Chcecie wzmocnić serdeczność i wzajemne zafascynowanie? Chcecie odświeżyć emocje, które towarzyszyły Wam na początku waszej historii? Myślisz, że z czasem przychodzi rutyna i nic więcej nie da się z tym zrobić? Nic bardziej mylnego. Czytaj dalej a dowiesz się, jak poprawić relację w Twoim związku!
Zastanawiasz się jak poprawić relacje w związku?
Możesz zrobić coś szybko, a efekt pojawi się tu i teraz. I to jest jak najbardziej trafione rozwiązanie, jeśli poziom waszych emocji zwyczajnie trochę opadł. Wtedy potrzebujecie po prostu dla siebie trochę dobrego czasu.
Ale jeśli chciałabyś wrócić do relacji z początku waszej historii, bo:
- jesteście w kryzysie od wielu tygodni, a może miesięcy,
- patrzycie na siebie jak na wrogów, a nawet walczycie,
- nie ma między wami czułości,
- kłócicie się nieustannie o to samo,
- przestałaś się czuć bezpiecznie w związku
Z poniższej listy sposobów, jak naprawić relację w związku. wybierz to, co jest możliwe do zrobienia wspólnie już teraz. Zróbcie to razem z radością! Nie zniechęcaj się jednak, jeśli to całkowicie nie naprawia związku. Trzeba więcej pracy, mentalnej i tej w związku, która dotrze do źródła problemów.
Jeśli chciałabyś wiedzieć więcej – zapraszam Cię na stronę programu Spring Upgrade dla związku. Dzięki programowi pożegnasz stary sposób myślenia o związku, zrozumiesz na czym warto skupić się w relacji i wypracujesz narzędzia, które umożliwią ci dbałość o dobre emocje w związku. By było możliwe zarówno szczęście jak i osiąganie celów, które są dla ciebie ważne.
Sprawdzam program Upgrade Spring dla związku
Bez względu na to, czy pójdziesz drogą dłuższą czy krótszą – te sposoby, jak naprawić relację w związku, wnoszą świeży powiew dobrych emocji. Wprowadzają serdeczność, ciepło i bliskość do relacji. To jak odsunięcie zasłony, aby wpuścić promienie słońca do zaciemnionego pokoju. Pojawia się ekscytacja, a potem motywacja, by zrobić coś więcej dla siebie nawzajem. Te sposoby to tworzenie bezpiecznej bazy, by wejść na nowy poziom waszego związku.
Jak poprawić relacje w związku i sprzeciwić się codziennej rutynie?
1. Kładźcie się spać każdego dnia razem.
Znajdźcie chwilę na podsumowanie dnia we własnym gronie, bez dzieci. Niech będzie dużo czułości, ciepłe przytulenie. Odpowiedzcie na swoje emocjonalne potrzeby bliskości, wsparcia, obdarowania ciepłem. Pomimo tego, co działo się w ciągu dnia, bo być może nie było czasu na popatrzenie sobie w oczy albo wypowiedziane słowa dotyczyły tylko spraw do załatwienia. Być może byliście rozdrażnieni, rozkojarzeni – teraz jest pora na to by dać sobie sygnał – jesteś bardzo ważny/a dla mnie, potrzebuję być blisko, dobrze mi z Tobą.
2. Zaplanuj kilkugodzinną randkę.
Zastanów się, z jakich atrakcji moglibyście skorzystać, które dostępne są w Waszej okolicy. Przygotuj ciekawe pytanie, na które nie znasz odpowiedzi partnera, a fajnie byłoby ją usłyszeć. Pomyśl, co będziecie jedli. Pomysłem podziel się ze współmałżonkiem. Jeśli oboje podchodzicie do tego z entuzjazmem, zaplanujcie, kiedy to się odbędzie. Wspólna rozmowa pomoże rozszerzyć ten plan o jeszcze inne atrakcje.
3. Powspominajcie czas z początków budowania waszej relacji.
Pamiętasz jeszcze jak to było, kiedy nie mieliście dzieci albo czas, kiedy byliście w sobie zakochani na zabój i nie wyobrażaliście sobie chwili bez drugiej osoby? Jakieś wspomnienie z miodowego miesiąca? Opowiedz o tym, poczujcie oboje te emocje z tamtego okresu. Byliście oboje wtedy tacy młodzi, pełni nadziei, wchodzący w nowy obszar życia, a jednocześnie tacy niemający doświadczenia w budowaniu relacji. Zafascynowanie i entuzjazm przykrywały wszystko. Poczujcie niesamowite emocje tamtych chwil
4. Wspólne oglądanie komedii.
Zafundujcie sobie nawzajem sporą dawkę śmiechu. Dodacie sobie energii, zrelaksujecie się, poprawicie nastrój. Wszystko to wzmocni waszą relację.
5. Wspólne oglądanie dramatu obyczajowego.
To niekoniecznie zapewni dobry humor, ale to pozwoli złapać małą odskocznię od codziennych problemów. Wybierzecie coś, co poruszy wasze emocje, będziecie mogli podyskutować o tym, co się wydarzyło. Będziecie mieć szansę do omówienia tematów, które są dla Was ważne, a do tej pory nie rozmawialiście o tym. To też okazja do przećwiczenia wyrażania własnych opinii i słuchania siebie nawzajem bez oceny, wyrażania zainteresowania i akceptacji. Jeśli macie czas, to można się wybrać w tym celu do kina na jakiś wartościowy film, ale wspólne oglądanie w domu to również dobry pomysł.
6. Zadbaj o to, by mieć więcej czasu na seks.
Czekasz na to, byście oboje mieli ochotę równocześnie? Badasz swoje emocje i niestety nie czujesz porwania w tej materii? Podejmij kroki w tym kierunku, a okaże się, że Twoje libido wzrasta. Hormony zaczną wydzielać się w większej ilości. Twoje chęć na bliskość fizyczną będzie coraz większa. Postaw współżycie jako priorytet zawsze wtedy, kiedy ocenisz, że mógłby to być dobry czas. Nie rób nic wbrew sobie! Nie myśl na siłę o współżyciu, gdy jest coś trudnego między wami. Najpierw warto to wyjaśnić czy omówić. Dobry seks wypływa z dobrej relacji. Jeśli czujesz się zraniona czy macie kryzys od dłuższego czasu, być może ta rada nie jest dla Ciebie na ten moment. Najpierw usuń to, co stało się przyczyną rozłamu między Wami.
7. Napisz mu/jej miłosną karteczkę do pracy.
Kiedy wypowiadasz ważne słowa, ich sens może zblednąć z powodu braku wystarczającej uwagi czy rozkojarzenia partnera. Kiedy napiszesz kilka słów na kartce i włożysz jej/jemu do torby, zrobią niesamowite wrażenie. Napisz o swojej miłości, sile swoich uczuć, wspominaj romantyczne lub ważne chwile, powiedz, jak bardzo cenisz drugą osobę.
8. Zapytaj o największe marzenie współmałżonka.
Pytała/e/ś o to już kiedyś? Nawet jeśli tak, być może ono się zmieniło. Wypytaj, jak wyobraża sobie realizację tego? Czy naprawdę tego chce, czy lubi tylko o tym marzyć? Co takiego ważnego jest w tym? Jakie potrzeby mogłoby zaspokoić zrealizowanie tego marzenia?
Spróbuj pomyśleć, co dobrego byłoby w tym dla Ciebie? Pamiętaj, że rozmawiać i rozumieć nie oznacza zgody na realizację. Jednak wspieranie siebie nawzajem w realizacji marzeń jest ważne dla związku.
9. Zatańcz z nim/nią.
Nie masz odwagi? To może najpierw spróbuj sam/sama i wyobraź sobie, że tańczycie razem. Jaka piosenka ostatnio szczególnie Ci się podoba? Kiedy możesz ją włączyć i zaprosić współmałżonka do tańca? Nie pytaj, czy zatańczy. Po prostu podejdź, uśmiechnij się ciepło, weź delikatnie za rękę i dopiero zachęć słowem. Niech to będzie delikatne, ale i zdecydowane jednocześnie. Gdy napotkasz opór, to nie obrażaj się, ale spróbuj następnym razem. Widzisz w tym dobry moment, aby czule pocałować?
10. Przytulaj się.
Sprawy małżeńskie nie dzielą się tylko na obowiązki, rozmowy i seks. Jest tego dużo, dużo więcej. Przytulanie się to jeden z gestów, które powodują wzrost przyjemnych emocji. Przytulaj znienacka, w przelocie, na powitanie i na pożegnanie. Jeśli nikt nie widzi, możesz dotykać również tam, gdzie nie robiłaś tego do tej pory?
11. Zacznij pachnieć w inny sposób.
Podobno kobiety są/mogą być ubrane tylko w zapach? Zapach znaczenie. Być może nie chodzi o perfumy, ale o balsam do ciała (użyj innego wieczorem), nowe mydło lub szampon. To również będzie coś nowego, zaskakującego w Waszej relacji.
12. Ugotujcie razem coś szczególnego.
Nie dlatego, że trzeba szybko zrobić obiad (choć taka współpraca też może być ekscytująca), ale dlatego, że w trakcie możecie pożartować, potrącać się, pouśmiechać do siebie i popatrzeć prosto w oczy, a może i pocałować. Wspólne próbowanie nowej potrawy może być naładowane wzajemną fascynacją i radością bycia razem.
13. Ugotuj coś, co smakuje mu najbardziej.
Jeśli nie masz czasu na zastanawianie się, co takiego smakuje partnerowi najbardziej, to znaczy, że bierzesz na siebie zbyt dużo i warto coś z tym zrobić. Nawet jeśli tak jest, mam nadzieję, że weekendy są spokojniejsze. Ugotowanie ulubionego posiłku to sygnał – znam Ciebie, wiem co cię cieszy, jesteś dla mnie ważny.
14. Podziękuj za to, jaki jest i za to, co robi.
To niesamowicie prosta rzecz. Przygotuj się wcześniej, co takiego możesz mu powiedzieć. Mam nadzieję, że nie musisz myśleć bardzo długo, bo nie raz „wytykasz” zalety współmałżonkowi. Zrób to kolejny raz, być może w ciut innej formie. Na pewno to do nie znudzi.
Podziękuj również za to, co partner robi dla Was. Pamięta o zmyciu naczyń od razu po posiłku, skoczył po coś, czego zabrakło przy szykowaniu obiadu, czy pamięta o wyrzucaniu śmieci? A może robi przelewy co miesiąc? Powiedz, że doceniasz to, że wykonuje konkretne czynności.
15. Pocałuj czule i długo.
Nie lubisz tego? Może wybieracie nieodpowiedni moment? A może czujesz, że to nie Ty jesteś inicjatorem? Może chciałabyś zmienić formę, sposób pocałunku? Zapewniam Cię, że jeśli do tej pory nie jest to dla ciebie dobry sposób okazywania czułości, to znaczy, że nie znalazłaś/eś tego najbardziej odpowiedniego dla siebie sposobu. Pamiętaj jednak, ćwiczenie czyni mistrza.
16. Przypomnij śmieszną sytuację, w której braliście udział oboje.
Masz w pamięci coś takiego, co mogłoby rozśmieszyć Was oboje? Przypomnij to partnerowi. Niech to będzie okazja do tego, by pośmiać się razem.
17. Napisz niegrzeczną wiadomość.
Wysyłasz miłe sms? Kto powiedział, że wszystkie mają być grzeczne? Napisz od czasu do czasu coś takiego wyjątkowego, co owszem, będzie miłe dla współmałżonka, ale spowoduje również to, że on się zarumieni. Podziękuj za coś szczególnego, albo zasygnalizuj to, o czym marzysz. Uważaj, aby to nie było coś, co nieprzyjemnie dotknie albo zaskoczy drugą osobę.
