Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Czy coś może być nie tak z tą przyjemnością w seksie?

Nie ma co zaprzeczać, że seks jest przyjemny i ekscytujący. Każdy przeżywa to na swój sposób. Najważniejsze jest to, by budować w związku i doświadczać takiej wizji seksualności, którą można przeżywać w pełni i cieszyć się nią we wszystkich obszarach swojego człowieczeństwa. Takiej, która afirmuje człowieka i sprawia, że czuje się on akceptowany i przyjęty.

Hedoniści skupiają się na jego powierzchownym uroku, nie biorąc pod uwagę fundamentów, z których powinien wypływać, ani jego sensu. W takim wydaniu seks kusi obietnicą zabawy, ale również zaspokojenia, które niestety jest tylko czczą obietnicą. Kochankowie kończą otumanieni, zdezorientowani i tak naprawdę rozczarowani, bo zapowiedź była nęcąca, ale działanie seksualne nie wniosło w ich serca nic ani twórczego, ani ożywczego. Czują się wykorzystani i zniechęceni, choć być może niektórzy z nich dojdą do wniosku, że to wszystko, czego można oczekiwać i przyjmą to jako fakt.

Purytanie odrzucają radość, przyjemność, doświadczenie jedności oraz zmysłowość związaną z seksualnością. Współżycie to coś takiego jak zwyczajna, monotonna codzienność, oderwana od radości, zachwytu sobą nawzajem i tego czegoś ekscytującego, co mogłoby się dziać między kochankami. Sprowadzają seks do wymiaru użyteczności. Mają począć się dzieci i ma być wypełniony „małżeński obowiązek”.

Jest jednak trzecia droga, gdzie małżonkowie celebrują codzienną miłość. Ani nie gonią za przyjemnością, ani nie stawiają jej jako cel sam w sobie. Cenią swoje ciała jako wyraz swojego wnętrza. Seks umożliwia im przypieczętowanie jedności, która już realizuje się między nimi. Nie boją się przyjemności, bo nie ona stanowi sensu tego, co się dzieje. Cieszą się nią. Wszystko, co dzieje się między nimi jest ekscytujące, radosne, przyjemne i budujące ich relację. Obdarzają się nawzajem miłością, która wypływa z głębi ich serc. Zapominają o sobie, by oddać się, również w seksualności, drugiemu.

Pamiętają o tym, że konieczne jest poszanowanie godności współmałżonka, jego woli i pragnień. Ich intencją jest osiągnięcie większej jedności. Są otwarci na życie, czyli liczą się z tym, że współżycie mogłoby być płodne, choć w wielu przypadkach takie nie jest, ze względu na okres niepłodności. Potencjalna otwartość na życie to sprawa fundamentalna i dopiero w oparciu o nią można rozważać aspekty pozytywnego wpływu przyjemności na relację między małżonkami.

Seks relacyjny obfituje w przyjemność, radość i daje małżonkom głębsze odczucie jedności, która jest ich udziałem.

Przyjemność powoduje wzrost miłości małżeńskiej i wydaje dobre owoce, jeśli spełnione są poniższe zasady.

  1. Współżycie wypływa z głębokiej relacji między małżonkami. Jak ona jest ważna pisałam w jednym z poprzednich postów.

Nie jest dobrze, kiedy małżonkowie nie poświęcają sobie wystarczającej ilości czasu na budowanie więzi poza sypialnią i uważają życie seksualne za siłę napędową swojego związku. Stawianie na aspekt zmysłowy  i budowanie na tym trwałej relacji nigdy nie przetrwa próby czasu. Obojgu grozi stopniowe oddalanie się od siebie, bo sfera emocjonalna i duchowa w człowieku to są obszary o wiele bogatsze i mające o wiele większe znaczenie niż sfera zmysłowa. Rozdźwięk między tymi obszarami będzie powodował frustrację, odczuwalną w niedługim czasie, również w sypialni. Seks jest celebracją bliskości, ale musi ona realnie istnieć. Nie jest on w stanie nadrobić braków codzienności, zbyt małej ilości czasu poświęconej na rozmowy, czy współdziałanie.

seks

 

  1. Wszystkie zachowania są jest dozwolone, pod warunkiem traktowania siebie nawzajem z godnością.

Małżonek nigdy nie może stać się kimś, kto dla Ciebie jest (aż boję się tego tak nazwać) zabawką seksualną. I Ty też nie możesz spełniać takiej roli. Wolno Ci, a nawet dobrze jest doświadczać wielkiej przyjemności, ale nie możesz traktować drugiej osoby, jako kogoś, kto musi spełniać Twoje pragnienia, czy zachcianki. Licz się zawsze z wolą, emocjami i samopoczuciem drugiej strony. Oczekuj również tego samego z drugiej strony. Najważniejsze jest to, by być dla drugiego darem, a nie to, żeby koniecznie uzyskać to, czego sam chcę, czy zrealizować jakiś scenariusz.

  1. Można wykorzystywać specjalne stroje, przedmioty, gesty, czy pozycje seksualne, ale nie mogą one przesłonić celu współżycia – małżonkowie chcą być coraz bliżej siebie. Cała reszta, oprócz samego współżycia, jest tylko narzędziem, czy środkiem do osiągnięcia jeszcze większej jedności, nie tylko na poziomie zmysłowym, ale również na poziomie emocjonalnym i duchowym.

Uważajcie, by w tych wszelkich przygotowaniach, środkach nie zagubić treści tego, co dzieje się między Wami. Współżycie ma zakończyć się jednością Waszych ciał. Każde z Was powinno czuć się wolne w doborze środków, w trakcie tego, co dzieje się wcześniej. Wszelki przymus jest raniący i uderza we wzajemną miłość.

  1. Jeśli któreś z Was odczuwa dyskomfort w jakimś aspekcie współżycia – co do wyboru sposobu zachowania, techniki, czy używanych środków (zobacz pkt 3) to uczucia tej osoby powinny być uszanowane. Jednak ten dyskomfort nie rozstrzyga ostatecznie o tym, że taka rzecz nigdy nie pojawi się w Waszym współżyciu. Oznacza jednak, że pojawi się z opóźnieniem, w stosunku do planów tej osoby, która chciałaby to zainicjować.

Jeśli czujesz opór wobec propozycji Twojego małżonka, który wyraża pragnienie Twojego serca, ale jego prośba nie narusza obiektywnych zasad moralnych, ani godności Twojej osoby, to warto rozważyć taką ewentualność. Oczywiście, nie rób nic przeciw sobie. Daj sobie czas na przemyślenie sprawy, oswojenie się z tym, co jest nowe. Takie podejście nie dotyczy jedynie spraw związanych z sypialnią. Również w innych obszarach miłości małżeńskiej kiedy żona prosi męża, by on dla niej zrobił coś, czego nie robił nigdy dotąd np. mówił o swoich uczuciach, częściej z nią wychodził, uczestniczył w warsztatach dla małżonków, to również wiąże się z pokonaniem swojego dyskomfortu, postawieniem na rozwój. Gotowość do zmiany jest czymś, co buduje wzajemne oddanie, choć będzie wymagała dania drugiej osobie pewnego czasu. Jeśli jesteś osobą, która czeka – okaż cierpliwość, zrozumienia oraz współczucie i wsparcie. Oboje wzrastacie w ten sposób; podejmując zmianę i czekając na nią.

W sferze seksualnej potrzebny jest nieustanny rozwój. Otwieracie się na siebie coraz bardziej. Oboje macie coraz większą odwagę mówić o tym, kiedy tak naprawdę czujecie się afirmowani, przyjęci i obdarowani. Konieczna jest delikatność nawzajem wobec siebie i ukierunkowanie uwagi na przeżycia drugiej strony. Wzrost wymaga wysiłku, a czasem potrzebuje więcej czasu, niż byśmy się spodziewali, że może zabrać. Dojrzała miłość jest ofiarna, wymaga altruizmu, a czasem przebaczenia potknięć, niedociągnięć i braku właściwej reakcji.

Za pomocą wyżej sformułowanych zasad można rozwiązać wszelkie spory wynikające z odmiennych pomysłów  w celebrowaniu współżycia, czy różnych oczekiwań. To narzędzie do rozwiązywania problemów w tej sferze. Dzięki niemu seks nie tylko będzie obfitował w przyjemność, ale również będzie wzmacniał poczucie bliskości, wzajemnego zrozumienia i radość, również w codziennym życiu.

I tak powstaje spirala pozytywnego sprzężenia zwrotnego. Dobre porozumienie między małżonkami, współpraca, wzajemny szacunek i przyjaźń wpływają na udane współżycie. A ono z kolei, ze względu na budującą przyjemność, procentuje w codziennym życiu.

Zawsze powtarzam, że po udanym współżyciu, gdy minie przysłowiowe 5 minut zmysłowej przyjemności, pojawia się pokój i radość serca, które pozostają z małżonkami jeszcze dłużej niż do następnego współżycia. I o to właśnie nam chodzi…

żródło zdjęcia- Zaprojektowane przez Freepik

Chcesz dołączyć do grona osób, które pracują nad związkiem, szukają nowych inspiracji i są gotowe na zmiany? 

Zapisz się na newsletter – TUTAJ!

Mobile version: Enabled

laboratorium-wiezi-logo_v1Zapisz się na newsletter

Przypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
i otrzymaj bezpłatny pakiet korzyści:

Rabat 40 zł na 1h konsultacji online
oraz
Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup


Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): Not Found <br /><a href="http://www.facebook.com/">Back to Facebook.</a> in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 174