Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Seks kontra czułość

Czy we współżyciu nie powinno być czułości?? Czy człowiek ma potrzeby emocjonalne? Czy można je zaspokoić poprzez seks?

Tytuł jest nieco przewrotny, ale przekazuje pewną ważną informację. Sfera seksualna sama w sobie jest niewystarczająca do tego, by człowiek czuł się kochany. Dobrze jest, aby oprócz seksu istniała w relacji szeroka sfera czułości, która nie jest związana z seksualnością. Oczywiście seks również powinien być czuły, ale na swój sposób.

Każdy z nas lubi być całowany, przytulany i pocieszany. Oczywiście nie może to być pustym gestem otrzymanym od kogoś obcego, musi wypływać z relacji. Potrzeby emocjonalne człowieka są niezaprzeczalne. Potrzebujemy oznak uczucia, wyrażenia tego, że jesteśmy dla kogoś ważni, wartościowi, bliscy.

Podczas podejmowania zbliżeń pojawia się wiele dotknięć, pocałunków, przytuleń, pogłaskań. Próbujemy zaspokoić nasze potrzeby uczuciowe tym mocniej, im bardziej w naszym życiu codziennym brakuje takich gestów. Jeśli małżonkowie nie mają zwyczaju obdarzać się czułością poza sypialnią, to czułość zostaje jakby  przyporządkowana sferze seksualnej. Potrzeby emocjonalne realizowane są wtedy wyłącznie w dziedzinie seksualności. To smutne!

Zestawienie „Seks kontra czułość” nie oznacza, że seks nie ma być czuły. Powinien być! Nie jest jednak dobrze dla małżeństwa, jeśli czułość ogranicza się jedynie do współżycia, choć jest ona jednym z ważnych elementów pobudzenia seksualnego. Niestety, czułość tylko w przypadku seksu – to byłoby poważne zubożenie relacji!

Jeśli mogłabym położyć na szali czułość i seks, i miałabym zważyć, co jest ważniejsze w budowaniu relacji, to powiedziałabym, że jest to czułość. Na szczęście w życiu nie musimy tak wybierać, bo byłoby to sztuczne wyizolowanie jednego z elementów więzi małżeńskiej. Czułość zawiera dodatkowo troskę, współodczuwanie, chęć wsparcia, afirmację i pewnie wiele innych rzeczy. A seks? Właśnie… Jeśli przeżywany jest „na bogato”, czyli wpisany mocno w dobrostan miłości małżeńskiej to też czułość zawiera. Ale w przypadku takiej miłości czułość funkcjonuje bez zarzutu również jako zupełnie samodzielna jednostka wyrażania miłości.

pexels-photo

W miarę upływu lat małżonkowie zapominają o czułości. Szara rzeczywistość, te same powtarzające się obowiązki, podobne dni robią swoją robotę. Dzieje się to niezauważalnie. Jednak z czułością mają problem również Ci, którzy zbyt szybko podjęli relację seksualną i nie zdążyli zbudować jej na innych płaszczyznach. Ci mają o wiele trudniej. Muszą się dopiero nauczyć pewnych rzeczy. Małżonkowie natomiast mogą sięgać pamięcią do wspólnie przeżytych chwil, uaktywniać te płaszczyzny więzi, które zostały w jakiś sposób zapomniane, czy zaniedbane. Opieka nad małym dzieckiem, nawał obowiązków w pracy, troski i zmartwienia mogą spowodować, że nie okazujesz tego, jak ważny jest dla Ciebie partner i ile dla Ciebie znaczy. Tęsknicie oboje za miłością i zrozumieniem,  a niekoniecznie jest to potrzeba seksu.

Pary, które okazują sobie uczucie w niewystarczający sposób, zwykle nie wyrażają uznania dla siebie nawzajem. Jest to logiczne, bo jeśli widzę i doceniam to, co mój partner robi dla mnie, dla naszej rodziny, to chętniej to mówię i jednocześnie wyrażam to czule.

Zauważ, co współmałżonek robi dla Ciebie i mów o tym ciepło!

Może w Twoim małżeństwie od pewnego czasu jest więcej kłótni? Może miłość jakby przygasła? Jest mniej gorących uczuć? Porozmawiaj o swoich potrzebach ze współmałżonkiem. Powiedz wprost – „Potrzebuję kilka minut przed snem na czułą rozmowę z Tobą”, „Kiedy wracam z pracy, to chcę być czule przytulona/y i pocałowana/y”, „Kiedy dziękujesz mi za obiad, uśmiechnij się, spójrz mi czule w oczy i pocałuj”.

Może musisz to przećwiczyć w myślach? A może trzeba spisać to na kartce, to będziesz miał/miała odwagę to wypowiedzieć patrząc w oczy partnera. Nie zamykaj tej strony zanim nie podejmiesz kilku drobnych, konkretnych postanowień. Niech to nie będzie w stylu „później o tym pomyślę”.

Czy ten tekst jest dla Ciebie pomocny? W jaki sposób?

Czy za pomoca seksu mozna zaspokoic potrzeby psychiczne? Czy można mówić o poziomach współżycia?
  • Sen o Motylu

    Ciekawy tekst, mądre zakończenie. Czułość faktycznie czasem wydaje się błahym tematem, nad którym nie warto pracować i łatwo przejść nad tym ot tak do codziennych zajęć, zapominając o przeczytanym tekście… A warto – delikatna Miłość lubi być karmiona czułymi słówkami 🙂

Mobile version: Enabled

laboratorium-wiezi-logo_v1Zapisz się na newsletter

Przypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
i otrzymaj bezpłatny pakiet korzyści:

Rabat 40 zł na 1h konsultacji online
oraz
Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup


Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): Not Found <br /><a href="http://www.facebook.com/">Back to Facebook.</a> in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 174