Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Czy wiesz jak działają pigułki antykoncepcyjne?

Dzisiejszy temat dotyczy środków hormonalnych. Preparaty te są proponowane jako środki zaradcze na wiele dolegliwości, choć ich główne zastosowanie dotyczy jednego ze sposobów radzenia sobie z płodnością. Dzięki nim nie myśli się o ewentualnym poczęciu dziecka.

Wmawia się nam czasem, że odpowiedzialność i dorosłość to… stosowanie pigułek, prezerwatyw lub środków plemnikobójczych. Jeśli nie masz pojęcia o funkcjonowaniu swojego organizmu, nie chcesz myśleć o konsekwencjach swoich działań i nie masz nikogo wokół, kto podpowiedziałby Ci jakieś sensowne rozwiązanie, to pewnie tak. Chciałabym Ci dziś pokazać w jaki sposób działają środki hormonalne, które tak bardzo chętnie przepisywane są przez lekarzy. Nie tylko z powodów unikania poczęcia dziecka, ale również na pms, bóle miesiączkowe, trądzik i pewnie wiele innych dolegliwości.

Antykoncepcyjne środki hormonalne to preparaty jednoskładnikowe, które zawierają syntetyczny progesteron, albo dwuskładnikowe zawierające oprócz progesteronu również syntetyczne estrogeny, w postaci różnych związków. Najczęściej występują w postaci tabletek, tzw. pigułek, ale dostępne są również plastry, czy implanty, z których stopniowo uwalniane są czynne substancje. Ich sposób działania jest taki sam. Możemy mówić jedynie o zmianie proporcji w udziale poszczególnych mechanizmów przy zachowaniu ogólnej skuteczności, jeśli chodzi o uniemożliwienie rozwijania się dziecka.

Jak zauważyłaś, nie piszę o uniemożliwieniu poczęcia dziecka, ale o braku możliwości jego rozwoju. Jest to kolosalna różnica. Jeśli nie wiesz o co chodzi, przyjrzyj się proszę opisanym procesom.

mechanizm działania środków hormonalnych

 1. Pierwszym mechanizmem, takim który chcielibyśmy, by był jedynym, a jeśli nie jedynym, to najważniejszym  jest hamowanie owulacji (jajeczkowania). Wiemy, że owulacja to jest moment, w którym rzeczywiście może dojść do poczęcia. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez max 24 godziny. Jeśli by się nie ona pojawiła, to nie ma szans na powstanie nowego człowieka.
  Mimo przyjmowania środków hormonalnych do owulacji dochodzi raz na 10-20 cykli. Pigułka jest bardzo skuteczna, mówi się o 99%. Czy byłoby to możliwe, gdyby jej jedynym mechanizmem działania było blokowanie owulacji? Oczywiście, że nie. Jeśli mówimy o tzw. minipigułce, czyli preparacie jednofazowym, który oparty jest wyłącznie na syntetycznym progesteronie, to jego skuteczność w blokowaniu owulacji wynosi około 50%. Wniosek stąd, że w co drugim cyklu pojawia się zdolna do zapłodnienia komórka jajowa.
  komórka jajowa
 2. W ulotkach można poczytać o funkcji zagęszczania śluzu szyjkowego. Wiesz, że aby doszło do poczęcia potrzebny jest śluz wysoce płodny. Teoretycznie preparaty antykoncepcyjne mają go zagęszczać. Jednak jeśli pojawiła się komórka jajowa, to znaczy, że wcześniej działały naturalne estrogeny. One mają dużo lepsze działanie niż syntetyczne. Rozrzedzają więc z powrotem sztucznie zagęszczony śluz. Mechanizm ten jest zatem mechanizmem funkcjonującym wyłącznie w teorii.Dwa powyższe mechanizmy mogły spowodować, że dziecko się nie pocznie. Pamiętamy, że poczęcie to połączenie plemnika i dojrzałej komórki jajowej, w wyniku czego powstaje komórka z nowym kodem genetycznym, bo jest to pierwsza komórka człowieka, który do tej pory nie istniał. Po chwili są już dwie komórki, potem 4,8,16… Dzieje się to bardzo szybko. Wiesz, że po 21 dniach od poczęcia bije serce dziecka?
  wędrówka przez jajowód
 3. Zaraz po poczęciu maleńka istota jest przesuwana, w wyniku ruchów perystaltycznych jajowodu, w stronę macicy. Ważną rolę odgrywają rzęski porastające jajowód od środka, które pomagają w przemieszczaniu się zygoty. Normalnie droga wzdłuż jajowodu zabiera 7 dni. Po tym okresie czasu blastocysta jest gotowa do zagnieżdżenia się w endometrium, które powinno mieć już grubość około 16 mm.
  Jeśli przemiany hormonalne nie przebiegają prawidłowo z powodu przyjmowania pigułek to perystaltyka jajowodów jest zwolniona. Oczywiste jest, że aby żyć trzeba się odżywiać. Im młodsze dziecko, tym odżywianie jest częstsze, a porcje mniejsze. Zygota wędrując przez jajowód odżywia się substancjami zawartymi w swoich komórkach z warstwy ziarnistej oraz z płynu znajdującego się w jajowodzie. Po około 7 dniach zapasy się wyczerpują, pora na zagnieżdżenie się w jamie macicy i korzystanie z substancji odżywczych zawartych w krwi matki. Jeśli jednak do endometrium daleko, to co można zrobić? Próba zagnieżdżenia się w jajowodzie zwykle się nie udaje, a jeśli nawet, to nie wróży to nic dobrego. Dalsza wędrówka w kierunku macicy nie zakończy się implementacją ponieważ życia tu już nie ma.
  implantacja
 4. Przypuśćmy, że wędrówka przez jajowód się udała. Blastula gotowa jest do implementacji. Próbuje wtulić się w endometrium, ale ono nie jest tak grube jak powinno być. Kontakt z komórkami matki, z których można otrzymać substancje odżywcze jest utrudniony, tym bardziej, że środki antykoncepcyjne powodują słabsze wypełnianie się endometrium glikogenem. Tylko tytani byliby w stanie przetrwać te przeciwności. Są czasem jednak i tacy. Większość niestety nie daje rady. Środki hormonalne są skuteczne, nic nie wiemy o ciąży, dziecku. Nie ma porodu.

