Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Jakim językiem mówi moje ciało o płodności?

Kobieta wsłuchując się w sygnały pochodzące ze swojego ciała jest w stanie zrozumieć to, co dzieje się w jej cyklu miesiączkowym. Człowiek jest w stanie, zastanawiając się, co się w nim dzieje, nazwać uczucia i emocje jakie przeżywa, rozpoznać swoje potrzeby, zakomunikować je i nawiązać nić porozumienia z samym sobą oraz z drugim człowiekiem. Ze względu na nadmiar bodźców, technikę i rozwój cywilizacji jedna i druga umiejętność musi być rozwijana bardzo świadomie, a i tak są ludzie, którzy mają problem z jednym, albo z drugim. Zdolność odczytywania sygnałów pochodzących z własnego ciała zanika. Potrzeba miejsc, takie jak to, by kobieta mogła zaufać temu, co widzi, po to, by zrozumieć i zaakceptować płodność jako nieodłączną część siebie.

Obserwacja cyklu, to zarejestrowanie pewnych sygnałów, poprzez które ciało informuje, co się dzieje w jego wnętrzu. Najbardziej wyraźny objaw, którego nie da się przeoczyć, to miesiączka. Uznajemy, że pierwszy jej dzień jest pierwszym dniem cyklu kobiety. Nawet te kobiety, które nie obserwują swojego cyklu, zapisują tę datę. Dzięki tym notatkom mogą wyliczyć jak długo trwa cykl, bo przecież ostatni dzień przed następną miesiączką, to ostatni dzień cyklu.

Najbardziej przydatnym objawem jest śluz szyjkowy, który zwykle wskazuje na dni największej płodności.

Najważniejszym momentem w cyklu jest owulacja, czyli pęknięcie pęcherzyka Graffa i wydostanie się z niego komórki jajowej. Żadne obserwacje wskaźników płodności nie umożliwią dokładne określenie momentu owulacji, ale wystarczą, żeby wyznaczyć dni, kiedy owulacja, była najbardziej prawdopodobna. Najbardziej skorelowanym z owulacją objawem płodności jest obfitsze wydzielanie z pochwy śluzu szyjkowego. Trwa to zwykle kilka dni w cyklu i niekoniecznie jest to w jego środku. Dzieje się to na skutek podwyższonego poziomu estrogenów, które są wydzielane w jajniku.

Wystąpienie obfitszego, bardziej płynnego śluzu szyjkowego informuje o rozpoczęciu czasu możliwej płodności.

Śluz szyjkowy, plemniki i komórka jajowa to trzy elementy,
bez których poczęcie nie jest możliwe.

Dlaczego?

W śluzie szyjkowym plemniki ostatecznie dojrzewają, są odżywiane i pobudzane do ruchu. Śluzu wysoce płodny blokuje plemniki uszkodzone, a pomaga w transporcie tym zdrowym. Gdyby go nie było, w środowisku kwaśnym pochwy plemniki zginęłyby bardzo szybko.

poczęcie

Czy naprawdę nigdy nie obserwowałaś śluzu szyjkowego, choć nie robiłaś obserwacji?

Przypomnij sobie, że kilka dni w cyklu można zauważyć, zwiększoną wilgotność w pochwie. Czasem zauważasz nabrzmienie narządów płciowych, albo śluzową wydzielinę.

Jeśli myślicie o poczęciu dziecka, to właśnie ta wydzielina jest odpowiedzialna za przeżycie plemników nawet do kilku dni, tak, by poczekać do momentu pojawienia się komórki jajowej.

Jeśli chcielibyście odłożyć poczęcie, to jeszcze te informacje są niewystarczające do tego, żeby to zrobić.

moment owulacji

Moment owulacji

Dni z zauważalnym śluzem szyjkowym mogą występować w cyklu nawet więcej niż raz. Szczególnie wtedy, gdy cykl jest długi. Wtedy wcześniejsze fazy występowania śluzu szyjkowego nie są związane z owulacją, lecz tylko w wyższym poziomem estrogenów. Może być tak, że kobieta obserwuje przez  cały cykl stały obraz śluzu. Na pewno jednak nie jest to śluz szyjkowy, tylko wydzielina z pochwy – biaława lub żółtawa i absolutnie nie przeszkadza w zaobserwowaniu śluzu szyjkowego, który jest bardziej obfity, a w fazie najwyższej płodności ma cechy podobne do surowego białka jaja. Więcej na temat obserwacji śluzu można przeczytać we wcześniejszym poście. Wydzielina zmieniona chorobowo (tzw. upławy) zwykle jest dość szybko rozpoznawalna przez kobiety ze względu na nieprzyjemne objawy pieczenia lub swędzenia. Ma również charakterystyczny zapach. Wymaga konsultacji u ginekologa.

Śluz szyjkowy jest oceniany ze względu na wygląd i na odczucie. Uwagi te zapisywane są na karcie obserwacji w odpowiedniej rubryce. Karta poszerzona ma wyszczególnione wszystkie cechy, które mogą się pojawić, wystarczy tylko zaznaczyć krzyżykami to, co obserwujemy danego dnia.

Zobacz jak to wygląda na karcie – KARTA-OBSERWACJI-PELNA

Jak zacząć obserwacje?

 

„Stosuję pigułkę, a przecież też obserwuję śluz szyjkowy. Czy jestem w błędzie?”

Śluz szyjkowy jest produkowany wtedy, gdy organizm znajduje się pod wpływem estrogenów. Pigułka hormonalna, w zależności od składu, również może zawierać substancje, które są sztuczne, ale powodują podobne działanie do naturalnych estrogenów. Pojawia się wtedy śluz, który kobieta może uczyć się obserwować już przy stosowaniu pigułki. Występowanie tego śluzu nie oznacza jednak występowania dni płodnych, ani nie sugeruje, że po odstawieniu pigułki będzie obserwowany w podobnym czasie cyklu. Można jedynie „przymierzyć się” niejako do samych obserwacji śluzu szyjkowego.

Źródło informacji o metodzie:  „Rozpoznawanie płodności” praca zbiorowa pod redakcją prof. dr hab. Michała Troszyńskiego, PSNNPR, 2009

Czy wszystko jest zrozumiałe? Napisz proszę w komentarzu.

  • Czy da się obserwować śluz, gdy para stara się o poczęcie i współżyje np. co dwa dni?

  • Po współżyciu obserwacja będzie bardzo trudna, ze względu na płyn nasienny i wydzielinę z pochwy, ale drugiego już można zaobserwować.

Mobile version: Enabled

laboratorium-wiezi-logo_v1Zapisz się na newsletter

Przypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
i otrzymaj bezpłatny pakiet korzyści:

Rabat 40 zł na 1h konsultacji online
oraz
Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup


Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): Not Found <br /><a href="http://www.facebook.com/">Back to Facebook.</a> in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 174