Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

10 kompetencji, które decydują o jakości związku

Kiedy poznałaś swojego męża, poczułaś się przy nim bezpiecznie, dobrze Ci się z nim rozmawiało, pojawiało się zafascynowanie, zakochanie i podziw, to myślałaś pewnie, jak większość z nas, że macie takie charaktery, osobowości i upodobania, które absolutnie pasują do siebie. Czyli, że bez wielkiego wysiłku wasz związek będzie nie tylko trwał, ale i się rozwijał, bez specjalnych problemów. Prawdopodobnie tak, choć kiedy w pewnym momencie uczucia przygasły, niewiele osób zdaje sobie sprawę, co wpływa na poprawę jakości związku, wzmocnienie fundamentów i przetrwanie okresu, kiedy „wzajemnego zachwytu” nie ma zbyt wiele. Po prostu nie wiedzą, co zrobić…

Są pewne obszary, które mają znaczny wpływ na jakość związku. Wzmocnienie każdego z nich nie tylko wpływa na rozwój partnerów, ale i na jakość związku. Przypomnij sobie okres, kiedy relacje miedzy wami były trudniejsze, zastanów się, które elementy były przyczyną  i wymagały Twojej szczególnej uwagi.

 1. Autentyczność.

Bardzo mocno wiąże się z uczciwością i szczerością, ale i z decyzją.
„Chcę z Tobą być, pokazuję się w całej prawdzie o sobie samej, daję Ci to co we mnie najlepsze.  Będę się troszczyć o Twoje dobro. Razem przejdziemy przez życie i pokonamy wszystkie przeszkody. Nie poddamy się. Jesteś mi towarzyszem w drodze i najbliższym przyjacielem. Nie będzie w moim życiu nikogo innego, z kim będę tak blisko.”

 1. Poczucie własnej wartości.

Kiedy znasz swoje słabe i mocne strony, jesteś gotowa uczyć się na błędach, nie paraliżuje Cię obawa, że coś się nie uda. Jesteś gotowa stawić czoła różnym wyzwaniom, również w waszym związku.

Obraz3

Kiedy mąż zwróci Ci uwagę, albo, co gorzej, skrytykuje, to przyjmujesz to ze spokojem, bo przecież wiesz, że nie jesteś idealna, a mimo to… wartościowa.

Swoje potrzeby i oczekiwania wypowiadasz swobodnie, nie obawiając się reakcji męża. Dbasz o siebie i nie wyobrażasz sobie, że można inaczej. Twoja dobra forma zarówno fizyczna jak i psychiczna przekłada się na szczęśliwą relację.

Jeśli jesteś przekonana o własnej wartości, więcej cieszysz się sobą, z tego, co przynosi każdy dzień i z tego, co otrzymujesz od męża. Mniej narzekasz.

Jak poczucie własnej wartości wpływa na relację, poczytaj TUTAJ.

 1. Inteligencja emocjonalna.

Ważne są tutaj cztery elementy:

 • Bądź świadoma swoich emocji, rozpoznawaj je i nazywaj.
 • Obserwuj je z pewnym dystansem, zastanawiaj się jaką one niosą informację, skąd się biorą.
 • Zauważaj emocje innych osób, to co oni przeżywają, obserwuj informacje, które wyrażane są pozawerbalnie.
 • Wpływaj na emocje partnera – możesz dać mu poczucie bezpieczeństwa, poprawić jego nastrój, zarazić entuzjazmem.

Dzięki wzmocnieniu inteligencji emocjonalnej konfliktów będzie mniej, a kiedy już się pojawią, szybciej osiągniecie porozumienie.

O tym jak poradzić sobie z gwałtownymi uczuciami pisałam TUTAJ.

 1. Wsparcie dla partnera, wyrażanie podziwu i sympatii.

Podstawą małżeństwa jest szczera przyjaźń. Nawzajem wspierajcie  się w tym, co robicie, w rozwijaniu waszych talentów i pracy nad tym, co nie jest mocne. Podziw i sympatia dodadzą wam skrzydeł. Dzięki nim życie będzie łatwiejsze, doświadczycie więcej radości.

O dostępności pozytywnych uczuć można poczytać TUTAJ.

Obraz5

 1. Umiejętność przyjmowania pomocy i wyrażanie prośby o zmianę.

Nie obawiaj się pokazać, że czegoś potrzebujesz. Dzięki temu mąż będzie miał okazję pokazać, że potrafi Cię wesprzeć, jest kompetentny. Jeśli wyrazisz uznanie będzie dumny z tego, co zrobił.