Nic nie pomoże zmiana nazewnictwa, opowiadanie, że o ciąży możemy mówić dopiero wtedy, gdy dziecko jest dobrze zagnieżdżone i prawidłowo się rozwija. Myślę, że każda kobieta głęboko w sercu wie, kiedy rozpoczęło się życie jej dziecka. Owszem, można jej na pewien czas mocą autorytetu lekarskiego wmówić pewne rzeczy, ale nie na długo.

Na Sympozjum pt. „Dylematy dotyczące ludzkiej płodności”, które odbyło się 16 listopada 2013 r., na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prof.  Chazan mówił: „Antykoncepcja szkodzi kobiecie i dziecku, dlatego angażowanie autorytetu lekarza do promowania jej uwłacza etyce.  Jednak producenci środków antykoncepcyjnych uzależniają lekarzy od siebie poprzez fundowanie zagranicznych wyjazdów, organizowanie konferencji naukowych czy wpływanie na redaktorów pism medycznych. Czynią to przeznaczając znaczne środki finansowe na promocję specyfików, które niczego nie leczą, a wręcz niszczą zdrowie kobiet.”

Czy my musimy nabierać się na wciskanie tzw. kitów? Czy nasze małżeństwa nie mogą funkcjonować bez hormonalnych wspomagaczy? Owszem, że mogą! Miłość ma wiele płaszczyzn, jest w stanie dojrzeć, rozwinąć się. Miłość to nie tylko seks, a seks daje o wiele więcej satysfakcji jeśli wynika z głębokiej relacji. Środki hormonalne są nam nie potrzebne. Dla tych, którzy chcą poznać swój organizm mamy obserwację wskaźników płodności i ich interpretację. Dla tych, którzy chcą trochę łatwiej mamy komputery cyklu. A okres płodny, kiedy trzeba się powstrzymać od współżycia? Możemy rozmawiać, śmiać się, żartować, poświęcić wolny czas na hobby, czy zrobić wspólnie coś twórczego dla naszego domu czy rodziny, zaczynając od remontu, upiększania domu ozdobami, aż po organizację imprez rodzinnych, czy towarzyskich. A jak przyjdzie czas niepłodny to wspaniałe scenariusze przygotowaliśmy już wcześniej…

Co może zrobić dla Ciebie komputer cyklu? 10 problemów, które nie pojawią się... Pierwszy podstawowy wskaźnik płodności

 

 • Przepiękne podsumowanie postu 🙂 Nic dodać, nic ująć.

 • Właściwie mało który lekarz mówi o tym, że w trakcie przyjmowania antykoncepcji należy zmienić dietę! Stosowanie tabletek zwiększa zapotrzebowanie na witaminy z grupy B (m.in. kwas foliowy), a także witaminę E i magnez. Brałam tabletki, a później plastry przez osiem lat i nikt nawet nie wspomniał słowem, że wypadałoby coś zmienić.

  Z drugiej strony, przykładów, kiedy medycyna odchodzi od przykazania „po pierwsze – nie szkodzić” jest całe mnóstwo. Choćby statyny… No, ale to nie o tym wpis…

  Dobrze, Ewo, że wyjaśniłam te mechanizmy, bo tak naprawdę mało, która kobieta wie, jak rzeczywiście działają syntetyczne hormony

 • Monika

  Sama zadbałam o zmianę diety, bo zauważyłam wzrost masy ciała, do tego zaczęłam przyjmować harmonellę, która jest polecana przy antykoncepcji hormonalnej, chroni serce, wątrobę, zawiera witaminy z grupy B, selen, kwas foliowy – czyli wszystko to co jest nam kobietom potrzebne.

  • Moniko, dobrze, że starasz się zadbać o zdrowie, ale nic nie zniweluje negatywnego wpływu pigułek na organizm. Podanie witamin to niewielka zmiana 🙁 Zapraszam Cię na wyzwanie, które rozpoczyna się jutro. Linku szukaj na fb 🙂

Mobile version: Enabled

laboratorium-wiezi-logo_v1Zapisz się na newsletter

Przypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
i otrzymaj bezpłatny pakiet korzyści:

Rabat 40 zł na 1h konsultacji online
oraz
Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup


Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): Not Found <br /><a href="http://www.facebook.com/">Back to Facebook.</a> in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 174