18. Zapytaj, czy czegoś nie potrzebuje ze sklepu czy z apteki.
Kiedy będziesz przejeżdżać koło sklepu czy apteki, zapytaj czy czegoś nie potrzebuje na dziś. Będzie to dla niego sygnał troski i zainteresowania.
19. Potraktuj ją/jego jak eksperta.
Jeśli tego nie robisz na co dzień, zapytaj, co myśli o tym, jak powinniście spędzić urlop, jak zorganizować wolny, weekendowy czas, zapytaj o to, jak odbiera ostatnie wydarzenia w polityce, jak najlepiej buduje się relacje z dziećmi. Tematów może być bardzo wiele. A Ty słuchaj aktywnie, patrz w oczy, „zaciekawiaj się” jego opinią, dopytuj i dawaj informację zwrotną, jak odbierasz to co mówi twój partner.
20. Wyręcz go/ją.
Zwykle dostajesz zaparzoną kawę, kiedy wchodzisz rano do kuchni albo mąż/żona ścieli łóżko wieczorem? Zrób to zamiast partnera! Będzie mile zaskoczony, że zmieniasz utarte ścieżki, a tym samym doceniasz jej/jego wysiłek.
21. Pomasuj mu/jej stopy.
Niektórzy bardzo to lubią. Pod stopami jest wiele zakończeń nerwowych. Taki masaż pobudza pracę wielu organów, relaksuje i jest okazją do szczególnego, intymnego spotkania. Jeśli nie robiłeś/aś tego wcześniej, spróbuj. Wyrazisz troskę, ale i zobaczysz partnera w zupełnie innej sytuacji.
22. Wykonaj masaż twarzy.
Uwielbiam masować twarz mojego męża. Właściwie to bardziej delikatne, czułe dotknięcia niż to, co kojarzy Ci się z masażem wymagającym dość mocnego nacisku. Możesz robić ósemki wokół oczu, esy-floresy na policzkach i czole, głaskać brwi, a nawet zamknięte powieki. Powiem szczerze, że obie osoby na tym korzystają. Zarówno masowana jak i masująca. Jedynym ograniczeniem jest zmęczenie rąk, które masują. Ale przecież za chwilę można zmienić się rolami.
23. Zaproś na wspólny spacer.
Postaraj się, abyście poszli tylko we dwoje. Trzymajcie się za ręce, rozmawiajcie, zerkajcie prosto w oczy. Pamiętaj o ciepłym tonie głosu, nie poruszaj tematów, które aktualnie są trudne. Jeśli dzieci będą chciały do Was dołączyć, niech tak będzie, jeśli nie ma innego wyjścia. Najważniejsza niech będzie uwaga skierowana na współmałżonka, na tyle, na ile to możliwe. I pamiętaj o dobrej atmosferze.
24. Zapytaj o to, co go/ją najbardziej martwi?
Zdajesz sobie sprawę z tego, co przeżywa Twoja druga połowa? Czym się martwi, z czym się zmaga, jakie myśli go/ją niepokoją? Zapytaj o to. Nie udzielaj rad, nie bagatelizuj sprawy. Staraj się być blisko, obdarzać ciepłem i wsparciem. Daj mu czas na wypowiedzenie tego, co jest dla niego trudne. Nie oceniaj.
25. Lista 25 powodów, dlaczego go/ją kochasz.
Możesz napisać list lub wysłać maila. Nie musi kończyć się na dwudziestej piątej pozycji. Może być tego o wiele, o wiele więcej. Od Ciebie i Twojej inwencji zależy ile.
26. Pochwal jej/jego wygląd.
Zachwyt w oczach współmałżonka po 10 czy 15 latach wspólnego życia? To niemożliwe? Wszystko zależy od tego, czy umiesz cieszyć się tym, co masz, jaki jest świat i czy masz w sobie świeżość i entuzjazm. Myślę, że jeśli masz tego tylko odrobinę, możesz to rozdmuchać i cieszyć się również wyglądem/ciałem współmałżonka. Ubierz to tylko w słowa, powiedz odpowiednim tonem. Pamiętaj, że to, co mówisz, jeśli ma wywrzeć dobre wrażenie, musi być autentyczne.
27. Czułe imię, znane tylko Tobie.
Znasz swojego partnera jak nikt inny. Masz do niego ciepły, serdeczny stosunek. Gdybyś miał nadać mu/jej nowe imię, dzięki któremu czuł/a/by się jeszcze bardziej afirmowany/a, wartościowy, doceniony, to jak ono mogłoby brzmieć? Być może nie jest tak bardzo intymne, abyś mógł/mogła używać go przy innych. Jeśli tak jest, to niech nic cię nie powstrzyma, aby mówić do niego czule..
28. Podaruj mu/jej nowe zdjęcie Was obojga.
Masz pewnie takich sporo na swoim smartfonie. Być może byliście na jakiejś ekscytującej wycieczce albo na romantycznej randce. Prześlij je do wydrukowania, albo zrób to sam/a na specjalnym papierze, włóż w ładną ramkę i wręcz przy najbliższej okazji. Będzie mógł/mogła myśleć o wspólnie spędzonych, szczęśliwych chwilach.
29. Dotknij jego/jej dłoni, kiedy jedziecie samochodem.
Rozpraszanie się w czasie jazdy, to nie jest dobry pomysł. Kiedy jednak stajecie na czerwonym świetle to super moment, aby czule dotknąć współmałżonka i popatrzeć mu prosto w oczy.
30. Przygotuj pachnącą kąpiel.
To szczególne spodoba się kobietom, ale i mężczyźni lubią leżenie w pachnącej wodzie, a jeśli nie, to kąpiel w chlorku magnezu lub siarczanie magnezu (poszukaj odpowiedniej substancji cz. d. a.) poprawi dowóz magnezu i być może nadwyrężone nerwy i emocje współmałżonka. Być może chciałabyś mu taką chwilę relaksu zafundować. Kobietom dowóz magnezu też bardzo się przyda.
31. Opisz marzenie o wspólnych, ekscytujących chwilach tylko we dwoje, które mogą się wydarzyć, jeśli zechcecie oboje je zaplanować.
Puść wodze fantazji i opisz sytuację, która dla obojga z Was byłaby niesamowicie przyjemna, dobra i wzmacniająca waszą relację. Być może jak zaczniesz o tym myśleć, to pojawi się dużo więcej takich marzeń. Opisz ją w mailu lub liście, możesz dołączyć ilustracje lub opracować piękną oprawę graficzną. Na najbliższej randce albo z okazji przedłużonego wieczoru, przed zaśnięciem, możecie porozmawiać o tym.
32. Zagrajcie razem w grę planszową.
U nas hitem jest nieustannie Rummikub, bo bardzo lubimy zagadki matematyczno-logiczne. Zapisujemy wyniki i dodajemy do nich każdą następną grę. Mamy wtedy rozgrywkę w wielu odcinkach. Niestety scrabble nie cieszą mojego męża, więc to odpada. Jestem ciekawa, w co Wy gracie. Nie jesteśmy skłonni do uczenia się nowych zasad, więc chętnie skorzystamy z tego, co już się sprawdza u innych. Ważne jest również to, by można było grać we dwoje i aby we dwoje zabawa była ciekawa. Już czuję ekscytację na myśl, czego razem moglibyśmy spróbować.
33. Rozmowa o waszych intymnych spotkaniach.
Najprawdopodobniej Wasze współżycie wygląda za każdym razem trochę inaczej. Zmieniają się okoliczności, pora dnia, atmosfera, pozycja i to, czy dzieje się w trakcie coś rzeczywiście wyjątkowego. Porozmawiajcie o swoich odczuciach i wnioskach. Co najbardziej służy Waszemu małżeństwu? Kiedy oboje czujecie się najbardziej afirmowani? Czy wtedy najbardziej czujecie to, że jesteście jedno jako małżonkowie? Kiedy przeżywacie najwięcej wewnętrznej radości?
34. Zadbaj o jego/jej samochód.
Kiedy ostatni raz był sprzątany, tankowany lub myty? Być może gdybyś to dla niej zrobiła/zrobił to byłaby to super pomoc i jednocześnie niespodzianka? Może to jest domena drugiej strony, więc tym razem, kiedy role się odwrócą, będzie okazja do zrobienia czegoś zaskakującego?
35. Pochwal go w obecności kogoś spoza rodziny lub w obecności dzieci.
Powiedz dzieciom jaki ich tata/jaka ich mama jest niesamowity/a. Powiedz o jakiej umiejętności myślisz, co chcesz szczególnie podkreślić. Zrób to tak, by współmałżonek słyszał co mówisz. Zrobi mu to ogromną satysfakcję.
36. Doceń to, co wydarzyło się w przeszłości.
Przypomnij sobie coś ważnego, kiedy w szczególny sposób doświadczyłaś/eś miłości, wsparcia, troski ze strony partnera. Opisz tą sytuację i wyślij do niej/niego maila. Tytuł może brzmieć – „Właśnie przypomniało mi się w jaki niesamowity sposób… w czasie naszej podróży poślubnej” lub „Kiedy … na naszej pierwszej randce”.
37. Przygotuj wieczór przy świecach.
Nie wiem jak Ty, ale mnie światło świec nastraja refleksyjnie, uspokaja i wprowadza w bardzo pozytywny nastrój. Uwielbiam wpatrywać się w ich światło. Możecie przy okazji rozmawiać, tulić się, mówić czułe słowa, a może jest okazja na coś więcej?
38. Zapytaj o najważniejsze wspomnienie dzieciństwa.
Pytałaś/eś już o to kiedyś? Wiesz, co jest takiego najważniejszego we wspomnieniach z dzieciństwa współmałżonka? Jeśli nie, koniecznie zapytaj. Dowiedz się również, dlaczego to jest takie ważne wspomnienie. Słuchaj aktywnie, uważnie, doceniaj i dawaj informację zwrotną.
39. Porozmawiajcie, z czego jesteście najbardziej dumni we wspólnym życiu.
Wiele nauczyliście się nawzajem od siebie, ale również ze względu na to, co działo się w Waszym wspólnym życiu. Z czego jesteście najbardziej dumni? Czy jesteście w stanie ustalić coś wspólnego, czy każde z Was widzi to troszkę inaczej? O czym możecie się dzięki temu dowiedzieć o sobie nawzajem?
40. Zaplanujcie wymarzone wakacje.
To nic, że mają one szansę wydarzyć się być może za pięć lat. Nie szkodzi. Wspólne planowanie marzeń ma swoją wartość. Zastanówcie się, jaka podróż byłaby najbardziej ekscytująca. Być może nie chodzi o miejsce, ale o to, co będziecie robić w czasie urlopu? Jazda na koniach? Wspólne nurkowanie czy wycieczka rowerowa przez górskie tereny? Co to mogłoby być? Być może nawzajem będziecie zaskoczeni swoimi pomysłami?
41. Wspólny prysznic.
Strumień wody, czuły dotyk, bliskość drugiej osoby, to niesamowity pomysł, który można zrealizować w dowolnym momencie.
42. Zrób listę 15 rzeczy, które by Cię ucieszyły.
Czasem nie wiem, co miałabym zrobić dla mojej drugiej połowy. Gdybym otrzymała taką listę, to choć zaraz po przeczytaniu tego mogłabym zapomnieć, mogłabym do tego wracać gdybym miała to w mailu albo na piśmie. Zróbcie dla siebie nawzajem listę prostych rzeczy, gestów, czynności, a może małych przysług czy prezentów, które moglibyście otrzymać. To oczywiście nie ma być forma manipulacji, by uzyskać coś, czego na to do tej pory nie ma zgody. Jeśli to dopiszesz na listę, może niestety popsuć to wspólną zabawę. Wymyśl coś zamiast tego i cieszcie się nawzajem wychodzeniem naprzeciw swoim oczekiwaniom.
43. Popatrzcie razem w gwiazdy.
Oglądaliście razem gwiazdy? Potrafisz określić, gdzie jest Gwiazda Polarna, gdzie Wielka Niedźwiedzica? Wyjdźcie razem przed dom i nauczcie się to robić. W internecie można znaleźć obrazy nieba danego dnia i zorientować się, gdzie co jest. Zdajesz sobie sprawę jak nazywa się galaktyka, w której żyjemy? Ile planet jest w Układzie Słonecznym? Pogoda sprzyja wieczornym piknikom na kocu. Możecie miło spędzić czas.
44. Czytajcie wspólnie na głos książkę.
Niech to będzie temat, który wspólnie Was interesuje. Być może coś przygodowego, podróżniczego czy związanego z relacją małżeńską, ale o lżejszym temacie. Będzie znów okazja do wspólnych rozmów, jeżeli będziecie mieć na nie ochotę. Może czyjaś biografia poruszyłaby wasze emocje?
45. Oglądanie wspólnie starych zdjęć.
W Waszym życiu wydarzyło się dużo wspaniałych chwil, prawda? Powrót do starych fotografii spowoduje powrót do tamtych emocji. Przekonasz się też, jak wiele nauczyliście się od siebie nawzajem i co razem osiągnęliście.
46. Rozmowa na temat – „Kiedy czuła/em się najbardziej kochana/y?”
Refleksja w związku z tym pytaniem nie pojawia się sama z siebie. Tak naprawdę trzeba złapać pewien dystans do tego, co się dzieje. Skąd będziesz wiedziała, które chwile, zachowania, wypowiedzi są dla Twojego współmałżonka najważniejsze i które warto powtarzać, jeśli nie zapytasz? Powiem więcej – również Ty wiele dowiesz się o sobie.
47. Zróbcie listę potraw, których nie znacie, a które chcielibyście spróbować.
Dania regionalne innych narodów są Ci znane? Wiesz, jak się nazywają te potrawy? Jadłaś/eś je, próbowałeś? Czego chciałbyś skosztować? Zróbcie, każdy z Was, listę tego, co chcielibyście zjeść. Być może spróbujecie tego w restauracji (można zaplanować małe wyjście), albo zechcecie razem przyrządzić taką potrawę? I to, i to przyniesie wam sporo radości.
48. Zapytaj – „Jak mógłbym Ci pomóc poczuć lepiej?” i … zrób to.
Pomoc i wyjście naprzeciw potrzebom i zmęczeniu drugiej osobie? Jeszcze otrzymujesz gotową receptę, którą wystarcza zrealizować. Do tego wszystko w atmosferze nie tylko serdeczności, ale i dobrej zabawy.
49. Zróbcie piknik na Waszym łóżku, z niesamowitymi przekąskami.
To pomysł, który można zrealizować wtedy, gdy dzieci na pewno już śpią i … raczej się szybko nie obudzą. Szykujecie coś dobrego do jedzenia, kolorową (lub nie) pościel, wygodne poduszki i… możecie jeść wyobrażając sobie, że jesteście na plaży nudystów. Od waszego humoru, fantazji i gotowości do zabawy zależy to, co się wydarzy.
50. Namalujcie razem obraz, który w symboliczny sposób przedstawi obraz waszego małżeństwa.
Macie jakiś symbol, który opisuje wasz związek, oddaje jego charakter? Jeśli tak, można go wykorzystać w tym wspólnym dziele. Niezależnie od tego, niech powstanie szczególny obraz, który za pomocą kolorów, kształtów i kompozycji będzie przedstawiał to, kim jesteście, co was cieszy i czym odróżniacie się od wielu innych par. Użyjcie takich materiałów, jakie są Wam najbliższe. Mogą być kredki, farby, ale może to być połączenie zdjęć wyciętych z kolorowych gazet, a nawet wstążeczek czy sznurków.
A może masz jeszcze jeden sposób, jak poprawić relację
w związku? Podziel się nim w komentarzu!
Jeśli chciałabyś obdarzyć ciepłym, wspierającym słowem obdarzyć partnera,
być może zaciekawi cię:
„110 wypowiedzi, które chciałby usłyszeć każdy mężczyzna”