowieniu dochodzisz do wniosku, że nie możesz mu ufać, bo coś w tej komunikacji było niespójnego. Zaczynasz się zastanawiać, czy ta firma jest wiarygodna na tyle, aby tam zainwestować pieniądze.

Emocje są potrzebne wtedy, gdy są adekwatne do tego, co się dzieje. Jeśli uniemożliwiają Ci skuteczne działanie, powodują, że czujesz się nieszczęśliwa/y choć nic się strasznego nie dzieje, masz trudności z utrzymaniem trwałych, satysfakcjonujących relacji, warto nauczyć się je regulować.

 

Możesz przeczytać jeszcze:

Wściekłość, poczucie odrzucenia – jak sobie z tym poradzić?

Zmień swoje schematy myślowe i popraw jakość życia!

PMS – jak sobie z tym poradzić?

Mobile version: Enabled

LOGO_LW_CZARNEPrzypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
Otrzymasz pomysły dt budowania szczęśliwego związku, które wysyłam co jakiś czas (nie zasypię Cię bezwartościowymi mailami) oraz

Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup