Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Mam gorączkę? Nie, to tylko skoczył progesteron :)

Termometr kojarzy się niektórym tylko i wyłącznie z mierzeniem temperatury w czasie choroby. Okazuje się, że można go wykorzystać również do diagnozy cyklu i wyznaczenia momentu owulacji. Oczywiście skoku temperatury po pojawieniu się komórki jajowej, nie da się pomylić z gorączką 🙂

Follow my blog on Bloglovin

Kiedy zaczynałam robić obserwacje, najtrudniejsza była dla mnie ocena śluzu (o obserwacjach śluzu możesz przeczytać tutajtutaj) Czy się zmienia? Jak go opisać? Czy jest płodny, czy typu mniej płodnego? Czułam się w tym aspekcie bardzo niepewnie. To, na czym rzeczywiście mogłam się oprzeć, to była temperatura, którą przecież mierzy się termometrem. Wynik jest obiektywny, wystarczy spełnić pewne warunki, aby pomiar był miarodajny. Dodatkowo, dobrze wykonane obserwacje temperatury, dają nam szereg informacji dotyczących fazy lutealnej, ponieważ wzrost temperatury pojawia się na skutek owulacji. Po trzech wyższych pomiarach wieczorem (musimy posłużyć się jeszcze linią pokrywającą i warunkiem skoku, o czym będzie mowa później) rozpoczyna się okres niepłodności.
Jeśli staracie się o poczęcie dziecka, to, z grubsza biorąc, najbardziej płodny okres rozpoczyna się 3 dni przed wzrostem temperatury. Jeśli jednak obserwujemy (a tak zwykle jest) również śluz, to wskaźnik śluzu jest priorytetowy, jeśli chodzi o wyznaczenie dni, kiedy powinniście szczególnie starać się o poczęcie.

Aby było możliwe poczęcie potrzebne są: komórka jajowa, plemnik i śluz wysoce płodny.

plem, kom, śluz

Obserwacja temperatury jest bardzo ważna, jeśli chodzi o ocenę prawidłowości przemian hormonalnych w cyklu. Przyczyna wzrostu jest zilustrowana na diagramie, który pokazuje dwa główne rodzaje  hormonów w cyklu kobiety: estrogeny i progesteron.Teczka nauczyciela 2008 00020hormony

 

Na początku cyklu, pod wpływem wydzielania przez przysadkę hormonu FSH, w jajnikach zaczyna dojrzewać około 20 pęcherzyków jajnikowych. Wzrastając, produkują one estrogen, którego poziom wzrasta w pierwszej połowie cyklu, ale nie ma on wpływu na temperaturę ciała.  Temperatura utrzymuje się na niskim poziome, aż do momentu, gdy komórka jajowa jest gotowa do owulacji.  Wiele kobiet przed owulacją obserwuje dodatkowe zwykle jednodniowe obniżenie temperatury, ale nie jest ono regułą.

Kiedy poziom estrogenów jest bardzo wysoki, przysadka wydziela jednorazowo. w dużej ilości hormon luteinizujący LH. Pęka pęcherzyk Graffa, a komórka jajowa jest wychwytywana przez strzępki jajowodu i rozpoczyna swoją wędrówkę w kierunku macicy. Pęknięty pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte, które produkuje progesteron. Ten właśnie ten hormon podwyższa temperaturę ciała. Po owulacji temperatura wzrasta i pozostaje na wyższym poziomie przez 10-16 dni.  Gdy progesteron spada, temperatura również się obniża, a w endometrium złuszcza się warstwa czynnościowa i  rozpoczyna się miesiączka.

Po owulacji komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia do 12 godzin. Niektórzy mówią, że tylko 4-8 godzin. Natomiast wzrost temperatury może pojawić się do 48 godzin po owulacji.

Pamiętaj! Najbardziej płodne dni to ostatnie 3 dni przed wzrostem temperatury, pod warunkiem, że obecny jest w tym czasie śluz wysoce płodny.podstawowa temperatura ciała

 

 

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

 1. Mierz temperaturę codziennie rano, zaraz po przebudzeniu, kiedy jesteś jeszcze w łóżku, o tej samej godzinie (jeśli tylko jest to możliwe), przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności, wypiciem szklanki herbaty itp. Jeśli temperatura będzie zmierzona później, będzie prawdopodobnie wyższa i będziesz myślała, że była już owulacja, podczas, gdy jej przecież nie było! Jeśli śpisz dłużej w weekendy, może to całkowicie zaburzyć obraz temperatury, chyba, że zaznaczysz to na wykresie jako zaburzenie. Natomiast, temperatura mierzona wcześniej, będzie niższa. (Sprawdź później swoje notatki). Jeśli mierzyłaś temperaturę o różnych porach (masz zapisane o której godzinie) i nie możesz teraz zinterpretować pomiarów, to najprawdopodobniej Twoja temperatura jest tym wyższa, im później się budzisz. Wystarczy obniżyć pomiary późniejsze (jedną kreskę na każdą godzinę), a wcześniejsze (jeśli zmierzono je ponad godzinę przed ustaloną godziną pomiaru) podwyższyć wg tej samej zasady. Tak naprawdę odchylenie czasowe w pomiarach, które nie powoduje zaburzenia to pół godziny przed lub po ustaloną godziną pomiaru.
 2. Najlepszy termometr, to termometr elektroniczny, który mierzy temperaturę w ciągu minuty, ale musi być używany prawidłowo. Należy włożyć końcówkę termometru pod język, tak głęboko, jak to tylko możliwe, zawsze w tym samym miejscu. Nie wolno ani mówić, ani zasnąć. Utrzymuj go w tym samym miejscu, żeby nie przesuwał się, ani nie stracił kontaktu ze śluzówką. Równie dobrym miejsca mierzenia temperatury to pochwa lub odbyt. Przynajmniej nie ma obawy, by termometr stracił kontakt ze błoną śluzową, bo w oby przypadkach przyleganie jest bardzo dobre.
 3. Termometr analogowy wymaga strząśnięcia przed użyciem, mierzy dłużej (dawne termometry rtęciowe wymagały 8 min przy mierzeniu w ustach), ale karty są zwykle dobrze wypełnione. Mierz nim temperaturę w podobny sposób jak elektronicznym. Przeczytaj jednak wcześniej instrukcję.
 4. Pomiary mogą być zapisane wieczorem, razem z obserwacjami śluzu. Termometry analogowe wskazuję zmierzoną temperaturę, aż nie zostaną strząśnięte. Niektóre termometry cyfrowe mają pamięć ostatniego pomiaru, co umożliwia jego ponowny odczyt w ciągu dnia. Jednak zanim zastosujesz te zasady, sprawdź proszę, jak to jest dla Twojego termometru.
To bardzo ważne, żeby temperatura była mierzona prawidłowo!

 

Termometr-owulacyjny-Microlife-55-2

Od czego zacząć wypełnianie karty?

 1. Wpisz daty w górnym wierszu karty, które pomogą w obserwacjach zarówno temperatury, jak i śluzu.
 2. Pierwszy dzień miesiączki jest pierwszym dniem cyklu. Plamienie przed miesiączką nie należy do nowego cyklu, jest jeszcze częścią poprzedniego. Jeśli się pojawia należy w linijce PLAMIENIE zaznaczyć krzyżykiem. Jeśli nie masz pełnej karty, zaznacz je literami PL w rubryce dotyczącej krwawienia.
 3. Możesz zaznaczyć kółkiem weekendy, jako dni, kiedy jest największe prawdopodobieństwo zakłóceń. Zakłócenia to zwykle późne chodzenie spać, długie spanie, podróże, spożywanie alkoholu. Wszystkie te elementy mogą mieć znaczny wpływ na pomiary temperatury.
 4. Każdego dnia zapisz pomiar przy pomocy dużej kropki w środku kwadratu, w wierszu odpowiadającemu odpowiedniemu poziomowi temperatury. Łącz punkty, aby powstał wykres (zobacz następne przykłady). Jeśli któregoś dnia zapomnisz zmierzyć temperaturę, nie przejmuj się, po prostu nie łącz punktu dotyczącego pomiaru z poprzedniego dnia, z tym z jutrzejszego.
 5. Wzrost temperatury po owulacji jest tak naprawdę niewielki (mieści się zwykle między 0.2 a 0.6 C). Kratki oznaczają różnicę 0.5 C, żeby wzrost temperatury był bardziej widoczny. Jeśli np. masz temperaturę między 36.70 a 36.80, narysuj kropkę w kwadracie z wiersza powyżej temperatury odpowiadającego temperatury 36.70.

 

karta_angielska-wypelniona

Zakłócenia temperatury

Na temperaturę zaraz po przebudzeniu może wpłynąć wiele czynników. Błędne skoki i spadki mogą być spowodowane zakłóceniami.zakłóceniaJak radzić sobie z zakłóceniami?

Jeśli zauważysz, że coś dzieje się z obserwacjami, zastanów się, co jest przyczyną. Lista zamieszczona powyżej podpowie Ci, gdzie szukać problemu. Na karcie, zaznacz odnaleziony czynnik. Jeśli temperatura odbiega od normy, zakreśl ją kółkiem.

karta z zakłóceniem do postaNa powyższej karcie, temperatura z dnia 11 jest podwyższona z powodu mierzenia temperatury 2 godziny później niż zwykle.  Została zakreślona i uznano ją za zakłóconą (na zwykłej karcie trzeba napisać Z w rubryce zakłócenia). Jeśli pozostałe pomiary pozwalają na interpretację, to ta temperatura nie będzie brana pod uwagę przy interpretacji cyklu. Gdyby była potrzebna należałoby obniżyć ją do temperatury 36,40C. W przypadku innych przyczyn, niż inna godzina pomiaru, takiego pomiaru nie da się wykorzystać w żaden sposób.

Uwaga!
Może być tak, że chociaż budzisz się później temperatura wcale nie jest wyższa niż wtedy, gdybyś obudziła się wcześniej. Musisz sprawdzić jak to jest u Ciebie.

To bardzo ważne, by rozpoznać zakłócone temperatury, by właściwie zinterpretować cykl.

Jak zinterpretować cykl?

Jeśli pojawią się trzy niezakłócone pomiary (dzień 15,16,17 w tym przykładzie), wyższe niż 6 poprzednich temperatur, narysuj linię pokrywającą powyżej sześciu ostatnich niskich temperatur (nie bierz pod uwagę temp zakłóconych) i ponumeruj je w tył od 1 do 6, jak na rysunku. To wyznaczy linie podziału między niskimi i wysokimi temperaturami. Ponumeruj temperatury wyższe – 1,2,3.

Ci którzy odkładają poczęcie powinni sprawdzić, czy trzecia temperatura wyższa (dzień 17 na przykładzie) jest wyższa o co najmniej 0.2C od najwyższej z sześciu niskich temperatur. Aby się o tym przekonać narysuj 3 małe ukośne kreseczki w kratkach ponad linią pokrywającą.

Na tej karcie mamy typowy 28-o dniowy cykl. Miesiączka pojawiająca się 29-o dnia rozpoczyna nowy cykl. Dla tych, którzy odkładają poczęcie, ważne jest, że czas niepłodności po owulacji rozpoczyna się wieczorem trzeciego dnia wyższej temperatury (dzień 17 na tej karcie) i trwa do miesiączki. Ci, którzy starają się o poczęcie, określają najbardziej płodny czas na tej karcie. To dni 12,13 i 14 przed wzrostem temperatury.

W większości przypadków powyższa reguła trzeciego dnia wystarcza do tego, by zinterpretować kartę. Jednak w około 20% cykli, musimy zastosować inną zasadę, aby rozpoznać wzrost temperatury.

Poniżej przedstawiony jest cykl, w którym skok temperatury jest opóźniony. Zaznaczono zakłócenia w dniu 7,8,18 i 27.

karta z 4 dniem wyższej temp

Trzecia temperatura jest ponad linią, ale wydaje się, jakby następny pomiar miał być jeszcze niżej. Czy dzień 29 i 30 oznaczają zakłócenia? To jest pytanie, które na pewno pojawiłby się w Twojej głowie.  Jeśli te pomiary nie są zakłócone, to trzeba im zaufać. Jeśli 4- ta temperatura jest wyższa niż ostatnie 6 niskich, to jest to potwierdzenie, że mamy do czynienia z temperaturami po wzroście, nawet jeśli nie jest on zbyt wysoki. Ta 4-ta temperatura nie musi spełniać warunku skoku.

Dla odkładających poczęcie, niepłodność, w tym cyklu, rozpoczyna się wieczorem 4-go dnia wysokiej temperatury (32 dzień) i trwa dotąd, dopóki nie zacznie się miesiączka. Dla starających się o poczęcie,  najbardziej płodne dni to 26,27 i 28 dzień cyklu.

Powyższy cykl jest nie jest cyklem typowym, a jednak również w tak ekstremalnym przypadku możemy wyznaczyć fazę płodności i niepłodności wg temperatury. Twój cykl na pewno również da się zinterpretować  i na pewno dasz sobie radę 🙂

Źródło informacji o metodzie:  „Rozpoznawanie płodności” praca zbiorowa pod redakcją prof. dr hab. Michała Troszyńskiego, PSNNPR, 2009

 

Czy wszystko jest jasne? Są jakieś pytania?

Wpisy dotyczące obserwacji możesz znaleźć TUTAJ, TUTAJ I TUTAJ

Jeśli nie chcesz się w tym zajmować, to najprawdopodobniej komputer cyklu spełni Twoje oczekiwania

 

 • Wszystko jest tak jasne, że nie ma żadnych wątpliwości 🙂 Bardzo ładnie graficznie to ujęłaś.

 • Pierwszy raz trafiłam na tak dobrze opisany cykl 🙂

 • Ewo! Kawał dobrej roboty! Dziękuję za ten artykuł! 🙂
  Ja mam taki problem, że u mnie kiepsko wzrasta temperatura, to znaczy nie ma takie porządnego skoku jak na tych rysunkach u Ciebie. No i bywa, że na początku cykl jest dość wysoka np. 36,8… Ale to pewnie kwestia organizmu. Bardzo mnie zaciekawiła kwestia, że dłuższe spanie również może zaburzyć pomiar temperatury. Jak dobrze, że muszę rano wychodzić z psem, dzięki temu czy to świątek czy piątek, zawsze śpię podobnie 🙂

  • Miło mi 🙂 Justynko, najważniejsze, żeby był spełniony warunek skoku i żeby można było narysować linię pokrywającą. Nie ma znaczenia czy skok jest większy, czy mniejszy.

   • Justynie chyba chodziło, o to że zaczyna cykl na wyższych temperaturach, tak jakby progesteron jeszcze trzymał, ale może warto sprawdzić testosteron i prolaktynę. To znaczy w 3 lub 4 dniu fazy lutealnej (po skoku temp) pójść na badanie tych hormonów, bo to one mogą zaburzać tu wykres temperatury i utrzymywać ją na wyższym poziomie.

    • Ojej! To mnie wystraszyłaś… Zajmuję się NPR od niecałego pół roku i w sumie zawsze mam na początku cyklu, tzn. już po miesiączce 36,8.. później trochę spada. Nie wiedziałam, że to może być coś niepokojącego… 🙁

     • Spokojnie 🙂 lepiej to sprawdzić, bo teperatura powinna spadać na 1-2 dni przed spodziewaną miesiączką.

     • Agnieszka, nie zawsze musi tak być 🙂 I nie świadczy to od razu o nieprawidłowościach

     • Wszystko to strasznie skomplikowane 🙂 W tym cyklu miałam przez 3 pierwsze dni temperaturę 36,7. A dzisiaj spadło do 36,55. I pewnie na podobnym poziomie się utrzyma 🙂

     • Oby 😉 tylko mi od razu zapala się czerwona lampka ostrzegawcza, ale masz rację najlepiej widać w obrazie całego cyklu.

     • Na początku cyklu temperatura może jeszcze spadać, zależy jak długo to trwa. 🙂

   • Coś tam rysuję 🙂

 • Post naprawdę wyczerpujący! A wiem co mówię, bo ujęłaś tu 3/4 podręcznika do metody angielskiej 🙂 Jak systematycznie się zapisuje w karcie leki, przeżycia, choroby alkohol itp, to potem widać jak na dłoni co wpływa na nasz organizm, co nas osłabia, a co jest dla nas charakterystyczne jak FL.
  Czekam niecierpliwie na post o badaniu szyjki, bo sama mam z tym trudności 🙂

Mobile version: Enabled

laboratorium-wiezi-logo_v1Zapisz się na newsletter

Przypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
i otrzymaj bezpłatny pakiet korzyści:

Rabat 40 zł na 1h konsultacji online
oraz
Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup


Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): Not Found <br /><a href="http://www.facebook.com/">Back to Facebook.</a> in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 174