Kiedy poprosisz o zmianę, wasz związek będzie rozwijał się w tym kierunku, abyście oboje byli zadowoleni z niego jeszcze bardziej.

 1. Praktykowanie dialogu.

Umieć prowadzić dialog to słuchać, rozumieć to, co zostało powiedziane, upewniać się, czy dobrze odczytuję przekaz i udzielać informacji zwrotnej.  Wbrew pozorom nie jest to łatwe, jeśli treścią rozmowy jest to, co czujesz lub kiedy mówisz o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Spokojnie można się tego nauczyć.

Obraz4

 1. Wyznaczanie celów i realizacja ich.

Jeśli potrafisz skutecznie działać, organizacja życia przychodzi łatwo. Nazywasz cele, które chcesz osiągnąć i działasz. Bez względu, czy to będzie remont domu, naprawa bramy, wybór najlepszego przedszkola dla dzieci, czy praca nad związkiem, to się dzieje… Każdy cel rozbijasz na małe kroki, pokonujesz przeszkody, działasz i są efekty.

Jeśli chcesz dobrze ustalić, który cel jest najważniejszy, co jest priorytetem, ważne jest określenie hierarchii wartości, według których będziecie dokonywać wyborów. Dobrze jest to zrobić zaraz po rozpoczęciu wspólnego życia, a potem ewentualnie sprawdzać, czy nie trzeba czegoś zmodyfikować. Hierarchia wartości jest jak kompas. Bez niego nie da rady dotrzeć do celu.

 1. Pielęgnowanie rytuałów.

Rytuały powodują, że wasze małżeństwo wyróżnia się spośród innych. Tworzycie wspólnotę, która ma szczególne cechy. Macie specyficzne zwyczaje, które budują waszą relację, być może swoje szczególne historie, wspomnienia, a może nawet symbole. To wszystko sprawia, ze wasze małżeństwo jest wyjątkowe. Wyróżniacie się spośród innych. To powód do szczególnej satysfakcji i dumy. Rytuały powodują, że wzmacnianie relacji odbywa się bez wkładania w nie ogromnego nakładu sił.

Obraz2

 1. Dbanie o rozwój.

W związku, w którym partnerzy rozwijają się, nie ma skostnienia, obszarów, których nie da się przedyskutować, a nawet przeorganizować, jeśli sytuacja tego wymaga. Każde z małżonków jest gotowe włożyć dodatkowy wysiłek, który zburzy to, co przestało służyć wspólnemu dobru, by poszukać i wdrożyć jeszcze lepsze rozwiązania. Przecież to, co było dobre wtedy, gdy nie mieli dzieci, może nie zdać egzaminu, kiedy pojawia się nowy członek rodziny.

Im bardziej każdy z małżonków dba o to, by ich małżeństwo było coraz lepsze, tym szansa na zapobieganie problemom, które mogą się pojawić, zdobywanie nowych umiejętności, wprowadzanie nowych, pozytywnych zachowań, które wprowadzą świeżość w relację powoduje, że małżeństwo coraz bardziej rozkwita. A o to przecież nam chodzi.

 1. Seks relacyjny.

To miejsce, gdzie małżonkowie doświadczają szczególnej bliskości i jedności. Jakość współżycia bardzo ściśle łączy się z jakością relacji. To również pole do pracy, do rozwoju i dbania o dobro drugiej osoby. Seks, sam w sobie, nie naprawi relacji, dopełnia jedności małżonków, dodaje energii do pokonywania codziennej rutyny, uskrzydla. Niewłaściwe podejście do współmałżonka w tej sferze może go bardzo zranić i uniemożliwić dalszy rozwój relacji.

O seksie relacyjnym możesz poczytać więcej TUTAJ.

 

 1. Zastanów się teraz, który obszar szczególnie zaprasza Cię do pracy?
 2. Który z nich teraz, najbardziej zwiększy poziom satysfakcji z małżeństwa?
 3. Co postanawiasz?

Napisz o tym w komentarzu.

Mobile version: Enabled

LOGO_LW_CZARNEPrzypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
Otrzymasz pomysły dt budowania szczęśliwego związku, które wysyłam co jakiś czas (nie zasypię Cię bezwartościowymi mailami) oraz

Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup