Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

O rety! Czy takie rzeczy można badać?

Nawet Ci, którzy słyszeli o obserwacjach wskaźników płodności, najczęściej nie słyszeli czymś takim… Mam na myśli samobadanie szyjki macicy. Nie każdy ginekolog wie, że szyjka zmienia się w trakcie cyklu i kobieta sama może te zmiany obserwować. A szkoda, bo wiele kobiet mogłoby nauczyć się tego. Trzeba byłoby poświęcić im tylko trochę czasu. A tak, wiedza pozostaje poza gabinetem. Na szczęście, nie zawsze tak się dzieje. Dobrze jest znaleźć właściwą osobę, której powierzy się swoją płodność 🙂

Szyjka macicy zmienia swój kształt, położenie i konsystencję w trakcie cyklu miesiączkowego. Badanie jej może być jeszcze jednym wskaźnikiem płodności, obok obserwacji śluzu szyjkowego i temperatury spoczynkowej. Wymaga to wykonywania obserwacji wewnętrznych, które czasem są niechętnie wykonywane przez niektóre kobiety. Obserwacja zmian szyjki macicy jest niezwykle użyteczna w szczególnych okresach, takich jak karmienie piersią, czy premenopauza. Jeśli, z powodu infekcji pochwy czy jej leczenia, trudno zaobserwować śluz, albo z jakiegoś powodu trudno zinterpretować temperaturę obserwacja szyjki będzie bardzo pomocna. Podobnie w przypadkach małżeństw z obniżoną płodnością. Ten wskaźnik umożliwi im dokładne wyznaczenie czasu najwyższej płodności.
Zapoznanie się ze zmianami szyjki i umiejętność ich opisania zabiera na początku trochę czasu i wymaga cierpliwości. Badając szyjkę pierwszy raz nie wiemy przecież, czy jest ona wysoko, otwarta i miękka, bo nie wiemy, w którym kierunku jest ona w stanie się zmienić. Może będzie jeszcze wyżej, otworzy się bardziej, a to co uznaję jako „miękka” okaże się najbardziej twardym odczuciem ze wszystkich? W większości przypadków wystarczy prześledzić zmiany szyjki macicy w ciągu jednego cyklu, żeby nie mieć problemów z określeniem jej cech. Często ten wskaźnik płodności jest odbierany jako bardziej jednoznaczny niż śluz. Pamiętajmy jednak, że badanie szyjki macicy nie jest konieczne do stosowania metody podwójnego sprawdzenia.

yellow-roses-832786_1280

Jak obserwować szyjkę macicy?

  1. Obserwacje rozpoczynamy po zakończeniu miesiączki, ale nie później niż od 5 dnia cyklu.
  2. Badanie wykonujemy raz dziennie, po południu lub wieczorem, mniej więcej w tym samym czasie, ponieważ im później w ciągu dnia, to szyjka jest niżej (rozluźniają się więzadła). Jeśli odpoczywamy w pozycji leżącej, to więzadła skracają się z powrotem i badanie szyjki może być badaniem niewiarygodnym, sugerując zmianę – unoszenie się szyjki, a czasem lekkie rozwarcie. Badanie po wypróżnieniu również może być mylące, ponieważ szyjka może zmienić swoje położenie lub się otworzyć.
  3. Zanim zaczniesz badanie, opróżnij pęcherz, żeby nie mieć problemów z dosięgnięciem szyjki. Umyj ręce, żeby nie wprowadzić do pochwy chorobotwórczych bakterii. Pamiętaj o dobrym spłukaniu wodą, aby nie pozostały resztki mydła, które mogą podrażnić błonę śluzową pochwy.

   obserwacje szyjki macicy

   obserwacje szyjki macicy

  4. Pozycje, w których kobieta bada szyjkę macicy, mogą być różne. Może być ona obserwowana w pozycji kucznej, siedząc na toalecie lub unosząc jedną nogę na pewną wysokość np. stawiając na taborecie, albo brzegu wanny. Pamiętajmy, że badanie wykonujemy zawsze w tej samej pozycji, aby można było porównać odczucie.
  5. Kobieta delikatnie umieszcza palec (lub dwa) głęboko w pochwie, tak jakby chciała założyć tampon. Dotyka ujścia szyjki, która daje podobne odczucie jakby dotykało się czubka nosa. Szyjka znajduje się nie na wprost wejścia do pochwy, ale w kierunku przodu. Możesz również zakreślić palcem kółko wewnątrz pochwy, by łatwiej było Ci ją odnaleźć. Jeśli mimo wszystko nie możesz dosięgnąć szyjki, naciśnij lekko brzuch drugą ręką. Przy tyłozgięciu macicy łatwo przeoczyć szyjkę macicy, wystarczy w takim przypadku cofnąć palec. Tyłozgięcie nie jest patologią i nie trzeba się nim martwić.
  6. Sprawdź położenie, konsystencję i rozwarcie szyjki.
   Jeśli masz problem z oceną szyjki, to pamiętaj, że kiedy badasz szyjkę po owulacji, z góry możesz uznać ją za zamkniętą, twardą i nisko. Jest tak, zwykle aż do pojawienia się miesiączki, więc łatwo nauczyć się wtedy tego objawu.

Bezpośrednio po miesiączce szyjka macicy jest:

 • nisko,
 • twarda jak koniuszek nosa,
 • zamknięta.

Przed owulacją:

 • unosi się w pochwie 2-3 cm ku górze,
 • staje się miękka jak płatek ucha lub wargi,
 • otwiera się.

Pierwszą dostrzeganą zmianą w kierunku płodności, kiedy narasta poziom estrogenów, jest zmiana położenia szyjki (unosi się), potem zmiany w konsystencji, a następnie w stopniu rozwarcia.

Po owulacji:

 • obniża się,
 • twardnieje,
 • zamyka się.

Po owulacji najszybciej zmienia się konsystencja, potem stopień rozwarcia, a na końcu położenie.

Niektóre kobiety mocno odczuwają zmianę szyjki w zakresie rozwarcia (otwarta/zamknięta), inne w obszarze konsystencji (miękka/twarda).

 

Diagram przedstawiający zmiany szyjki macicy
diagram - obserwacja szyjki

Jak odczytywać symbole?

Kółko zamalowane – szyjka zamknięta, otwarte – szyjka otwarta. Położenie kółka w prostokącie symbolizuje umiejscowienie szyjki w pochwie. U góry kratki – szyjka wysoko, na dole – szyjka nisko. Kiedy jest czas najwyższej płodności, szyjka może być prawie niedostępna (bardzo wysoko). Rozwarcie szyjki symbolizuje wielkość kółka. Duże rozwarcie – to kółeczko o dużej średnicy, małe – o małej.

szyjka macicy - badanie

źródło – wikipedia

Reguły wyznaczające początek i koniec okresu płodności okołoowulacyjnej

W przypadku wystąpienia, na początku cyklu, pierwszych zmian szyjki macicy, uznaje się początek okresu płodności, nawet jeśli śluz się nie zmienił, a reguła dotycząca obliczeń pozwala na uznanie okresu niepłodności przedowulacyjnej.
Po owulacji, szyjka wskazuje rozpoczęcie okresu niepłodności poowulacyjnej, bezwzględnej wieczorem trzeciego dnia po szczycie objawu szyjki. Dzień szczytu wg szyjki to dzień, w którym jest ona najwyżej, najbardziej otwarta i najbardziej miękka. Rozpoznajemy ten dzień następnego dni, kiedy objawy płodności nie są już tak dobrze obserwowane, bo zachodzi zmiana, w kierunku – nisko, zamknięta, twarda.

Pamiętaj!
Płodność uznajemy wtedy, gdy wszystkie wskaźniki – śluz (jak go zapisywać), temperatura i szyjka mówią nam o końcu okresu płodności.

Jeśli brakuje Ci motywacji, przeczytaj tu. Pamiętaj, że po rozpoczęciu obserwacji warto umówić się na konsultację. A może wolisz, by komputer cyklu wyręczył Cię w tej ważnej sprawie – poczytaj tutaj (a tu są badania).

Źródło informacji o metodzie:  „Rozpoznawanie płodności” praca zbiorowa pod redakcją prof. dr hab. Michała Troszyńskiego, PSNNPR, 2009

Mobile version: Enabled

laboratorium-wiezi-logo_v1Zapisz się na newsletter

Przypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
i otrzymaj bezpłatny pakiet korzyści:

Rabat 40 zł na 1h konsultacji online
oraz
Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup


Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): Not Found <br /><a href="http://www.facebook.com/">Back to Facebook.</a> in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 174