Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Oto dlaczego nie masz ochoty na seks!

Libido kobiety jest fenomenem, który wzbudza wiele emocji. U mężczyzny jest dużo, dużo prościej. Raczej z góry wiadomo, co spowoduje wzrost jego napięcia seksualnego. Natomiast u kobiety? … Jest bardzo wiele czynników, które mogą, ale nie muszą zadziałać. Mało tego, jeśli coś zadziałało kilka razy, nie znaczy to, że następnym razem będzie ten sam efekt.

Obniżony popęd seksualny występuje u około 30% kobiet, ale również u 15% mężczyzn. Problem nie dotyczy więc tylko i wyłącznie jednej płci. Warto się nad tym głębiej zastanowić, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy.

Najłatwiejszą grupą do omówienia są czynniki biologiczne. Wahania hormonów związane z szczególnymi okresami w życiu kobiety bardzo często wpływają na poziom libido. Okres poporodowy, karmienia piersią, okres perimenopauzy, czy sama menopauza to czas, kiedy organizm funkcjonuje inaczej niż dotychczas, następuje zmniejszenie aktywności hormonów płciowych i może powodować to obniżenie popędu seksualnego.

Niedoczynność tarczycy, ale i nadczynność (uczucie rozdygotania, osłabienie mięśni) oraz cukrzyca, która może spowodować bolesność przy współżyciu związaną z infekcjami pochwy oraz brakiem nawilżenia, ale te schorzenia same w sobie powodują spadek libido.

Badania wykazują, że doustne środki hormonalne odpowiadają za 13% przypadków obniżonego popędu seksualnego u kobiet. Między bajki można włożyć rzekomą skuteczność suplementów niwelujących negatywne skutki antykoncepcji hormonalnej. Czas, kiedy byliśmy w stanie uwierzyć, że takie preparaty działają, już minął.

Zmęczenie, depresja, czy przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych to kolejne czynniki, które wpływają negatywnie na ochotę do podejmowania współżycia u kobiet. Warto dbać o to, by nie przekraczać własnej granicy odporności na stres, żeby nie doprowadzać do sytuacji wyczerpania.

Odrębną przyczyną, choć związaną z gospodarką hormonalną jest PMS. Oczywiście, można sobie z tym poradzić. Poczytaj o tym – TUTAJ.

Kobieta, ze względu na niższy poziom testosteronu niż u mężczyzny, ma inny mechanizm reakcji seksualnej niż u mężczyzn. Ogromny wpływ na libido mają u niej motywy pozaseksualne. To one powodują, że bez względu na czas cyklu, niedomogi ze strony układu hormonalnego, czy istniejące choroby, kobieta może mieć satysfakcjonujące życie seksualne i budować z radością relację ze współmałżonkiem również na tej płaszczyźnie.

 5388135593_36074cd26d_z

 

Z jakich powodów najczęściej kobiety podejmują aktywność seksualną? Co mówią badania?

Kobiety podejmują aktywność seksualną ze względu na:

 • potrzebę czułości i uznania dla męża,
 • potrzebę potwierdzenia kobiecości, własnej atrakcyjności oraz atrakcyjności w oczach męża,
 • chęć uniknięcia negatywnych następstw odmowy zbliżenia ze strony męża (złość, niechęć męża),
 • pragnienie wzmocnienia więzi partnerskiej,
 • podniesienie poczucia dobrostanu psychicznego oraz redukcji poczucia winy i lęku z powodu zbyt rzadkich kontaktów seksualnych.

Na skutek tych czynników kobieta otwiera się na bodźce seksualne i czynniki, które mogły być neutralne (przy jednoczesnym zapewnieniu intymności i poczucia bezpieczeństwa) stają  bodźcami, które powodują wzrost napięcia seksualnego.

Wymienione czynniki pokazują, że kobiety we współżyciu przede wszystkim poszukują wzmocnienia relacji oraz zaspokojenia potrzeb psychicznych. I tutaj mamy od razu drugi poziom współżycia. Można o tym poczytać TUTAJ. Jeśli chcesz poczytać o czułości to zapraszam 🙂

Oczywiście, że w czasie najwyższej płodności, ze względu na wysoki poziom estrogenów, kobieta ma największą ochotę na współżycie. Jednak w pozostałe dni cyklu, jeśli wystąpią czynniki, które zachęcą ją do podjęcia działania seksualnego, to jej ochota na współżycie wzrośnie, jak również zwiększy się reaktywność na bodźcie. Nie jesteśmy zdeterminowane poziomem hormonów. Inne czynniki, oprócz biologicznych mogą spowodować, że będziemy się cieszyć ze współżycia, podobnie jak w czasie wysokiej płodności. I mieć na nie ogromny apetyt!

Ale teraz uwaga! Prześledźmy czynniki tzw. psychogenne, które powodują niechęć do podejmowania działania seksualnego:

 • brak akceptacji swojego ciała,
 • niskie poczucie własnej wartości,
 • obawa przed bólem w czasie stosunku,
 • brak poczucia bezpieczeństwa podczas współżycia (obawa przed nieplanowanym poczęciem dziecka)
 • negatywne doświadczenia seksualne,
 • poczucie wstydu czy zakłopotania.

Poprzez pracę nad sobą,  nad postrzeganiem swojego ciała i siebie samej, przez przepracowanie negatywnych doświadczeń i wyeliminowanie przyczyn bólu w czasie stosunku, można te negatywne czynniki wyeliminować.

Ogromny wpływ na poziom libido ma czynnik relacyjny. I tutaj w większości przypadków leży sedno i przyczyna niechęci do współżycia.

Jeśli w seksualności stawiasz na podniecenie, a nie na bliskość to jest to prosta droga do tego, aby seks przestał Was cieszyć. Brak bliskości emocjonalnej, psychicznej i duchowej, poważne konflikty, ale również brak celebrowania sfery seksualnej, jej niski priorytet w relacji małżeńskiej to czynniki determinujące to, że seks ma się u Was kiepsko. Każde działanie wzmacniające relację, budujące poczucie bezpieczeństwa, bliskość między Wami, będzie przekładało się na lepszy seks, pomimo nawet występujących innych negatywnych czynników, np. biologicznych.

Jak widzisz, libido kobiety niewiele ma wspólnego z poziomem testosteronu, czy innych hormonów. Ośrodkiem seksualnym u kobiety jest mózg. To, co kobieta myśli i czuje ma największy wpływ na jej libido. Wydaje się, że ze względu na spadający poziom hormonów z biegiem lat może ona tracić ochotę na współżycie, jeśli żyje w szczęśliwym związku, to dzieje się wręcz odwrotnie. I to jest fenomen kobiety. Możesz o tym poczytać TUTAJ.

Jeśli ten tekst dał Ci to do myślenia i chcesz porozmawiać na ten temat – zapraszam do kontaktu
tel. 503 305 561 lub ewa@laboratoriumwiezi.pl

 

Mobile version: Enabled

laboratorium-wiezi-logo_v1Zapisz się na newsletter

Przypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
i otrzymaj bezpłatny pakiet korzyści:

Rabat 40 zł na 1h konsultacji online
oraz
Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup


Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): Not Found <br /><a href="http://www.facebook.com/">Back to Facebook.</a> in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 174