Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Szczęśliwy związek oraz akceptacja własnej niedoskonałości idą w parze?

Brene Brown szukała, ale i znalazła odpowiedź na pytanie, co sprawia, że niektórzy ludzie wiodą szczęśliwe życie, budują udane relacje, choć nie są ani doskonali, ani wyjątkowi. Chcesz się dowiedzieć, jaka jest odpowiedź?

Brene Brown z wykształcenia jest psychologiem, prowadziła wykłady dla studentów nauk społecznych na Uniwersytecie w Houston w Teksasie, analizowała badania nad trudnymi emocjami, jak wstyd, strach i nadwrażliwość.  Jej wnioski z badań są tak ważne, że warto o nich tutaj napisać. Jej wystąpienie na konferencji TED pod tytułem „Siła bezbronności” obejrzało 6 mln osób.

Każdy z nas przeżywa wstyd (w mniejszym lub większym stopniu), który powoduje, że czujemy obawę, że inni odkryją całą prawdę o nas samych i nie będą chcieli się z nami kontaktować. Pewnie ty również masz jakąś cechę charakteru, wspomnienie z przeszłości , porażkę na swoim życiowym koncie, czy popełniłaś błąd, o którym nie chcesz opowiadać. Wydaje Ci się, że ujawnienie tego zniechęci innych do Ciebie, być może nie będą chcieli się z Tobą kontaktować. Myśl, która przychodzi Ci w związku z tym, brzmi „Nie jestem wystarczającą dobra”.

Ci, którzy mają poczucie własnej wartości i wiodą szczęśliwe życie, choć także przeżywają wstyd, o którym mówiliśmy wyżej, mają również właściwe zrozumienie miłości i silne poczucie przynależności. Czym oni różnią się od innych? Niczym szczególnym! Po prostu  wierzą, że są warci miłości i przynależności. Pojawia się w nich obawa, że będą odrzuceni, ale mimo to budują relacje, otwierają się na innych, co do których nie są pewni, że nie zostaną odrzuceni i zawiedzeni. Po prostu budują, nie szukając gwarancji, że im się powiedzie. Siłę czerpią z odwagi bycia niedoskonałymi  i poczucia własnej wartości. Są gotowi opowiadać historię swojego życia, swojego wzrastania, rozwoju, dzieląc się również błędami, tym co nieatrakcyjne.

Ludzie, którzy są empatyczni, współodczuwają z innymi, to Ci, którzy najpierw mają współczucie dla siebie samych, rozumieją siebie, akceptują swoją niedoskonałość, ograniczenia. Są w stanie odpuścić to, że „powinni” być inni, na korzyść tego, żeby pokazać jacy są rzeczywiście – wrażliwi, pracujący nad sobą, zmagający się ze słabością, podnoszący z upadków.

Osoby, które budują udane związki (w małżeństwie, w przyjaźni), to te, które inwestują w relację, która nie musi się udać. Nie mają pewności, że ich otwarcie, pokazanie swojej wrażliwości, autentyczność, spotka się na pewno ze zrozumieniem drugiej strony. Nie wiedzą, czy nie spotka ich odrzucenie. Prawdopodobnie szukając przyjaciół spotykają się z często z zamknięciem i niezrozumieniem z drugiej strony. Mimo to myśl – „jestem osobą wartościową pomimo niedoskonałości i wrażliwości, którą posiadam” nie daje się zastąpić przez żadną negatywną sentencję. Akceptują poczucie odrzucenia, które się pojawia wtedy, jako element prawdziwego życia. Dają sobie czas na przeżycie go i idą dalej. Ci ludzie są również gotowi powiedzieć – „Jesteś dla mnie ważny/a” czy  „Kocham Cię” jako pierwsi.

Jak dużo kosztuje Cię udawanie, że jesteś lepsza, silniejsza, bardziej doskonała? Jak często ukrywasz obawę, że inni odkryją coś, co pokaże Cię w złym świetle i zostaniesz odrzucona? Jak długo będziesz to robić, skoro już wiesz, że to nie buduje relacji?

 

Najważniejsza jest autentyczność. Zerknij na 10 kompetencji ważnych dla budowania związku. Aby być autentyczną, sama musisz pogodzić się z własną przeszłością, słabością i porażkami. Aby zaakceptować siebie jako osobę wrażliwą warto nauczyć się uświadamiać i przeżywać wszystkie emocje, również wstyd, obawę, niepokój. Tylko dzięki temu w pełni będziesz potrafiła doświadczać radości, satysfakcji, dumy z własnych sukcesów, entuzjazmu.

Będziesz mogła kierować swoim życiem, wyznaczać cele.

Owszem, poznasz prawdopodobnie gorzki smak porażki. Jednak smak zwycięstwa, entuzjazm, będą również Ci dobrze znane.

Zaakceptowanie wrażliwości, czyli podatności na przeżywanie również smutku, niepokoju, wstydu, obawy, zgoda na obecność tych uczuć w Twoim życiu, to otwartość na kreatywność i zmianę. Chyba nie chcesz z nich zrezygnować?

Przemyśl i zastanów się, być może warto sprawić, by te myśli stały się Twoimi:

  • Jestem niedoskonała, ale wystarczająco dobra.

  • Jestem warta miłości i tego, by inni budowali ze mną relację przyjaźni.

  • Mam odwagę mówić o historii swojego życia, o moich sukcesach, ale i o porażkach i błędach.

  • Moje sukcesy i rozwój nie obyłyby się bez doświadczenia, które wynoszę z moich własnych błędów i porażek.

  • Jestem wartościową osobą, a moja historia może wnieść coś dobrego w życie innych ludzi, dlatego się nią dzielę.

  • Jestem gotowa być autentyczną osobą.

  • Przyjmuję z odwagą historię swojego życia. Ona mnie ukształtowała i daje mi siłę do tego, by rozwijać się nadal.

  • Mogę dać wiele od siebie dla innych, choć nie jestem doskonała.

  • Biorę odpowiedzialność za to, co przede mną, za moje sukcesy i porażki.

Zdajesz sobie sprawę z tego, kiedy obawa i wstyd wzrastają i uniemożliwiają budowanie relacji? Wtedy, gdy w związku fakty z Twoje życia okryte są tajemnicą, ważne obszary przeszłości pokrywa cisza, zmowa milczenia i pojawia się ocena samego siebie(przede wszystkim w Twojej głowie). Myśl – „nie jestem wystarczająco dobra” staje się nie do zniesienia i trudno sobie z nią poradzić.

Ta myśl i brak odważnej konfrontacji z nią, odważnego przepracowania, brak kreatywnej rozmowy, zmowa milczenia to problem społeczny, z którym ludzie sobie (nie)radzą stosując takie nieskuteczne metody jak m.in. rozrzutność, objadanie się, nadmierne odchudzanie się, nadużywanie alkoholu, uzależnienie od leków i innych substancji.

Rozwiązaniem jest bycie sobą i zaakceptowanie swojej wrażliwości.

 

Wrażliwość to nie oznaka słabości. Wiąże się z odwagą, bo tylko dzięki niej możesz pokazać, że obawiasz się wyników badań, odmowy spełnienia Twojej prośby, niezgody na współżycie dziś wieczorem, tego, że bliska osoba nie będzie Cię chciała zrozumieć lub wysłuchać. Umiejętność przeżywania niechcianych emocji, kiedy się na nie otworzysz, wzmocni Cię i ubogaci.

Na koniec cytat Theodore Roosevelt, o którym mówi Bene Brown:
„Nie kry­tyk się liczy, nie człowiek, który wska­zuje, jak po­tykają się sil­ni al­bo co in­ni mog­li­by zro­bić lepiej. Chwała na­leży się mężczyźnie na are­nie, które­go twarz jest uma­zana błotem, po­tem i krwią, który dziel­nie wal­czy, który wie, co to jest wiel­ki en­tuzjazm, wiel­kie poświęce­nie, który ściera się w słusznych spra­wach, który w swych naj­lep­szych chwi­lach poz­nał tryumf wiel­kiego wyczy­nu, a w naj­gor­szych, gdy przeg­ry­wa, to przy­naj­mniej przeg­ry­wa z od­wagą, nie chcąc, aby je­go miej­sce było wśród chłod­nych i nieśmiałych dusz, które nig­dy nie poz­nały ani sma­ku zwy­cięstwa, ani sma­ku po­rażki.”

Odpowiedz sobie na pytania:

Jesteś gotowa przejść przez „bagno duszy” jakim jest wstyd (konfrontacja z własną przeszłością i tym, kim naprawdę jesteś) i znaleźć rozwiązanie?

Czy jesteś gotowa pracować nad tym, aby myśl – „jestem niedoskonała, ale nadal wartościowa i wystarczająco dobra” była elementem Twojego myślenia o sobie?

Chcesz walczyć na arenie swojego życia, czy wolisz stać z boku, czekając aż coś samo się zmieni?

Mobile version: Enabled

LOGO_LW_CZARNEPrzypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
Otrzymasz pomysły dt budowania szczęśliwego związku, które wysyłam co jakiś czas (nie zasypię Cię bezwartościowymi mailami) oraz

Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup