Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Bolesne miesiączki – jak sobie z tym poradzić?

Ból, który pojawia się w czasie miesiączki jest bardzo ważnym sygnałem. Warto zastanowić się, o czym on nas informuje, zanim zaczniemy szukać sposobów, jak się go pozbyć.

Ponad połowa młodych kobiet cierpi z powodu zespołu bolesnego miesiączkowania (ZBM). Choć można znaleźć wiele artykułów i badań opisujących ten problem, to nadal do końca nie wiadomo, jaka jest przyczyna jego występowania.

Mówi się o przyczynach pierwotnych, które są związane z nadmierną patologiczną czynnością skurczową macicy, a co za tym idzie bolesnymi miesiączkami. Nie są one spowodowane żadnymi uchwytnymi zmianami w obrębie miednicy mniejszej. Przyczyną może być m.in. złe odżywianie lub zaburzenia hormonalne. Wtórny ZBM obejmuje przypadki spowodowane np. endometriozą, anomaliami rozwojowych przebiegu przewodów Mullera, mięśniakami macicy lub stanem zapalnym narządów w obrębie miednicy mniejszej.  Bolesne miesiączki spowodowane endometriozą mogą pojawiać się również u nastolatek. Pojawiają się one po upływie trzech lub więcej lat od pierwszej miesiączki.

Jeśli bolesne miesiączki pojawiły się u Ciebie zaraz po pierwszym krwawieniu w Twoim życiu lub niewiele później, to przyczyną prawdopodobnie jest niedobór pewnych składników odżywczych i zaburzenia hormonalne.

Pierwotny ZBM występuje przeważnie u młodych kobiet, mających regularne cykle owulacyjne. Objawy mogą wystąpić już przy pierwszej miesiączce, ale najczęściej pojawiają się jakieś 1-2 lata później. Jeśli ból w trakcie miesiączki to przypadłość, z którą borykasz się właściwie od zawsze, to zapewne cierpisz na ZBM, który ma charakter pierwotny.girl-826913

Mięsień macicy samoistnie kurczy się w ciągu całego cyklu, choć rzadko jest to wyczuwalne.

Choć przyczyna ZBM nie do końca jest znana, to za jeden z najważniejszych czynników przyjmuje się nadmierną, patologiczną czynność skurczową macicy. Mięsień macicy samoistnie kurczy się w ciągu całego cyklu, choć rzadko jest to wyczuwalne. Skurcze różnią się między sobą częstotliwością, amplitudą i czasem trwania. Ma to związek z dysproporcjami poziomu estrogenów i progesteronu oraz charakteryzuje się dużą zmiennością osobniczą.  W fazie folikularnej (część cyklu przed owulacją) stężenie estrogenów jest wysokie, a progesteronu niskie. Samoistna czynność skurczowa macicy wykazuje dużą częstotliwość, ale niską amplitudę i krótki czas trwania. Zwykle nie obejmuje całej macicy, lecz ograniczona jest do małego obszaru myometrium. Myometrium to błona mięśniowa macicy, znajdująca się pod endometrium. W fazie lutealnej natomiast skurcze obejmują większe obszary, są rzadsze, ale ich amplituda jest większa.  Aktywność skurczowa macicy często nasila się w czasie miesiączki, co jest związane z dolegliwościami bólowymi. Jednocześnie, na skutek skurczów zmniejsza się przepływ krwi przez macicę, co powoduje niedokrwienie i ból. Kobiety często odczuwają go  w postaci  intensywnych skurczów w dole brzucha i miednicy, promieniujący do pleców, pachwin, ud i krzyża. Czasami ból jest tępy i ciągły, czasami powraca w odstępach. Pojawić się mogą również bóle i zawroty głowy, bezsenność, nudności, wymioty, napady duszności, przyspieszone tętno, biegunki, zaparcia, częste oddawanie moczu, kołatanie serca, odczucie ogólnego osłabienia, drażliwość, oraz obniżona koncentracja. Im więcej objawów się pojawi, tym większe prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z tzw. zespołem bolesnego miesiączkowania. Bolesne miesiączkowanie (ZBM), nie jest częścią PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego), ale często ma tę samą przyczynę – zaburzenia hormonalne.

Nadmierna ilość estrogenów w stosunku do progesteronu, w drugiej części cyklu wpływa na zwiększoną produkcję prostaglandyn.

Przypuszcza się, że szczególne znaczenie ma to, że nadmierna ilość estrogenów  (estradiol), w stosunku do progesteronu, w drugiej części cyklu wpływa na zwiększoną produkcję prostaglandyn (hormonów tkankowych). Poziom prostaglandyn w endometrium w fazie lutealnej zwiększa się trzykrotnie w porównaniu z fazą folikularną  i jeszcze dodatkowo narasta w trakcie miesiączki. U kobiet cierpiących na  bolesne miesiączki produkcja prostaglandyn (PGF₂α i PGE₂) w endometrium jest zwiększona w porównaniu do kobiet nieposiadających tych objawów. W trakcie miesiączki największe wydzielanie ma miejsce w ciągu pierwszych 48 godzin i w tym okresie obserwuje się największe nasilenie dolegliwości. Długie i obfite miesiączki często idą w parze z odczuwaniem objawów bólowych. Wśród czynników pobudzających syntezę i uwalnianie prostaglandyn wymienia się również czynniki nerwowe. W przypadku wtórnego ZBM rola prostaglandyn jest mniej udokumentowana, jednak w przypadku endometriozy czy włókniakomięśniaków również ma duże znaczenie.

Wśród czynników pobudzających syntezę i uwalnianie prostaglandyn wymienia się również czynniki nerwowe.

Korzystny efekt terapeutyczny przynosi stosowanie inhibitorów syntezy prostaglandyn i niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Leki te podaje się od początku miesiączki przez kilka dni. Polecanymi lekami z tej grupy są kwas mefenamowy (500 mg 3 x dziennie), naproksen (250‑500 mg 3 x dziennie), ibuprofen (200-400 mg 3 x dziennie) lub ketaprofen (100 mg 2 x dziennie). Leki te najlepiej przyjmować z posiłkami. Jeśli efekt jest niewystarczający  dozwolone jest stosowanie kombinacji dwóch leków np. ibuprofen z kwasem mefenamowym.  Przed podjęciem decyzji o przyjmowaniu leków należy skontaktować się z lekarzem.

Innym czynnikiem, oprócz uwalniania prostaglandyn, wpływającym na czynność skurczową macicy jest wazopresyna.

Innym czynnikiem, oprócz uwalniania prostaglandyn, wpływającym na czynność skurczową macicy jest wazopresyna. Jest to hormon syntetyzowany w podwzgórzu i uwalniany przez tylny płat przysadki mózgowej. U kobiet  z ZBM stężenie wazopresyny w pierwszym dniu cyklu jest podwyższone 3-4-krotnie w stosunku do kobiet zdrowych. Wazopresyna nasila aktywność skurczową macicy, co (podobnie jak w przypadku prostaglandyn) powoduje niedotlenienie i ból.

woman-416465

Choć lekarze chętnie przepisują leki, warto spróbować innych, również skutecznych sposobów. Uchronimy się przed skutkami ubocznymi działania leków i usprawnimy pracę organizmu.

Picie 8 szklanek wody, przyjmowanie tranu, suplementacja odpowiednimi witaminami i minerałami to skuteczne działania zmniejszające ból.

 

Picie około 8 szklanek wody dziennie, minimum trzy dni przed spodziewaną miesiączką, obniża poziom wazopresyny w organizmie i znacznie zmniejsza ból.

Tran, bogaty w  kwasy tłuszczowe EPA + DHA z grupy omega-3, jest czynnikiem, który blokuje produkcję prostaglandyn. Podawanie 1-2 łyżeczek, najlepiej z 7,5 mcg witaminy B₁₂, która wzmacnia działanie tranu redukuje ból w czasie miesiączki.

Dodatkowa suplementacja magnezu (relaksujące działanie na mięśnie), cynku, witaminy E (2500IU/d), witaminy B1 (100mg/d), witaminy B6, wapnia oraz witaminy D.

Imbir jest przyprawą, która blokuje produkcję zapalnych prostaglandyn. Doraźnie stosuje się 1/3 łyżeczki sproszkowanego imbiru. Należy popić go obficie wodą. Alternatywnie mogą to być dwa grubsze plasterki kłącza imbiru.

Łagodne ćwiczenia fizyczne i fizjoterapia redukują nadmierne skurcze, rozluźniają całe ciało.

U niektórych kobiet nie udaje się ustalić uchwytnej przyczyny bolesnych miesiączek. Zdarza się tak w przypadku kobiet obciążonych problemami emocjonalnymi i nadmiernym stresem związanymi z sytuacją rodzinną, otoczeniem lub pracą. W tych przypadkach pomocne mogą być metody relaksacyjne.

Lekarze zalecają często kobietom stosowanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Wykazują one skuteczność w leczeniu bolesnego miesiączkowania u około 50 proc. pacjentek, a ich działanie związane jest ze zmniejszeniem syntezy prostaglandyn w endometrium. Niestety zaburzają one cykl i powodują wiele skutków ubocznych. Stosowanie hormonów w takim przypadku powinno być uzasadnione wyczerpaniem wszelkich innych możliwości oraz znacznym nasileniem objawów.

Czy dla Ciebie czas miesiączki, to okres, kiedy musisz zmniejszyć swoją aktywność z powodu skurczów? Co wtedy Ci pomaga?

Mobile version: Enabled

LOGO_LW_CZARNEPrzypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
Otrzymasz pomysły dt budowania szczęśliwego związku, które wysyłam co jakiś czas (nie zasypię Cię bezwartościowymi mailami) oraz

Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup