Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Pigułki niszczą zdrowie? Na pewno nie!

Mocno skrywana, niepopularna prawda o tym, że pigułki negatywnie wpływają na zdrowie wzbudza bardzo często oburzenie, a nawet agresję. W sposób działają środki hormonalne na organizm? Czego należy się obawiać?

Pierwsze pigułki antykoncepcyjne pojawiły się w latach 60-tych XX wieku. Miały ogromne poziomy hormonów, ale rzeczywiście blokowały owulację. To był główny mechanizm działania tych tabletek. Powodowały jednak bardzo wiele skutków ubocznych. Najnowsze preparaty mają zmniejszoną dawkę  hormonów, ale i tak około sześćdziesiąt razy większą niż stężenia występujące w organizmie kobiety. Zawierają substancje syntetyczne – estrogeny i progestageny, które zmieniają przebieg cyklu menstruacyjnego. Czasami uszkadzają one przemiany hormonalne w sposób nieodwracaly. Wtedy, pomimo odstawienia preparatu, organizm nie wraca do stanu sprzed stosowania pigułek.

Kobiety najczęściej nie są dobrze poinformowane o zagrożeniach związanych ze stosowaniem antykoncepcji. Ulotki, które mogłyby być pomocne, nie są tak napisane, żeby przekazywać wiedzę o ewentualnych powikłaniach. Dopiero wtedy, gdy kobieta zachoruje np. na zator płuc, to okazuje się, że w ulotce była zawarta taka informacja.
Kilkanaście lat temu przepisywano preparat Diane 35 na leczenie trądziku w USA. Już się go tam nie stosuje, ze względu na wiele skutków ubocznych, które powodował, a u nas jeszcze niestety tak. Na stronie izby lekarskiej, ostrzega się przede wszystkim o tym preparacie, jak również prosi lekarzy o szczególną ostrożność przy przepisywaniu preparatów III i IV generacji, bo powodują nieodwracalne zamiany w układzie krwionośnym.

środki homonalne - jedno i dwu

Pigułki dzielą się na jednoskładnikowe (zapisywane najczęściej przy karmieniu piersią lub przy paleniu papierosów) i dwuskładnikowe. Te drugie mogą mieć taki sam skład lub tabletki mogą różnić się między sobą. W trójfazowych preparatach są trzy rodzaje tabletek, które w jakiś sposób są „dopasowane” do zmian w cyklu. Tak naprawdę zaburzają ten cykl, więc o żadnym naśladowaniu przemian hormonalnych nie może być mowy. Artykuł, który opisywał mechanizmy działania tabletek można przeczytać TUTAJ.

Są cztery generacje tabletek antykoncepcyjnych.

Pierwsza, najstarsza generacja, to kombinacja estrogenów i progesteronu w wysokich dawkach. Środki te nie są już stosowane. Druga generacja, podobnie jak wszystkie pozostałe, zawiera syntetyczny estrogen pod postacią ethynyloestradiolu. Drugim składnikiem jest progestagen w formie octanu norethisteronu lub lewonorgestrelu. Preparaty te mogą wywołać niewielka androgenizację, czyli pojawienie się cech męskich, obniżenie tembru głosu oraz hirsutyzm – pojawienie się nadmiernego owłosienia. Może również zwiększyć się masa ciała.
W III generacji występuje, obok ethynyloestradiolu, gestoden lub norgestimat. Nie powodują one androgenizacji, za to podobnie jak dienogest (ten z IV generacji) narażają kobietę na groźne działania niepożądane – wzrasta ryzyko zatorów w żyłach, a nawet w tętnicach (III generacja) lub uszkodzenie wątroby, nerek i nadnerczy (IV). Pomimo braku wzrostu wagi i bardzo małe ryzyko androgenizacji, przyjmowanie ich grozi kalectwem – niedowładem kończyn, zaburzeń wzroku czy słuchu, lub nawet śmiercią. Jest wiele takich przypadków. Składniki hormonalne zawarte w tabletkach wpływają bezpośrednio na zaburzenia gospodarki lipidowej organizmu – powodują wzrost LDL, zwanego w języku potocznym „złym cholesterolem” , a obniżają  „dobry” – HDL oraz zaburzają działanie układu krzepnięcia i fibrynolizy.

Zajrzyj proszę na stronę www.thepillkills.org Tam opisane są historie kobiet, które ucierpiały na skutek przyjmowania pigułek.

Powikłania mogą pojawić się po każdym lekarstwie. Leczy się jednak zwykle chorobę, która sama w sobie jest zagrożeniem życia lub zdrowia człowieka. W przypadku stosowania antykoncepcji, podaje się hormony osobie zdrowej, która na skutek działania tych środków staje się czasowo niepłodna. Powikłania, te najcięższe zdarzają się rzadko, ale dla konkretnej  kobiety to ogromne nieszczęście i nie ma znaczenia, że w ogólnej populacji to znikomy procent. Neurolodzy biją na alarm, bo widzą przypadki młodych kobiet z powikłaniami zakrzepowymi. Ryzyko choroby jest 15 razy większe u kobiet stosujących środki hormonalne, niż w ogólnej populacji.
Trudno powiedzieć, które kobiety spośród tych przyjmujących hormony, są narażone bardziej na choroby zatorowo- zakrzepowe. Przypuszczam, że rozwiązanie zagadki związane jest z pewną predyspozycją genetyczną, która może się uaktywnić, wywołana stosowaniem środków hormonalnych, a może i jeszcze innym czynnikiem, który na zasadzie działań krzyżowych, wzmocni efekty tego pierwszego. Badania profilaktyczne na pewno mogłyby pomóc, ale się ich nie wykonuje, bo są drogie.
W trakcie stosowania tabletek hormonalnych należy też pamiętać o próbach wątrobowych, bo np. gruczolak wątroby występuje 10 razy częściej u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, zwłaszcza jeśli to trwa wiele lat.

generacje hormonów

Powikłanie, które nie pojawia się od razu, lecz może ujawnić się dopiero po wielu latach, to ryzyko zachorowania na nowotwór piersi. Jest to najczęstszy rodzaj nowotworu u kobiet. Można mówić już o pewnego rodzaju epidemii. Receptory w piersiach są bardzo chłonne i u kobiet, które nie karmiły i nie rodziły, wychwytują hormony bardziej niż u innych.

Po odstawieniu pigułki należy poczekać ze staraniami o poczęcie, nawet do sześciu miesięcy.

W tym czasie z tkanki tłuszczowej wydzielają się jeszcze metabolity hormonów i one zaburzają cykl. A przecież, jak mówiliśmy wcześniej, nie zawsze on wraca do normy. Przygotowując się do poczęcia warto w tym czasie uzupełnić poziom kwasu foliowego i postarać się o dostarczenie witamin z grupy B w diecie, żeby wyrównać powstałe niedobory.
Ogromne szkody w organizmie powoduje przepisywanie hormonów kobietom przed 21 rokiem życia. Przyjmowanie w tym czasie środków hormonalnych zaburza na zawsze niedojrzały układ podwzgórze-przysadka.

Jednym z najczęstszych powikłań jest spadek libido, a bardzo dotkliwym skutkiem zażywania antykoncepcji, są zmiany nastrojów – agresja,  drażliwość, depresja. Wiele kobiet czuje się tak przed miesiączką, bo to jest typowe dla przedmiesiączkowej fazy cyklu, która jest w sposób sztuczny i stały utrzymywana przez antykoncepcję.

Kobiety, które stosują środki hormonalne, częściej chorują na raka szyjki macicy. Wiąże się to z raczej jednak ze zwiększoną aktywnością seksualną i podejmowaniem współżycia z różnymi partnerami, co zwiększa możliwość infekcji szyjki macicy, a w konsekwencji mutacji genetycznych w komórkach.

Podczas stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych dobrze jest ostrożnie zażywać kąpieli słonecznych, gdyż może dojść do pojawienia się brunatnych przebarwień skórnych w miejscach poddanych ekspozycji na promienie słoneczne. Zmiany te niestety znikają bardzo wolno po odstawieniu tabletek. Kobiety, u których wystąpiła opisana reakcja, powinny zrezygnować z tej formy antykoncepcji.

Działania uboczne środków hormonalnych to również niedobór witamin z grupy B, witaminy C, selenu, cynku i magnezu. Osłabiają wydzielanie hormonów tarczycy, powodują nadmierny rozrost grzybów Candida w jelitach, i nie tylko. Obniżają poziom DHEA, co przyspiesza starzenie się organizmu, a podwyższają poziom kortyzolu (hormonu długotrwałego stresu).

Syntetyczny progesteron powoduje obniżenie poziomu serotoniny w mózgu, czyli hormonu szczęścia.

Sama, proszę, odpowiedz sobie na pytanie, czy warto?

Rozwiązaniem alternatywnym dla antykoncepcji hormonalnej i dobrym wyborem jest obserwowanie cyklu samodzielne lub przy użyciu komputera cyklu, który od razu, bez naszej pomocy, interpretuje obserwacje i daje nam informację, które dni są niepłodne.

  • Barbara Stanula

    Zgadzam się z autorką tekstu. Jest grupa ludzi wysoko postawionych, którym na rękę jest wykorzystywanie niewiedzy, by na tym zarobić grube pieniądze i skrzywdzić mocno kobiety, ofiarując im deskę ratunku w postaci pigułek antykoncepcyjnych, żeby mogły być dalej traktowane i poniżane przez mężczyzn, pogratulować paniom feministkom. Jakoś w krajach, o których mówi się, że są wysoko rozwinięte, nie zlikwidowano prostytucji, handlu żywym towarem, aborcje są na porządku dziennym…jak to być może? Skoro pigułka uważana za dobro i skuteczna, to co…znaczy, że jednak nie? Nie dajmy się oszukać lobby, zaufajmy swego organizmowi, on nas nie okłamie, ale podpowie nam wiele cennych informacji o sobie i płodności. Płodność nie jest chorobą, ale darem. I poza tym jest u kobiety tylko jakiś czas, potem wygasa…:-)

Mobile version: Enabled

laboratorium-wiezi-logo_v1Zapisz się na newsletter

Przypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
i otrzymaj bezpłatny pakiet korzyści:

Rabat 40 zł na 1h konsultacji online
oraz
Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup


Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): Not Found <br /><a href="http://www.facebook.com/">Back to Facebook.</a> in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 174