Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Jak zapisywać obserwacje śluzu?

Zmiany w cyklu można zobrazować przy pomocy pór roku. Takie też kolory można odnaleźć na pełnej karcie obserwacji. Zapisywanie na niej jest niezwykle proste i pomaga w samych obserwacjach.

Pełna karta obserwacji zawiera część przeznaczoną do zapisów dotyczących śluzu szyjkowego. Jest ona szczególnie pomocna ponieważ nie musisz zastanawiać się jakich słów użyć, żeby opisać to, co widzisz. Wystarczy przyjrzeć się określeniom i wybrać te, które pasują do obserwacji. Notuj wyniki każdego dnia wieczorem.

Ahorn_im_Wandel_der_Jahreszeiten

Przyjrzyj się kolorom użytym na karcie. Nie przypadkowo użyto właśnie tych, które widzisz. Odpowiadają one porom roku, które znamy obserwując przyrodę. Kierunek od góry (brązowy), w dół (żółty, a potem zielony) związany jest ze wzrostem poziomu estrogenów, a co za tym idzie, odpowiada przybliżaniem się do momentu największej płodności, czyli do owulacji.

KARTA_OBSERWACJI_PEŁNA-częśćdtśluzu

Zima (obszar brązowy)

W tym czasie nie jesteś w stanie zaobserwować żadnego śluzu, a odczucie pochodzące ze sromu to – suchość. Płodność w tym czasie jest w stanie uśpienia – jak natura w czasie zimy. Drzewa nie mają liści, widzimy jedynie pień i nagie gałęzie, które zobrazowane są kolorem brązowym 🙂

Choć w jajnikach toczą się już pewne procesy, żaden z pęcherzyków nie stał się większy niż pozostałe (nie wiadomo, który będzie tym dominującym), szyjka macicy jest jeszcze zamknięta i zabezpiecza ją czop śluzowy. Plemniki nie są w stanie przeżyć w środowisku pochwy, które ma odczyn kwaśny i jest dla nich nieprzyjazne.

pory roku

Wiosna (obszar żółty)

Pojawiły się pierwsze zwiastuny płodności – odczuwasz wilgotno, być może obserwujesz już śluz. To czas budzenia się płodności. Na drzewach pojawiają się delikatne, młode listki, czasem kwiaty.

Jeden z pęcherzyków jajnikowych jest już wyraźnie większy. To on stanie się pęcherzykiem Graffa, który pęknie w czasie owulacji, a komórka jajowa, która w nim dojrzewała będzie gotowa do zapłodnienia. Szyjka macicy już się otwiera. Czop śluzowy, który zamykał jej ujście, zanika. Krypty szyjki macicy produkują niewielkie ilości płodnego, zasadowego śluzu. Gdyby plemniki dostały się do wnętrza szyjki, prawdopodobnie przeżyły by przez kilka dni, być może aż do owulacji.

Lato (obszar zielony)

Najbardziej płodny okres w cyklu. Pojawia się odczucie – mokro. Śluz staje się przezroczysty, śliski i… rozciągliwy, jaki nigdy dotąd. Komórka jajowa jest już gotowa do owulacji. Szyjka macicy jest otwarta i produkuje dużą ilość rozciągliwego, śliskiego i podobnego do surowego jaja, śluzu. Struktura śluzu tworzy równoległe kanaliki przypominające tory pływackie. Są one wypełnione substancją, która zawiera składniki odżywcze, pobudzające plemniki do ruchu i umożliwiające ich transport do jamy macicy. Ostatni dzień, kiedy obserwujesz śluz posiadający jakąkolwiek jeszcze cechę płodności (bez względu na ilość śluzu) jest dniem szczytu wg śluzu.

Jesień, a potem znów zima (dni po szczycie objawu śluzu)

Objawy płodności zanikają zupełnie. Trzeciego dni po szczycie śluzu (jeśli odkładasz poczęcie dziecka trzeba to skorelować z innymi wskaźnikami płodności) pojawia się czas niepłodności wg śluzu. Przechodzimy w obszar żółty (tym razem jako jesień), a potem w brązowy (zima).

Komórki jajowej już nie ma. Śluz szybko zanika. Szyjka macicy znów jest zamknięta i ponownie uszczelnia ją czop śluzowy. Środowisko pochwy stało się kwaśne i nieprzychylne dla plemników.

Jak nanosić obserwacje śluzu na kartę

Cykl rozpoczyna się tego dnia, kiedy rozpoczyna się miesiączka. Jeśli przed miesiączką występuje plamienie, za początek nowego cyklu uznaje się dzień, w którym rozpoczęło się faktyczne krwawienie. Tego dnia w wierszu zaznaczonym kolorem czerwonym, wpisz X. Na przykładzie poniżej, można odczytać, że miesiączka trwała 6 dni, zakończyła się jednym dniem plamienia. Zaznaczono je przy pomocy X w wierszu zatytułowanym „plamienie”. Pamiętaj, żeby u  góry wpisać datę rozpoczęcia cyklu i te dotyczące kolejnych dni.

gotowe -zaznacz miesiączkę i plamienie

Każdemu dniu odpowiada jedna kolumna. Informacje dotyczące odczucia, koloru, ilości i cech obserwowanego śluzu zapisujesz przy pomocy X przy tych określeniach, które najlepiej opisują zaobserwowane objawy.

komputery cyklu

Część brązowa i żółta karty

Jeśli po miesiączce, obecne jest odczucie sucho i żadna wydzielina się nie pojawia, umieść X w obu brązowych wierszach, w kratkach dotyczących danego dnia.

Przyglądając się wypełnionej karcie możemy odczytać, że szóstego cyklu, kiedy było jeszcze plamienie, można było już zaobserwować odczucie „sucho”.

Przez dwa następne dni, również obserwowano odczucie SUCHO, przy jednoczesnym braku występowania jakiegokolwiek śluzu. Zwiastuny płodności nie pojawiły się, aż do 8 dnia włącznie.

Dziewiąty dzień, to pewna zmiana – pojawia się odczucie WILGOTNO. To bardzo ważna zmiana w obserwacjach. Kolejne dwa dni, dzień 10 i 11 cyklu, to pojawienie się mętnej, mlecznej wydzieliny, przy towarzyszącym odczuciu WILGOTNO. Jest to śluz o cechach mniejszej płodności.

komputery cyklu

Część zielona karty

Ten obszar przeznaczony jest do opisu śluzu wysoce płodnego. Występuje on w okolicach owulacji. Śluz mniej płodny z poprzedniego dnia nabył cech rozciągliwości, stał się mniej mętny (pojawiaj się coraz więcej miejsc, które można określić jako przezroczyste). Z czasem śluz można określić jednoznacznie jako przejrzysty, rozciągliwy, wyglądający jak surowe białko jaja. Daje on odczucie MOKRO. Widać grupę oznaczeń X w zielonej części karty, w dniach 12-14 cyklu.

Pamiętaj! Ostatni dzień jakiejkolwiek cechy śluzu wysoce płodnego – przezroczysty, przejrzysty, mokro, ślisko, rozciągliwy, nazywany jest DNIEM SZCZYTU. To może być, ale nie musi, dzień o największej ilości śluzu.

 

Pełna karta obserwacji jest do pobrania zakładce „DO POBRANIA”! Jej autorem jest PSNNPR.

Jeśli nie czytałaś pozostałych artykułów dotyczących obserwacji, to zapraszam:

PIERWSZY WSKAŹNIK PŁODNOŚCI ZACZYNAMY ROBIĆ OBSERWACJE 30 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ JAK FUNKCJONUJE TWOJE CIAŁO

Wpisy dotyczące obserwacji możesz znaleźć TUTAJ, TUTAJ I TUTAJ

Czy wszystko jest jasne jak dotąd?
Podziel się swoimi spostrzeżeniami koniecznie!

pozdrawiam serdecznie

Ewa Arendarczyk

 • Ewo, bardzo dokładnie wszystko wytłumaczyłaś, dzięki! 🙂
  Mam do Ciebie pytanie, troszkę związane z tym tematem. Ostatnio, w Internecie natrafiłam na tekst lekarza (niestety nie pamiętam nazwiska, i nie mogę teraz znaleźć tej publikacji), że czasem śluzu widocznego w przedsionku pochwy jest mało, ale to i tak może być wystarczająco do zapłodnienia. Co o tym myślisz? Czy rzeczywiście musi być „mokro”, żeby doszło do zapłodnienia? Co o tym mówi Twoje doświadczenie? Jestem bardzo ciekawa 🙂

  • Nie wiem pod jakim kątem pytasz Justynko, czy chodzi o starania o poczęcie, czy o odłożenie. Postaram się, aby moja odpowiedź była uniwersalna 🙂 Jeśli staramy się o poczęcie, to nie musimy się martwić na zapas. bo owo „wilgotno” może być tym „mokro” i umożliwić poczęcie w okresie największej płodności. Jeśli odkładamy poczęcie, to po okresie niepłodności przedowulacyjnej, względnej (jeśli występuje w danym cyklu) następuje okres płodności. Uznajemy go gdy:
   1. pojawi się jakakolwiek zmiana w PMN lub
   2. tzw. obliczenia wskazują, że już należy uznać, że jest czas płodności lub
   3. pojawi się zmiana położenia szyjki (jeśli ten wskaźnik obserwujemy)>
   Wystarczy, że jeden z w/w punktów rozpatrujemy na „tak” i jeśli odkładamy poczęcie, to uznajemy, że rozpoczął się okres płodności. Czy odpowiedziałam na pytanie?

   • Tak, Ewo! Bardzo dziękuję Ci za odpowiedź – była wyczerpującą i pomocna. W takim razie nie będę się martwić na zapas 🙂

 • Pierwszy raz się spotkałam z porównaniem cyklu do pór roku. Jest to obrazowe i bardzo mi się podoba 🙂 Dokładnie to wszystko wytłumaczyłaś.

Mobile version: Enabled

laboratorium-wiezi-logo_v1Zapisz się na newsletter

Przypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
i otrzymaj bezpłatny pakiet korzyści:

Rabat 40 zł na 1h konsultacji online
oraz
Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup


Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): Not Found <br /><a href="http://www.facebook.com/">Back to Facebook.</a> in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 174