Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Seks po porodzie

Urodziłaś niedawno dziecko? Gratuluję! Przypuszczam, że Maleństwo jest Waszym oczkiem w głowie. Cała uwaga jest zwrócona na niego. Staracie się zaspokoić jego potrzeby, dbacie o jego rozwój, zapewniacie bezpieczeństwo.

Zmieniły się relacje w waszym związku. Staliście się rodziną. Ty stałaś się Mamą, a Twój mąż Tatą. Jesteście dumni z Waszego dziecka, pełni radości z tego w jaki sposób codziennie się rozwija i nabywa nowych umiejętności. Jednak to nie wszystko…

Do tej pory cała uwaga poświęcona była drugiej osobie, a czas wolny właściwie w większości spędzany był ze współmałżonkiem.

A teraz?

 • Nie macie czasu wolnego.
 • Wasze potrzeby nie są zaspokajane w takim stopniu jak kiedyś.
 • Zajęć jest zbyt dużo, aby wykonywać je razem. Trzeba się rozdzielić.
 • Nie wysypiacie się.
 • Nie macie sił, by okazać sobie wystarczająco dużo sympatii i wsparcia.
 • Brakuje ochoty i czasu na seks.

Oprócz zmęczenia, które jest przytłaczające, pojawia się również poczucie niestabilności, dezorientacji. Myślisz sobie – „to co było już nie wróci”, „nie czuję się komfortowo, nie wiem, co się dzieje” oraz „kiedy i jak się to skończy?”

newborn-1399193_1280

Zmiana ról wymaga czasu na nabycie nowych umiejętności. Nie chodzi tylko o przystosowanie warunków mieszkaniowych, sprawność opieki nad niemowlęciem, ale i nauczenia się dzielenia uwagi na dwie osoby (dziecko i współmałżonek), wykorzystywania chwil na czułość, rozmowę i wsparcie. Dziecko będzie z Wami nieustannie przez wiele lat, a Wasza relacja potrzebuje nieustannego wzmacniania i odnawiania.

Prawdopodobnie to Ty, Młoda Mamo jesteś tą osobą, która dźwiga o wiele więcej. Nosiłaś w sobie dzieciątko, które dzięki Tobie było gotowe przyjść na świat i rozpocząć życie (jeszcze nie całkiem samodzielnie), ale już w pewnym sensie niezależnie od Ciebie. Jeśli karmisz piersią, to dając mu to, co najlepsze, szczególnie jest związane z Tobą. Reagujesz na każde jego poruszenie, zaspokajasz jego potrzeby, nie myśląc o swoich. Nawet kiedy śpisz, nie jest to czas, kiedy możesz się całkowicie zrelaksować, ponieważ Maleństwo budzi się wiele razy spragnione, głodne, z mokrą pieluszką lub potrzebujące Twojej uwagi w inny sposób.

Po porodzie nie jesteś jeszcze w pełni sił. Być może boli Cię szyta rana z powodu nacięcia krocza lub cesarskiego cięcia. Czujesz się osłabiona, ale też niepewna w nowej roli. Nie wiesz, czy robisz wszystko tak, jak trzeba, jeśli chodzi o opiekę nad dzieckiem. Uczysz się jego potrzeb i nowej, macierzyńskiej relacji.  Trochę, na krańcach Twojej uwagi jest relacja ze współmałżonkiem. Nie dlatego, że go nie kochasz. Wręcz przeciwnie. W tej sytuacji bardzo go potrzebujesz, chcesz doświadczać jego miłości i być dla niego. Nie na wszystko jednak wystarcza sił i możliwości.

Seks? Jeśli nie minął okres połogu, a lekarz nie wypowiedział się, że wszystko już się zagoiło, to nie jest dobry czas na współżycie. Trzeba poczekać.
Co wtedy jeśli już minęło ponad 6 tygodni, lekarz twierdzi, że organizm wrócił do normy, a Ty nie masz ochoty na miłosne igraszki?

 • Być może paraliżuje Cię strach przed bólem. Rana po porodzie ciągle boli. Nie wyobrażasz sobie tego, by mogła być dotknięta. W pewnym sensie czujesz się chora i obolała.
 • Wspomnienie porodu łączy się z myślą o ewentualnym poczęciu kolejnego dziecka. Nie chcesz w ogóle wciąć tego pod uwagę. Przenosi się to na niechęć do zbliżenia.
 • Czujesz, że Twoje ciało jest zdeformowane, nieładne. Nie akceptujesz tego, jak wyglądasz. Nie czujesz się piękna, godna pożądania, ani seksowana.
 • Marzysz tylko o jednym. Aby się wyspać. Twoje zainteresowania są zawężone do zaspokojenia tych podstawowych potrzeb – snu i odpoczynku.
 • Karmienie piersią powoduje, że bolą Cię brodawki. Czujesz dyskomfort, że mleko nieustannie się wylewa. Czujesz, że w pewnym sensie ta część ciała „należy” do dziecka. Nie ma mowy o tym, aby piersi były atrybutem kobiecości jak dawniej.
 • Być może podjęliście próbę współżycia, ale suchość pochwy spowodowała, że było to bardzo nieprzyjemne?

Pomimo zmęczenia, przytłoczenia i niepewności, pragniesz bliskości, dotyku ciała męża i chwil, gdy jesteście tylko dla siebie.

Jak sobie z tym poradzić?

 1. Bądź cierpliwa w stosunku do siebie. Nie przymuszaj się do niczego. Daj sobie czas. Niech to będzie punkt zasadniczy i dopiero po pozytywnej weryfikacji przechodź do następnych punktów.
 2. Pozwól sobie pomóc.
  co Twój mąż mógłby zrobić, żeby Ci było łatwiej. To nie jest prawdą, że on pracuje i zmęczony wraca do domu, a tylko siedzisz i opiekujesz się dzieckiem. Wykonujesz większą i bardziej obciążającą pracę niż on. Obowiązki domowe powinny być podzielone. Być może pomogą Ci następujące propozycje:- Część prac domowych należy do męża.
  – Mąż wychodzi na spacer z dzieckiem.
  – Mąż wstawia pranie pieluch.
  – Kąpiel dziecka należy do taty.
  – W niedzielne przedpołudnie tata chodzi z latoroślą na spacer, a żona gotuje obiad i ma czas dla siebie.

baby-22194_1280

 1. Jeśli nie przesypiasz 4-5 godzin w nocy, to pozwól, by co drugą noc wyręczył Cię ojciec dziecka.
  Dzięki temu będziesz się lepiej czuła, Twój humor się poprawi i cała rodzina na tym skorzysta. Również Twój mąż, bo będzie widział Cię uśmiechniętą. A z drugiej strony będzie bardziej skłonny zrozumieć to, co przezywasz.
 2. Naucz się obserwacji śluzu.
  Poznanie pracy własnego organizmu da Ci nowe spojrzenie na płodność. Nie będziesz się bała poczęcia. Będziesz wiedziała kiedy może pojawić się owulacja. Prawdopodobieństwo, że się ona pojawi jest bardzo mała, a Twoje umiejętności obserwacji wskaźników płodności będą rosły z każdym tygodniem. Ta wiedza będzie Ci przydatna przez resztę życia.
 3. Bądź wdzięczna za swoje ciało.
  Było cudownym miejscem dla Twojego dziecka. Dzięki niemu był możliwy rozwój maleństwa przez 9 miesięcy. Czas pozostawia ślad. Kiedy od porodu minie więcej czasu, będziesz mogła zgubić zbędne kilogramy, by wyglądać jak lubisz. A teraz? Uraduj się z tego jaka jesteś! Piękno nie sprowadza się tylko do chudości i jędrności. Patrz głębiej! Niejedna chudzina chciałaby dokonać tego, co Ty! Gratuluję, że w twoim przypadku było to możliwe.
 4. Używaj lubrykantów (te które nie zaburzają obserwacji, wyprodukowane są na bazie wody) i testuj nowe pozycje.
  Współżycie będzie bardziej komfortowe. Być może odkryjesz coś, czego nie znałaś do tej pory. Będzie ciekawiej.
 5. Jeśli nie ma mowy o współżyciu, pomimo powyższych rad, dajcie sobie czas na bliskość nagich ciał.
  Czas na delikatny dotyk, czułe słowa i czas poświęcony tylko sobie, kiedy nie macie ubrań na sobie, buduje więź niezależnie od przeżywanych uniesień w sferze intymnej. Poczujesz się kochana i akceptowana. Jeśli pomyślisz, że możecie się posunąć dalej, to daj znak. Jeśli jednak nie będziesz chciała bliższego kontaktu, komunikuj to wprost. Czuj się swobodnie. Mów o swoich potrzebach i oczekiwaniach.

Być może dobrze byłoby pomyśleć o odświeżeniu relacji między Wami. Zapraszam do poprzednich artykułów.

Seks relacyjny

10 umiejętności emocjonalnych, bez których nie da się budować dobrej relacji

8 zwyczajów, które wzmocnią każdą relację

Pigułki niszczą zdrowie? Na pewno nie! – dla tych, którzy zaczynają myśleć o antykoncepcji.

Masz jakieś uwagi – napisz do mnie – ewa@laboratoriumwiezi.pl

Mobile version: Enabled

laboratorium-wiezi-logo_v1Zapisz się na newsletter

Przypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
i otrzymaj bezpłatny pakiet korzyści:

Rabat 40 zł na 1h konsultacji online
oraz
Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup


Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): Not Found <br /><a href="http://www.facebook.com/">Back to Facebook.</a> in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 174