Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 305 561
Koszyk - 0.00 
couponslay

Czy owulacja jest raz w miesiącu?

Owulacja to pęknięcie pęcherzyka Graffa i wydostanie się na zewnątrz komórki jajowej, która jest gotowa do zapłodnienia przez krótki czas – do 24 godzin (niektórzy podają 12 godzin). Czy pojawia się ona w każdym cyklu? Czy mogę to zaobserwować?

U każdej kobiety, która znajduje się wieku rozrodczym, oprócz cykli dwufazowych, w których występuje faza zależna od estrogenów i progesteronu, mogą występować cykle, w których nie było owulacji. Jak często może się tak zdarzać, aby można było jeszcze uznać to za normę?
Takie cykle mogą wystąpić dwa razy do roku.

Co to są cykle bezowulacyjne?

Cykle bezowulacyjne to takie, w których nastąpił niewielki wzrost poziomu estrogenów, ale do owulacji niestety nie doszło. Niektórzy mówią, że czasem jajniki w naturalny sposób potrzebują „odpocząć”. Następny cykl zwykle jest cyklem typowym, z obiema fazami wydzielania hormonów.
Może być jednak tak, że owulacji nie było, ponieważ wystąpił jakiś czynnik, który zakłócił normalny przebieg cyklu. Pamiętajmy jednak, że po cyklu bezowulacyjnym nie wyznaczamy fazy niepłodności przedowulacyjnej, bo po prostu jej nie ma. W takim przypadku płodność rozpoczyna się pierwszego dnia krwawienia. Mówimy oczywiście o regułach, przy odkładaniu poczęcia dziecka. Taki cykl (po cyklu jednofazowym) zwykle jest krótszy, ponieważ pęcherzyki jajnikowe są już na pewnym poziomie dojrzałości, a owulacja może wystąpić nawet w czasie krwawienia, które kobiety nie obserwujące wskaźników płodności, w tym wypadku również nazywają miesiączką.

Cykl nie może być oceniany na podstawie wyłącznie jego długości. Obserwujemy, jaki ma przebieg i czy była faza wyższej temperatury.

Poniżej możemy zobaczyć cykl trwający 21 dni, jednofazowy. 28 września pojawiło się krwawienie, które nie jest miesiączką, bo określenie to jest zarezerwowane dla krwawienia, które występuje po fazie progesteronowej, której tu nie ma. Jest to tzw. pseudomiesiączka, możemy się też spotkać z określeniem krwawienia śródcyklicznego. Patrząc na obserwacje śluzu, widzimy, że wydziela się w sposób nietypowy, nie występują w ogóle cechy śluzu wysoce płodnego. Oznacza to, że poziom estrogenów jest niewielki. Jednak już w czasie krwawienia pojawia się śluz wysoce płodny (1-3 października), który poprzedza skok temperatury. Owulacja miała miejsce około 3 października. Normalnie posługujemy się dniami cyklu na karcie, ale tu nietypowo, mamy dwa cykle umieszczone na jednym wykresie, dzięki czemu możemy zobaczyć cały cykl przemian hormonalnych, choć obejmował on cykl bezowulacyjny i następujący po nim cykl z owulacją, która nastąpiła zaraz po krwawieniu. Tych długości cykli – 21 i 18 nie wpisujemy w kratki dotyczące statystyki. Karta nie jest wypełniona z prawej strony, ponieważ (dla celów poglądowych) dwa cykle zapisane są na jednej karcie.

podwójna karta 093(1)

Co może spowodować zaburzenie owulacji?

Jeśli kobieta jest chora, przeziębiona lub przeżywa silny stres w pierwszej fazie cyklu (choroba dziecka, egzamin, pobyt w szpitalu kogoś bliskiego, rozmowa kwalifikacyjna w sprawie pracy, przeprowadzka), to w wyniku tego owulacja może być przesunięta lub cykl może zakończyć się krwawieniem, ale owulacja nie będzie miała miejsca. Oczywiście nie każda sytuacja silnego stresu skutkuje brakiem lub przesunięciem owulacji. Jest to zależne od cech indywidualnych danego organizmu.

Jakie z tego wnioski?

Zwróćcie uwagę, że dla kobiety, która nie obserwuje wskaźników płodności, krwawienie z 28 września będzie zwykłą miesiączką! Będzie ona uważała, że ma do czynienia z wyjątkowo krótkim cyklem. Najprawdopodobniej założy, że dni na początku cyklu, to dni niepłodne. Jeśli para planuje poczęcie, to będzie szczególnie często podejmować współżycie już po okresie najwyższej płodności, czyli dopiero około 7 października. I znów będzie to cykl, kiedy poczęcie nie będzie miało miejsca!
Pary odkładające poczęcie, a nie obserwujące wskaźników, mogą założyć, że dni w czasie krwawienia i zaraz po są niepłodne i nie ma co starać się o poczęcie. Niestety w tym przypadku takie nie są. Najbardziej płodne dni to 26 i 27 na tej karcie (2 i 3 października) oraz 28.

Kiedy pary zapisują obserwacje i mają wiedzę na temat naturalnego planowania rodziny, to potrafią wytłumaczyć, co dzieje się nawet w bardzo dziwnych przypadkach!

Zachęcam do nauki obserwacji cyklu.

Konsultacje

Czy wszystko jest jasne?

  • Anna Brandys

    ciekawy artykuł. Dobrze, że wyjaśniasz sytuacje nietypowe, które ciężko jest interpretować.

  • Przyznam, że mnie zaskoczyłaś tym artykułem – kompletnie nie zadawałam sobie z tego sprawy! W tym roku już miałam jeden cykl bez owulacji, ale następny po nim był raczej normalny – 32 dniowy, więc pewnie owulacja była normalnie, a nie na początku cyklu. W każdym razie na pewno będę zwracać na to uwagę! 🙂 Świetny artykuł!

Mobile version: Enabled

laboratorium-wiezi-logo_v1Zapisz się na newsletter

Przypuszczam, że masz dość ciągłego starania się o poprawę relacji?
Być może oczekujesz już tylko tego, by mąż/partner zaangażował się
po prostu w pomoc w obowiązkach domowych, odprowadzaniu dzieci, odrabianiu lekcji i … ? Masz dość ciągłych próśb, powtarzania tego, co trzeba zrobić. Ciągłe odwracanie się głowy Twojego męża w stronę ekranu komputera wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę powiedzieć BASTA. Jesteś zmęczona, zła i czujesz, że przekroczyłaś już granicę swojej wytrzymałości….

Dobrze trafiłaś! Pokażę Ci jak z tego wyjść, żeby poczuć znów radość, pokój serca i cieszyć się życiem. Pomogę Ci dbać relację i pomóc Ci rozwiązywać pojawiające się problemy.
i otrzymaj bezpłatny pakiet korzyści:

Rabat 40 zł na 1h konsultacji online
oraz
Kalendarz miłości – uniwersalne narzędzie
do budowania nawyków. Czytasz, działasz i cieszysz się efektami!
Jest ekscytująco, ciepło i znów widzisz podziw w oczach współmałżonka.

Powered by WordPress Popup


Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): Not Found <br /><a href="http://www.facebook.com/">Back to Facebook.</a> in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /domains/laboratoriumwiezi.pl/public_html/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 174