Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Autoafirmacja, czyli akceptacja samej siebie

Postawa jaką przyjmujesz wobec własnej osoby to podstawa budowania relacji z sobą samą i ze światem. Jeśli akceptujesz siebie, to jesteś osobą pogodną, pogodzoną ze sobą, Twój związek jest bardziej stabilny i ma solidne podstawy. Czy trzeba jeszcze zaakcentować to, że sfera intymna dostarcza Ci więcej satysfakcji, bardziej umocowana jest w obszarze Waszej miłości i w konsekwencji ją wzmacnia?

Od długiego już czasu zgłębiam problem tworzenia i budowania długotrwałej, szczęśliwej i rozwijającej relacji. Budowanie udanej relacji, ale również stawianie się osobą, która umie wyrażać siebie w sposób autentyczny i nawiązywać kontakty z innymi, które dają satysfakcję, są wsparciem, ubogacają człowieka, to coś, czemu warto poświęcić życie.

Akceptacja siebie, czy też autoafirmacja jest czasem mylona z poczuciem wyższości. Niewiele ma ona wspólnego z wywyższaniem się nad innych. Aby dobrze zrozumieć czym jest autoafirmacja trzeba określić dwie skrajne postawy, które ludzie przyjmują wobec siebie, a których należy unikać. Akceptacja siebie znajduje się dokładnie pomiędzy nimi.

fitness-332278_1280

Jedną z tych postaw jest niedocenianie siebie. Taka osoba dostrzega głównie swoje wady. Nawet jeśli potrafi wymienić swoje zalety, to i tak uważa, że wad jest więcej i dyskwalifikują ją na wielu polach. W relacjach z najbliższymi osobami wycofuje się, czasem kontroluje, zakłada maskę, przybiera dziwne pozy lub nawet dominuje.

Druga skrajna postawa to przecenianie siebie. Jest to postrzeganie wyłącznie swoich zalet. Obraz samego siebie jest nieprawdziwy. Podstawy funkcjonowania takiej osoby są niepewne, ponieważ nie zna tak naprawdę siebie. Pojawienie się sytuacji, w której okazuje się, że ma ona jednak wady, powoduje dotkliwy kryzys wewnętrzny. Czasem ktoś, kto ma niskie poczucie własnej wartości, chce natychmiast zmienić spojrzenie na siebie i wmawia sobie, że jest mądry, piękny, wyjątkowy, lepszy od innych. To pewien rodzaj rekompensaty. Jeśli zmiana  wewnętrznej postawy nie jest związana z realistycznym spojrzeniem na siebie, to niestety jesteśmy skazane/i na bolesne doświadczenie niepowodzenia, zawstydzenie wewnętrzne (chciałam/em udawać kogoś innego niż jestem) i w konsekwencji prawdopodobnie ugruntowanie niskiego poczucia własnej wartości.

Osoba, która chce siebie afirmować powinna przede wszystkim:

1. Realnie określić swoje zalety, ale i wady.

W tym celu warto wziąć kartkę i długopis i poświęcić czas na to, by zastanowić się co udało mi się w życiu osiągnąć i w związku z tym, jakie ujawniły się moje zalety. Dobrze jest zatrzymać się też nad porażkami, aby zobaczyć również swoje słabości. Można zapytać też bliskie osoby, aby pomogły mi zauważyć to, co we mnie jest dobre i mocne. Często coś, co widzą inni, uważamy za sprawy oczywiste, nad którymi nie warto się zatrzymywać.

2. Budować w sobie postawę zaufania dla sobie samej/samego.

To po pierwsze dobrze jest ustalać cele na miarę tego kim jestem, jakie zasoby posiadam. Czasem warto wyznaczać sobie zadania ciut trudniejsze, niż mi się wydaje, że mogłabym/bym osiągnąć. W trakcie ich realizacji zwykle wzrastają kompetencje i człowiek jest zaskoczony jak wiele jest w stanie zrobić.

Tutaj bardzo ważną sprawą jest dbałość o to, co myślę o sobie i jak komentuję wewnętrznie to, co robię. Wypracowanie kluczowej postawy –„ jestem w stanie, dam radę, umiem” ma kolosalne znaczenie w autoafirmacji.

3. Mieć właściwą postawa wobec własnych błędów i wad.

Osoba, która akceptuje siebie podchodzi z dystansem do własnych porażek, bo wie, że mogą być one wpisane w każde działanie, które człowiek podejmuje. Potrafi naprawiać błędy i przyznać się do nich, prosić o pomoc innych jeśli trzeba. Zna swoje emocje i uczucia, potrafi o nich mówić, zastanawia się nad ich źródłem, ale również umie działać niezależnie od nich.

4. Osiągnąć poczucie własnej wartości jako konsekwencję samoakceptacji.

Świadomość tego kim jest, znajomość siebie, wewnętrzna akceptacja i życzliwość wobec samego siebie skutkuje współpracą z innymi, budowaniem relacji opartych na przyjaźni i miłości, elastycznością i gotowością do zmiany. Jeśli akceptujesz siebie to potrafisz też postawić granicę jeśli ktoś próbuje Tobą manipulować lub Cię krzywdzić.

a-beautiful-day-775461_1280

Czy samoakceptacja pojawia się sama? Raczej nie.

Sposób myślenia o sobie jest konsekwencją naszych kontaktów z innymi i życiowych doświadczeń. Jeśli świadomie nie będziemy zmieniać ścieżek, którym podąża nasze myślenie, nic się nie zmieni.

Wyznaczanie celów i zadań na miarę moich zdolności (ale również pragnień i marzeń) oraz skupianie się na ich realizacji, małych sukcesach, które w trakcie mają miejsce, na efektach, które osiągasz, to właśnie wypracowanie w sobie pozytywnej postawy wobec samego siebie.

 

Przykładowe afirmacje:
  • Jestem w stanie…

  • Potrafię…

  • Pracuję nad sobą i małymi kroczkami zmierzam ku mojemu lepszemu „ja”.

  • Naprawiam błędy, które popełniam. Dzięki nim wiele się uczę.

  • Jestem pogodna/y i cierpliwa/y.

  • Buduję udane relacje z innymi.

  • Potrafię funkcjonować również wtedy, gdy ktoś nie akceptuje wytyczonej przeze mnie drogi postępowania.

  • Nie krytykuję innych, bo wiem, że i oni, podobnie jak ja popełniają błędy i mają wady.

  • Pozwalam sobie odczuwać przyjemność i radość.

  • Cieszę się życiem!

Jeśli ten tekst jest dla Ciebie pomocny, napisz proszę to w komentarzu… Dziękuję!
Mobile version: Enabled

LOGO_LW_CZARNEPrzypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
Otrzymasz pomysły dt budowania szczęśliwego związku, które wysyłam co jakiś czas (nie zasypię Cię bezwartościowymi mailami) oraz

Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup